Пенсійне забезпечення
НОВІ ПЕНСІЇ З 1 ГРУДНЯ 2019 РОКУ
З 1 грудня 2019 року органами Пенсійного фонду України у Сумській області проведено перерахунок пенсії у зв’язку зі збільшенням розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, встановленого Законом України «Про державний бюджет України на 2019 рік».
У зв’язку зі зміною прожиткового мінімуму у липні збільшився розмір мінімальної пенсійної виплати з 1564 грн. до 1638 грн. Виходячи із розміру прожиткового мінімуму збільшені мінімальні розміри пенсійних виплат шахтарям, інвалідам війни, учасникам бойових дій, інвалідам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Також перераховані надбавки і підвищення, які встановлюються у відсотках від прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність.
Працюючим пенсіонерам перерахунок пенсії в зв’язку зі зміною прожиткового мінімуму не проводиться. Пенсіонерам, які працюють, проводять діяльність з отриманням доходу, такий перерахунок здійснюється після звільнення з роботи або припинення такої діяльності, з урахуванням прожиткового мінімуму, який встановлено на дату звільнення або припинення такої діяльності.
Усі перерахунки в зв’язку з підвищенням прожиткового мінімуму проводяться автоматично та не потребують особистих звернень пенсіонерів до територіальних відділень Пенсійного фонду України у Сумській області.
Необхідну інформацію щодо перерахунку пенсій можна отримати за телефоном гарячої лінії Кролевецького сервісного центру головного управління ПФУ у Сумській області: 5-16-97.
ЗМІНИ ПЕНСІЙНИХ ВИПЛАТ В 2019 РОЦІ
Важливою складовою пенсійної реформи є осучаснення пенсій, тобто їх обов’язковий автоматичний перерахунок відповідно до інфляції і зростання зарплат в країні. В 2019 році автоматичний перерахунок відбудеться уперше. Тому у людей, які вже перебувають на пенсії, та у тих, хто буде виходити на пенсію в наступному році, виникає багато запитань, як саме зростатимуть пенсії.
Формула перерахунку залишається незмінною. Вона застосовувалася для осучаснення пенсій в жовтні 2017 року, за нею будуть автоматично переглядатися пенсії кожного року. Ця формула враховує стаж (роки сплати соціальних внесків), рівень заробітної плати, яку отримував пенсіонер, і рівень середньої заробітної плати по країні – спеціальний показник для розрахунку пенсійних виплат. І саме цей показник буде тепер щорічно збільшуватись, а отже і збільшуватиметься загальний розмір пенсії.
Показник середньої заробітної плати збільшуватиметься на 50% зростання середньої заробітної плати по країні «плюс» 50% інфляції. Поки ми можемо відштовхуватись тільки від прогнозованих показників зростання середньої заробітної плати та інфляції. Так, за даними Держстату, та розрахунками цей показник становитиме 17% . На стільки ж зросте і основна, базова частина пенсії. Але зазвичай пенсії мають й інші складові, наприклад, доплата за понаднормовий стаж. Ці інші складові пенсії не індексуються, тому розмір збільшення буде у кожного пенсіонера індивідуальний.
Мінімальні пенсії будуть перераховані у зв’язку зі зростанням в 2019 році прожиткового мінімуму – від 1 липня (з 1 497 грндо 1 564 грн) та 1 грудня (з 1 564 грн до 1 638 грн). Відповідно від липня мінімальні пенсії зростуть з 1497 грн до 1 564 грн, з грудня – до 1638 грн. В тому числі це стосується і мінімальних пенсій осіб, які вже перебувають на пенсії, але ще не досягли 65-річного віку.
Для пенсіонерів, які досягли 65-річного віку, та жінок, які мають страховий стаж 30 років, і чоловіків – 35 років, від 2018 року запроваджено мінімальний розмір пенсії на рівні 40% мінімальної зарплати. Така прив’язка означає, що пенсії цієї категорії пенсіонерів зростатимуть одночасно зі зростанням мінімальної заробітної плати. Відтак від 1 січня 2019 року вони отримуватимуть мінімальну пенсію на рівні 1669,2 грн.
Для пенсіонерів, які після призначення пенсії відпрацювали два роки, від 1 квітня буде проведено автоматичний перерахунок пенсії з урахуванням додаткового страхового стажу. Якщо це буде вигідно для пенсіонера, перерахунок також може бути проведений з урахуванням їхнього нинішнього розміру заробітної плати, що також збільшить розмір пенсії. Для проведення такого перерахунку пенсіонеру не потрібно спеціально звертатися до Пенсійного фонду.
1 березня 2019 року автоматично будуть переглянуті пенсії, призначені до 1 січня 2019 року. Пенсії, які будуть призначатися з 1 січня 2019 року, вже будуть розраховуватися з новим показником середньої заробітної плати, який враховує зростання зарплати в країні і інфляцію.
В 2018 році розпочалося поетапне підвищення пенсій військовим. Починаючи з 1 січня цього року військовим пенсіонерам було виплачено 50 % суми підвищення пенсії. З 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року виплачується 75 % від суми підвищення; з 1 січня 2020 року – 100 %.
Пенсії перераховуються за довідками уповноважених структур, в яких особи проходили службу (Міноборони, МВС, та інші) - пенсіонерам не потрібно окремо звертатися до Пенсійного фонду.
Перерахунок пенсій військовослужбовцям проводиться з урахуванням 3 складових оновленого грошового забезпечення, визначеного на 1 березня 2018 року: окладів за посадою та військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років.
При перерахунку пенсій колишнім працівникам міліції враховується грошове забезпечення для посад поліцейських за січень 2016 року. Перерахунок пенсій для них також розпочався 1 січня цього року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року виплачуватиметься в такому порядку: з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року – 50 % різниці між місячним розміром підвищеної пенсії та місячним розміром пенсії до підвищення; з 1 січня 2020 року – 100 % різниці.
ДО УВАГИ ЗАСТРАХОВАНИХ ОСІБ!
Для забезпечення гарантованого соціального захисту людини, все більше громадян нашого району звертаються до органів Пенсійного фонду України з метою отримання довідок з реєстру застрахованих осіб.
Довідки ОК-5 та ОК-7 - це сформовані індивідуальні відомості про застраховану особу з реєстру застрахованих осіб.
Довідка ОК-5 формується за будь-який період, починаючи з 2000 року, та містить відомості про суми заробітку і страховий стаж:
- перелік страхувальників, які подавали про застраховану особу відомості до системи персоніфікованого обліку;
- за кожен місяць по кожному із страхувальників: сума заробітної плати, з якої сплачені внески, кількість днів стажу, відмітка про сплату внесків;
- відомості про спеціальний (пільговий) стаж та відомості про стаж, який зараховується без сплати страхових внесків (наприклад, період отримання допомоги по безробіттю), по страхувальниках і по роках.
Довідка за формою ОК-7 формується за період з 2011 року і містить відомості про суми заробітної плати, з якої сплачується єдиний соціальний внесок (у межах максимальної величини) та страховий стаж.
Додамо, що з набранням чинності новою редакцією Положення про Реєстр застрахованих осіб для підтвердження страхового стажу видається спеціальна довідка за формою згідно додатком 9 «Дані про трудовий та страховий страховий стаж» з 01.01.2004 року. Цю довідку може отримати як працівник особисто, так і роботодавць через Веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду після реєстрації на ньому.
Пенсійний фонд України запровадив новий сервіс із надання електронних документів з підтвердженням QR-кодом. Послуга доступна для користувачів Веб-порталу Пенсійного фонду України, які увійшли на Портал за допомогою електронного цифрового підпису (ЕЦП). Це сучасне нововведення дозволяє громадянам не виходячи з дому отримати електронні документи, які дійсні для оформлення субсидій, документів у центрах надання адміністративних послуг, посольствах, консульських та банківських установах, органах фіскальної та виконавчої служб, територіальних органах міграційної служби, тощо. Перевірити достовірність видачі електронних документів з QR-кодом можна через Веб-портал Пенсійного фонду України у розділі «Верифікація виданих документів». Електронний документ з QR-кодом, підписаний електронним цифровим підписом Пенсійного фонду України, згідно з чинним законодавством, є аналогом паперового документа, підписаного відповідальною особою в органів Фонду.
Довідки ОК-5, ОК-7 та додаток 9 у паперовому вигляді надаються особі, яка звернулася особисто до будь-якого територіального управління Пенсійного фонду України, при пред’явленні нею паспорта, довідки про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або свідоцтва про загальнообов’язкове соціальне страхування чи пенсійного посвідчення.
Також інформація з Реєстру застрахованих осіб може надаватися і роботодавцям. Але лише про застрахованих осіб, які перебувають у трудових відносинах з цими страхувальниками, за період перебування особи у трудових відносинах із страхувальником, а також відомості про страховий стаж цих застрахованих осіб, необхідні для призначення соціальних виплат. Крім того, вказані довідки можна замовити з допомогою веб-порталу електронних послуг Пенсійного фонду України (portal.pfu.gov.ua) після відповідної реєстрації.
Детальнішу інформацію можна отримати у відділі обслуговування громадян Глухівського об’єднаного УПФУ Сумської області за адресою: м. Кролевець, вул. Спортивна, 9, 1 поверх, кабінет № 1 та за телефоном: (05453) 5-16-97.
Роботодавець не оформлює з Вами трудові відносини? Порушує інші Ваші трудові та соціальні права? Не знаєте з чого почати? НЕ МОВЧІТЬ! Зверніться, навіть анонімно, до компетентних органів – ВАМ ДОПОМОЖУТЬ!
В ПЕНСІЙНОМУ ФОНДІ ТА ДЕРЖПРАЦІ СУМЩИНИ ПРАЦЮЮТЬ «ТЕЛЕФОНИ ДОВІРИ»!
Нелегальна праця – рабство у ХХІ столітті! Допоможіть державі допомогти Вам! Подбайте про свої права вчасно! Дійте! Захистіть своє майбутнє! Зробіть це поки не пізно!
ЛЕГАЛІЗАЦІЯ ЗАЙНЯТОСТІ НАСЕЛЕННЯ ТА ЗАРОБІТНОЇ ПЛАТИ
У нинішніх умовах проблемною залишається легалізація зайнятості населення та заробітної плати. Тіньова зайнятість згубно впливає на реалізацію державних програм та спрямована проти людини, позбавляє її соціального, пенсійного та медичного забезпечення.
Мінсоцполітики наголошує, що детінізація ринку праці є одним з головних завдань на шляху розвитку економіки України та захисту прав людей.
5 вересня на засіданні Кабміну ухвалено розпорядження КМУ №649 від 05.09.2018 року «Про заходи, спрямовані на детінізацію відносин у сфері зайнятості населення», яке передбачає проведення Державною службою України з питань праці, Державною фіскальною службою України, Пенсійним фондом України, Національною поліцією України, іншими центральними органами виконавчої влади спільно з органами місцевого самоврядування комплексних заходів спрямованих на детінізацію ринку праці та вдосконалення контролю за оформленням трудових відносин із найманими працівниками.
Таким чином, до 5 жовтня 2018 р. здійснюватиметься інформаційно-роз’яснювальна робота про заплановані заходи та неприпустимість допуску до роботи найманих працівників без оформлення з ними трудових відносин, а починаючи з 5 жовтня 2018 р. в установленому порядку комплексні заходи, спрямовані на детінізацію зайнятості та доходів населення та наслідками отримання заробітної плати «в конвертах» та нелегальної зайнятості, а також вплив даних факторів на майбутню пенсію та отримання інших соціальних гарантій.
НОВА ПОСЛУГА – ЕПП ДЛЯ ПЕНСІОНЕРІВ
Глухівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області інформує усіх пенсіонерів, що отримують пенсію через відділення АТ "Ощадбанк" про нову та актуальну послугу на даний час, яка лише починає запроваджуватись - ЕЛЕКТРОННЕ ПЕНСІЙНЕ ПОСВІДЧЕННЯ (ЕПП) пенсіонера.
ЕПП поєднує функції пенсійного посвідчення та банківської платіжної картки, містить електронну інформацію про власника посвідчення та електронний підпис.
ЕПП – це сучасний технологічний багатофункціональний інструмент. Крім того, це надійний ключ для повноцінного користування всіма державними електронними сервісами.
Електронне пенсійне посвідчення буде виготовлено безкоштовно, протягом 30 робочих днів.
Отримати ЕПП може будь-який пенсіонер, який отримує пенсійні виплати через відділення "Ощадбанку".
Для цього необхідно звернутись до Пенсійного фонду за місцем перебування на обліку, написати заяву на виготовлення ЕПП, надати фото розміром 30*25 мм, мати при собі паспорт та ідентифікаційний код.
Необхідна інформація:
м.Кролевець, вул.Спортивна, 9,
телефон «гарячої лінії»: 51697
Чекаємо на Вас!!!
До уваги фізичних осіб - підприємців
Пенсія. Про цей важливий етап у житті молоде покоління взагалі сьогодні не задумується, а люди середнього віку, вважають, що цей час наступить нескоро, але місяці, роки спливають…
Коли настає пенсійний вік і потрібно оформляти пенсію, багато хто дізнається, що її розмір є набагато меншим, ніж розраховували, а для декого взагалі втрачено право на призначення. Чому таке відбувається? Що потрібно робити, щоб не потрапити у таку ситуацію?
Сьогодні це питання актуально як ніколи. Адже, якщо людина отримує велику зарплату, це ще не є гарантією високої пенсії: заробітки, з яких не були сплачені страхові внески, не беруться до уваги під час розрахунку пенсії. До того ж для багатьох наших громадян є нормою отримання зарплати в «конвертах». Такий нелегальний заробіток не хвилює пересічного громадянина на початку трудового шляху. Лише з наближенням пенсійного віку виникають думки про легальний розмір заробітної плати, але час вже втрачено.
От і виходить, що начебто працювали, а пенсія маленька.
Також на розмір пенсії впливає страховий стаж. Це період роботи, протягом якого щомісяця сплачено страхові внески в сумі не меншій, аніж мінімальний страховий внесок. Мінімальний страховий внесок – сума коштів, що визначається розрахунково як добуток розміру мінімальної заробітної плати і розміру єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, встановлених законом, на місяць, за який нараховується заробітна плата. З 1 січня 2018 року розмір мінімальної заробітної плати становить 3723 грн. Мінімальний страховий внесок становить 22 % від цієї суми, а саме 819.06 грн. на місяць.
Періоди трудової діяльності до 01 січня 2004 року зараховуються до стажу на підставі записів трудової книжки та додаткових документів. Увесь трудовий стаж, який був у людини до 2004 року, автоматично перетворився у страховий стаж. Фактично за цей період трудовий стаж перейменували у страховий. Після 2004 року людина повинна заробляти саме страховий стаж і робити це в єдиний спосіб – сплачувати страхові внески.
З 1 січня 2004 року підтвердженням трудової діяльності є відомості про заробітну плату та сплачені внески, що зберігаються в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування.
Отже, якщо навіть в трудовій книжці є записи про роботу після 01 січня 2004 року, а внески до Пенсійного фонду не сплачувалися, ні цей період, ні зарплата не будуть враховані при обчисленні пенсії.
Треба не забувати, що мінімальний розмір пенсії за віком гарантується державою за наявності у чоловіків страхового стажу 35 років, у жінок – 30 років. При цьому мінімальний розмір пенсії встановлюється на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Кожному громадянину необхідно контролювати хоча б один раз на рік, розмір своєї заробітної плати та відрахування єдиного соціального внеску, які декларує роботодавець, щоб виключити наявність можливих помилок, неточностій, недостовірних даних та мати впевненості на одержаннісвоєї заробленої пенсії.
Контролювати ці дані дає можливість веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України. Це серйозний ресурс, користувачі якого можуть ознайомитись з новим законодавством, знайти відповідь практично на будь-яке запитання стосовно пенсійної сфери. Для реєстрації потрібно мати ключи з електоронно-цифровим підписом або звернутись до управління Пенсійного фонду незалежно від місця проживання.
Подбай за своє майбутнє заздалегідь
Кожен має право на забезпечену старість. Однак для того, щоб отримувати достойну плату за віддану працю протягом життя, необхідно пам’ятати про такі поняття як «стаж» та «зарплата». Саме від цих показників залежить розмір пенсії, про який необхідно дбати вже сьогодні.
З 1 жовтня 2017 року відбулися зміни в умовах призначення пенсії за віком, а саме, вік виходу на пенсію залишився незмінний, проте змінилися умови виходу.
Особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення 60 років (чоловіки), та після жінки , що народилися після 1 квітня 1961 року при наявності страхового стажу в 2018 році - 25 років, з поступовим збільшенням на 1 рік щороку. Так при настанні права на пенсію, а саме 60 років виповниться в 2028 років, особі необхідно мати страхового стажу 35 років.
Як все ж таки, як перевірити свій страховий стаж та заробітну плату з якої сплачені внески? По-перше, прийти до будь-якого відділення Пенсійного фонду України з паспортом та ідентифікаційним кодом. Якщо маєте при собі ці два документи, фахівці за кілька хвилин видрукують вам дані з бази персоніфікованого обліку та зареєструють на ВЕБ-ПОРТАЛІ. По-друге, маючи електронно-цифровий підпис, за допомогою якого на сайті http://portal.pfu.dov.ua можна здійснювати контроль за даними, що впливають на пенсійні права.
ВЕБ_ПОРТАЛ сучасний сервіс Пенсійного фонду України, де надається корисна інформація для страхувальників, застрахованих осіб та пенсіонерів, бланки документів, інструкції щодо їх заповнення, адреси управлінь Пенсійного фонду, графіки прийомів, тощо.
Тут Ви зможете перевірити, яку вам нараховували зарплату, скільки за вас сплачували соціального внеску та скільки днів страхового стажу вам зараховано за той чи інший місяць. А по друге, можна зареєструватися на веб-порталі Пенсійного фонду України і щомісяця, щоденно не виходячи з дому, перевіряти зарахування страхового стажу з 1 січня 2004 року.
Згідно ч. 4 ст. 24 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до стажу роботи в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, тобто періоди роботи до 01.01.2004 року зараховуються на підставі записів в трудовій книжці.
Періоди роботи чи іншої діяльності, які проходили після 1 січня 2004 року, зараховуються до страхового стажу, якщо сплачувалися внески до Пенсійного фонду, з урахуванням мінімального страхового внеску.
Мінімальний страховий внесок – це сума коштів, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановленого на місяць, за який нараховується заробітна плата(дохід).
Якщо особа працювала неповний робочий час( тиждень,день), прийнята на роботу у середині місяця, перебувала у відпустці без збереження заробітної плати можна здійснити доплату до мінімального страхового внеску. Для цього необхідно подати до територіального органу Пенсійного фонду за місцем реєстрації заяву; отримати відомості з бази персоніфікованого обліку про періоди, за які можна здійснити доплату; отримати повідомлення-розрахунок; у 10-тиденний термін сплатити розраховану суму.
Доплату також можуть здійснити і фізичні особи-підприємці, які здійснювали підприємницьку діяльність на спрощеній системі оподаткування у період з 01.01.2004 року по 31.06.2010 року.
Отже, захисти себе сам, дбаючи про своє майбутнє.
З 1 квітня 2018 року проведено перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу, набутого після призначення (попереднього перерахунку) пенсії без особистого звернення пенсіонерів.
На виконання Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» органи Пенсійного фонду України з 1 квітня провели перерахунок пенсії тим особам, які станом на 1 березня 2018 року набули право на проведення перерахунку (мали необхідний страховий стаж, або з моменту останнього звернення за призначенням чи перерахунком минуло 24 календарних місяців), на найбільш вигідних умовах. Управління Пенсійного фонду України здійснило перерахунок без додаткового звернення за даними пенсійної справи та персоніфікованого обліку.
Так, по Кролевецькому району проведено перерахунок 2445 чоловікам, з них 1682 особам збільшено розмір пенсійної виплати. Середній розмір підвищення по району становить 26,85 грн. Нові розміри пенсійних виплат отримають мешканці вже в квітні місяці.
ПЕРЕРАХУНОК ПЕНСІЇ З УРАХУВАННЯМ СТРАХОВОГО СТАЖУ, НАБУТОГО ПІСЛЯ ПРИЗНАЧЕННЯ (ПОПЕРЕДНЬОГО ПЕРЕРАХУНКУ) ПЕНСІЇ
Право працюючих пенсіонерів на перерахунок пенсії збережено. Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (із внесеними змінами) у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за весь періоди страхового стажу, починаючи з 01.07.2000, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Пенсія перераховується з першого числа місяця, в якому пенсіонерзвернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхіднимидокументами подано ним після 15 числа. Тобто пенсіонерам необхідно самостійно контролювати строки подачі заяви на перерахунок раніше призначеної пенсії, така заява може бути подана особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, або законного представника.
Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Дія цієї частини не поширюється на пенсіонерів, яким призначено пенсію за вислугу років на умовах, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення", та які не досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
За більш детальною інформацією звертайтесь до Пенсійного фонду за адресою: м.Кролевець, вул. Спортивна, 9 або за телефоном 5 16 97 з 8.00 до 17.15 (обідня перерва з 13.00 до 14.00).
Графік
проведення інформаційно-роз’яснювальних заходів Глухівським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України щодо проведеного перерахунку пенсій з 01.10.2017 року
№ |
Дата та час проведення |
Місце проведення |
1 |
11.10.2017 о 10.00 |
Первинна громадська організація ветеранів Кролевецького арматурного заводу |
2 |
12.10.2017 о 16.00 |
Мікрорайон «Гончарівна», приміщення магазину «Сузір’я» |
3 |
13.10.2017 о 9.00 |
Добротівська сільська рада |
4 |
13.10.2017 о 10.00 |
Обтівська сільська рада |
5 |
13.10.2017 о.13.00 |
Мікрорайон «Андріївка» Андріївський будинок культури |
6 |
17.10.2017 о 10.00 |
Камінська сільська рада |
7 |
18.10.2017 о 10.00 |
Кролевецька громадська організація ветеранів |
8 |
19.10.2017 о 10.00 |
Відділ освіти Кролевецької РДА |
9 |
20.10.2017 о 9.00 |
Мутинська сільська рада |
10 |
24.10.2017 о 9.00 |
Литвиновицька сільська рада |
11 |
25.10.2017 о 9.00 |
Бистрицька сільська рада |
ДО УВАГИ ФІЗИЧНИХ ОСІБ - ПІДПРИЄМЦІВ
З 1 січня 2017 року фізичні особи-підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, та віднесені до першої групи платників єдиного податку, зобов»язані сплатити єдиний внесок за місяць у сумі не менше 0,5 мінімального страхового внеску.
У 2017 році мінімальний страховий внесок для фізичних осіб підприємців становить 704 грн. на місяць (3200 грн. х 22 відсотки).
Отже, для фізичних осіб підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, та віднесені до першої групи платників єдиного податку, обов’язковою є сплата єдиного внеску у сумі не менше 352 грн. щомісяця.
Водночас, для зарахування періодів здійснення підприємницької діяльності до страхового стажу як повний місяць, необхідно сплатити за місяь єдиний внесок в сумі не менше, ніж мінімальний страховий внесок, тобто 704 грн.
Законопроектом «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» (№6614) передбачається запровадження гнучкого «коридору» пенсійного віку (60-63-65) для призначення пенсії за віком:
- за наявності стажу на 01.01.2018 р. 25 років - призначати пенсію в 60 років. Діапазон необхідного стажу щороку збільшувати на 12 місяців до досягнення 35 років 2028-го;
- за наявності стажу на 01.01.2018 р. від 15 до 25 років – у 63 роки. Діапазон необхідного стажу щороку збільшувати на 12 місяців до досягнення діапазону від 25 до 35 років 2028 року.
Для зарахування періодів здійснення підприємницької діяльності до страхового стажу як повний місяць, за бажанням необхідно здійснити доплату. Піклуємося про майбутнє заздалегідь.
ПЕНСІЙНИЙ ФОНД УКРАЇНИ ІНФОРМУЄ
23 червня управління Пенсійного фонду України в Кролевецькому районі завершило фінансування пенсій та грошової допомоги червня 2017 року. Загальна сума коштів, спрямованих на їх забезпечення, становить 19539,23 тисяч гривень. Фінансування виплати пенсії впродовж всього виплатного періоду було своєчасне, без порушень графіків виплати підприємств поштового зв‘язку та банківських установ. Ресурсне наповнення бюджету Фонду протягом виплатного періоду здійснювалось за рахунок законодавчо визначених джерел доходів.
ІНІЦІАТИВИ УРЯДУ ПО ЗАБЕЗПЕЧЕННЮ ПІДВИЩЕННЯ ПЕНСІЙ І СТАЛОСТІ ПЕНСІЙНОЇ СИСТЕМИ
Першим кроком пенсійна реформа, запропонована Урядом, передбачає осучаснення пенсій. Для цього Уряд запроваджує єдині правила визначення розмірів пенсійних виплат.
Запроваджується нова формула нарахування пенсій за єдиним підходом для «старих» і «нових» пенсіонерів із використанням показника середньої заробітної плати на рівні 3764,40 грн. (раніше - в залежності від року призначенні пенсії від 1197,91 грн. до 3764,40 грн.), тобто показник, за яким розраховуються пенсії, буде підвищено майже утричі. У результаті підвищення пенсій у разі здійснення осучаснення зарплати до 3 764,40 грн. більше 5 млн. українських пенсіонерів з 1 жовтня 2017 року після ухвалення цього законопроекту Парламентом отримають підвищення пенсій від до 200 грн. і більше 1 тис. грн. щомісячно, з них близько 4 млн. українських пенсіонерів – отримають від 300 грн. і більше 1 тис. грн підвищення щомісячно.
Мета пенсійної реформи - забезпечення бездефіцитності Пенсійного фонду у середньостроковій перспективі, що відбудеться через встановлення вимог до тривалості страхового стажу та мінімального розміру страхового внеску.
Прем'єр-міністр наголосив, що розробляючи пенсійну реформу, Уряду вдалося уникнути підвищення пенсійного віку. Пенсійний вік залишається на рівні 60 років для людей, які мають страховий стаж 25 років. При цьому запроваджується гнучкий коридор пенсійного віку та можливості компенсації відсутнього страхового стажу - громадяни, яким не вистачає років стажу, щоб задовольнити вимогу стосовно мінімального стажу, матимуть можливість сплатити внески за відсутні роки (не більше 5 років).
Уряд також передбачив скасування особливих умов виходу на пенсію, крім військовослужбовців.
У цьому контексті передбачено замінити механізм відшкодування пенсій за віком на пільгових умовах на сплату роботодавцем підвищеної ставки єдиного внеску розміром 15% та 7% за працівників, зайнятих на роботах, передбачених списками №1 та №2, що будуть розширені, та запровадження з 1 січня 2019 року через Накопичувальний пенсійний фонд накопичувальних професійних пенсійних програм для окремих категорій осіб віком молодше 35 років.
Також, з 1 січня 2018 року скасовується право на призначення пенсій за вислугу років для працівників освіти, охорони здоров`я, соціального захисту та інших, яким було вигідніше вийти на пенсію через низьку заробітну плату. Прем'єр-міністр зазначив, що Уряд минулого року збільшив заробітні плати для вчителів та лікарів та продовжить таке підвищення. «Український вчитель, український лікар має отримувати достойну заробітну плату», - підкреслив він.
Кабінет Міністрів пропонує скасувати обмеження розміру пенсій працюючим пенсіонерам (85% від розміру пенсії, але не менш 150% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність).
Передбачається у законопроекті ввести автоматичну норму щодо щорічної індексації (перерахунку) пенсій для захисту від інфляції: із урахуванням фінансових можливостей солідарної системи, але не менш ніж на 50% росту середньомісячних зарплат за три роки та на 50% індексу споживчих цін.
Крім того, Уряд пропонує передбачити на 2017 рік друге підвищення соціальних стандартів на 5% з 1 жовтня, а не з 1 грудня, як було заплановане Державним бюджетом.
Говорячи про фінансову основу пенсійної реформи, Володимир Гройсман зазначив, що додаткова потреба в коштах на проведення «осучаснення» пенсій з 1 жовтня 2017 року становить 11,2 млрд. грн. та близько 800 млн. грн. для того, щоб наблизити підвищення соціальних стандартів з 1 жовтня, а не з 1 грудня. Разом ця сума становить 12 млрд.грн.
За 4 місяці 2017 року Уряд вже забезпечив надходження до Пенсійного фонду додаткових 7,9 млрд.грн. після підвищення мінімальної зарплати. Очікується, що до кінця року додаткові надходження до Пенсійного фонду становитимуть більше 4 млрд.грн., що будуть спрямовані на виплату необхідних 12 млрд.грн. Таким чином, «кошти з 1 жовтня у нас вже є», - наголосив Володимир Гройсман.
У 2018 році додаткова потреба в коштах на виплату «осучаснених» пенсій з урахуванням підвищення прожиткового мінімуму становитиме 30 млрд. грн. Разом з тим, додаткові надходження від ініціатив, передбачених законопроектом, та зростання власних надходжень Пенсійного фонду України, що вже сьогодні відбувається, становитимуть у сумі якраз 30 млрд.грн., яких буде достатньо для осучаснення і виплати пенсій у 2018 році, зазначив Глава Уряду. Все, що перевищуватиме цей показник, йтиме на погашення дефіциту Пенсійного фонду та забезпечення стійкості пенсійної системи.
ВИКОНАННЯ ЗАХОДІВ РЕАЛІЗАЦІЇ У 2016 РОЦІ СТРАТЕГІЇ МОДЕРНІЗАЦІЇ ТА РОЗВИТКУ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ НА ПЕРІОД ДО 2020 РОКУ В КРОЛЕВЕЦЬКОМУ РАЙОНІ
З метою поліпшення якості обслуговування громадян Управлінням Пенсійного фонду в Кролевецькому районі забезпечено:
- організацію прийому громадян незалежно від місця їх реєстрації (проживання). За 2016 рік через приймальню “фронт офісу” опрацьовано 5934 звернення;
- організовано робоче місце, на базі якого проводяться навчання спеціалістів новим стандартам організації обслуговування громадян. Станом на 01.01.2017 року збільшено кількість користувачів веб-порталу електронних послуг Пенсійного фонду України до 3492, з них 112 юридичних осіб, 3380 - фізичних осіб, в тому числі 798 пенсіонерів скористалися можливістю отримання такого сервісу. Рівень залучення користувачів склав 48,4%. За 2016 рік зареєстровано 1350 користувачів (57 – юридичних осіб, 1293 - фізичних, в тому числі 314 пенсіонерів).
З метою вдосконалення системи управління фінансовими ресурсами Пенсійного фонду управлінням в районі:
- Запроваджено щомісячний моніторинг персоніфікованих даних про заробітну плату, співставлення з її визначеними індикативними показниками та даними про фінансово-економічну діяльність роботодавців. За результатами спільних дій органів державної фіскальної служби, органів виконавчої влади у жовтні поточного року на 87 роботодавців скоротилась кількість страхувальників, які виплачували заробітну плату менше мінімальної (у грудні 2015 року – 145, у серпні 2016 року - 58). Чисельність застрахованих осіб відповідно зменшилась на 289 і склала 344 робітника (у грудні 2015 року - 633). З порушеннями заробітна плата нараховувалась 20 керівникам підприємств та установ району (на 2 більше, ніж у грудні 2015 року);
- Забезпечено надання інформації щодо виявлених ознак тінізації заробітної плати органам ДФС, Держпраці та іншим контролюючим та правоохоронним органам згідно із законодавством. Так, щодо 261 суб’єкта, які виплачують заробітну плату на рівні або менше мінімального розміру, направлені повідомлення до районної державної адміністрації, управління соціального захисту населення райдержадміністрації, правоохоронних органів, Кролевецького відділення Конотопської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління фіскальної служби в Сумській області, територіального органу Державного департаменту нагляду за додержанням законодавства про працю, профспілкових комітетів освіти, охорони здоров’я, агропромислового розвитку.
- Проводилась системна інформаційно-роз’яснювальау робота щодо негативних наслідків отримання доходів в “конвертах” шляхом розміщення інформації в ЗМІ, на веб-сайтах головного управління Фонду, органів влади району, а також щодо порядку доступу до персональних даних застрахованих осіб, що обробляються в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування.
- Проведено 285 заходів інформаційно-роз'яснювального спрямування, на яких побувало 4029 мешканців району, в тому числі у 92 з них приймали участь представники органів виконавчої влади та місцевого самоврядування. Загалом здійснено 581 інформаційний захід, або на 90 більше минулорічного показника.
З метою забезпечення прозорості та відкритості діяльності Пенсійного фонду організовано:
- Розміщення інформації в електронних та друкованих ЗМІ, офіційних веб-сайтах, єдиному державному веб-порталі відкритих даних, інформаційних стендах. Управління Фонду в районі продовжує інформаційно-роз’яснювальну роботу в трудових колективах з питань особливостей сучасного стану, перспектив та ризиків у системі загальнообов”язкового державного пенсійного страхування, нововведень у законодавстві. За звітний період організовано та проведено фахівцями управління 94 зустрічі у трудових колективах (охоплено 1387 чоловік), 52 зустрічі серед самозайнятого населення (548 осіб), 59 зустрічей за місцем проживання (709 громадян). Проведено 19 уроків в школах району та міста, 4 Дні відкритих дверей, 9 засідань “круглого столу”, опубліковано 18 інформацій у районній газеті “Кролевецький вісник”, розміщено 223 повідомлення на веб-сайтах головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області та органів влади району. Спільно з представниками органів виконавчої влади та місцевого самоврядування проведено 92 заходи, у яких взяли участь 918 мешканців району. Підготовлено та розтиражовано 2878 пам’ятків та буклетів з питань пенсійного забезпечення. Започатковано проведення нових форм роз’яснювальної роботи: флеш-моб та перформанс. Підготовлено та розповсюджено 2878 пам’яток та буклетів з питань пенсійного забезпечення.
Основна тематика проведених заходів — пропагування нових сервісів у Фонді, зокрема, веб-порталу електронних послуг Пенсійного фонду України, а також вплив нелегальної праці на пенсійне забезпечення, дотримання гарантій в оплаті праці, соціальна відповідальність боржників Фонду.
НЕМАЄ ВНЕСКІВ - НЕМАЄ СТРАХОВОГО СТАЖУ
Проблемою сучасної української системи пенсійного страхування є покладання на її солідарну (розподільчу) складову функцій убезпечення від бідності і врахування диференціації внесків у Пенсійний фонд, сплачених упродовж трудової діяльності. Сьогодні маємо малі пенсії, бо невеликі зарплати, з яких сплачуються внески. Через низькі заробітні плати та високу їхню тінізацію інакше і бути не може, бо виплати пенсій забезпечуються відрахуваннями до Фонду працюючого населення.
Щоб покращити ситуацію з пенсійним забезпеченням Уряд законодавчо затвердив з 1 січня 2017 року мінімальну заробітну плату на рівні 3200 гривень, розраховуючи на поліпшення стану наповнення Пенсійного фонду для подальших дій з підвищення виплат пенсіонерам.
Відсутність диференційованого підходу до оплати праці найманих працівників згідно з тарифними сітками, ставками і схемами посадових окладів, а також праця на умовах неповного робочого дня призводить до того, що працівники одержують мінімальну зарплату або ще меншу. Водночас зменшується страховий стаж – і людина втрачає повноцінне право на соціальні й трудові гарантії, передбачені чинним законодавством.
Мінімальний розмір пенсії за віком гарантується за наявності у чоловіків страхового стажу 35 років, у жінок – 30 років. При цьому мінімальний розмір пенсії встановлюється на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Управління Пенсійного фонду України в Кролевецькому районі у межах своїх повноважень та з додержанням вимог Закону України «Про інформацію» використовує дані з Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування для виявлення фактів використання праці неоформлених працівників та порушень законодавства про працю. Якщо суб’єкт господарювання декларує мінімальний рівень зарплати всіх працівників, це – свідчення приховування доходів, а отже - сигнал до вжиття заходів відповідними органами.
ДОСТРОКОВІ ПЕНСІЇ УЧАСНИКАМ АТО
З 06 лютого поточного року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо пенсійного забезпечення окремих категорій осіб з числа учасників антитерористичної операції».
Документом внесено зміни в Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та надано право на призначення пенсії за віком військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали безпосередню участь в АТО в районах її проведення.
Змінами передбачено, що на призначення дострокової пенсії мають право військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ після досягнення чоловіками 55 років, а жінками – 50 років та за наявності страхового стажу не менше як 25 років для чоловіків і не менше як 20 років для жінок.
Таким чином, право на дострокову пенсію за віком отримують учасники бойових дій, котрі захищали незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України в складі добровольчих формувань, яких було включено до складу ЗСУ, Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії та інших утворень відповідно до законів України військових формувань і правоохоронних органів, а також військовослужбовці (резервісти, військовозобов’язані), особи рядового, начальницького складу та добровольці; добровольці, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії або каліцтва, одержаних під час участі в АТО, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки тих вищезазначених категорій громадян, які загинули чи пропали безвісти, померли внаслідок поранення, контузії або каліцтва, отриманих під час участі в АТО або забезпечення її проведення.
ЗМІНЕНО РОЗПОДІЛ ЄДИНОГО СОЦІАЛЬНОГО ВНЕСКУ
З метою збалансування бюджетів Пенсійного фонду та фондів соціального страхування на 2017 рік на бездефіцитній основі Кабінет Міністрів України вніс зміни до своєї постанови №675.
Зазначені зміни стосуються пропорцій розподілу єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
Відтепер частку єдиного внеску на страхування на випадок безробіття зменшено з 7,1767 до 6,3596, на страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку на виробництві зменшено з 14,2657 до 11,1204%, а на пенсійне страхування – збільшено з 78,5576 до 82,52%.
БЮДЖЕТНИЙ КОШИК УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ В РАЙОНІ У 2016 РОЦІ
Рівень життя найуразливішої категорії громадян нашої держави – пенсіонерів великою мірою залежить від наповнення бюджету Пенсійного фонду.
До скарбниці Фонду з усіх джерел доходів за 2016 рік надійшло 215,6 млн. грн.
За рахунок зазначених ресурсів у повному обсязі забезпечено фінансування пенсій та грошової допомоги майже 12 тисячам пенсіонерів району. Середньомісячні видатки на пенсійні виплати склали 18,1 млн. грн.
Забезпеченість власними коштами для фінансування пенсій становить 22,4%.
Залучення банківських установ до виплати пенсій дозволило скоротити видатки Фонду на оплату послуг підприємств поштового зв’язку та спрямувати на пенсійні виплати 1244 тис. грн. Наразі, витрати на доставку пенсій поштою за рік склали 1385 тис.грн.
ДОПЛАТА ЄСВ ДО “МІНІМАЛКИ” НЕ ВПЛИНЕ НА СТРАХОВИЙ СТАЖ, СОЦГАРАНТІЇ І ПЕНСІЮ
Насьогодні в Законі про ЄСВ існує норма, якою підприємства зобов'язані доплачувати ЄСВ до мінімальної заробітної плати при деяких обставинах. Усі розуміли, якщо підприємство здійснює доплату ЄСВ до мінімальної зарплати за працівника і відображає персоніфіковано в Таблиці 6 Додатку 4 таку доплату, використовуючи тип “13”, то можливо така сплата мала б включитися до страхового стажу такого працівника, збільшувати йому соціальні виплати і гарантії, пенсію?!
Такі сподівання розвіяли роз’яснення Міністерства фінансів України та Державної фіскальної служби України, якими чітко зазначене наступне:
• донарахування не відноситься до заробітної плати (доходу), яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу та відповідно не захищає прав застрахованих осіб (не враховується для розрахунку пенсій та соціальних виплат;
• донарахування сум єдиного внеску до розміру мінімальної заробітної плати (крім лікарняних, відпускних та допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами)фактично не є доходом (винагородою), отримуваним найманою особою за виконання робіт (надання послуг) у розумінні Закону України «Про оплату праці».
Наприклад, якщо працівник підприємства перебував у трудових відносинах протягом звітного місяця (31 день) на умовах неповного робочого часу (0,5 ставки) і за працівника підприємство доплачувало єдиний соціальний внесок до мінімального розміру. Таким чином, за місяць роботи такий працівник втрачатиме приблизно половину (15 днів) страхового стажу. І розмір такої втрати буде напряму залежати від різниці між фактично нарахованою зарплатою та розміром мінімальної зарплати.
Отже, доплата ЄСВ до «мінімалки» є лише додатковим джерелом надходження коштів до бюджету Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування, і ніяких гарантій для самих застрахованих осіб не несе в частині збереження стажу, мінімальних гарантій суми страхових виплат і пенсій.
ПІДВИЩЕННЯ ПЕНСІЙ З ГРУДНЯ
У районі проведено перерахунки пенсій у зв'язку зі зміною прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, що відбулись з 01.12.2016 року. Прожитковий мінімум збільшився на 117,00 грн. з 1130,00 грн. до 1247,00 грн. В середньому пенсії збільшилися на 112,19 грн.
У грудні 79% пенсіонерів (це — 9527 чоловік) отримають підвищення у зв'язку з переглядом мінімальних соціальних гарантій. На ці цілі Пенсійний фонд додатково спрямує 1,07 млн грн. Усього на виплату пенсій пенсіонерам району у грудні буде профінансовано понад 19 млн. грн.
Непрацюючим пенсіонерам перераховані:
1) мінімальний розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” при наявності мінімального страхового стажу 20 років для жінок, 25 років для чоловіків, пенсії яким призначені до 1 жовтня 2011 року та 30 років для жінок, 35 років для чоловіків, пенсії яким призначені після 01 жовтня 2011 року;
2) підвищення до пенсії за понаднормовий стаж;
3) мінімальний розмір пенсії шахтарям.
Незалежно від факту роботи пенсіонера збільшенню підлягали:
4) мінімальні пенсійні виплати для пенсіонерів, які визнані інвалідами, а також одержувачів пенсії у зв'язку з втратою годувальника;
5) мінімальні пенсійні виплати інвалідам війни, учасникам бойових дій та учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою;
6) державна соціальна допомога на догляд інвалідам війни, підвищення інвалідам війни, учасникам бойових дій та учасникам війни, жертвам нацистських переслідувань, пенсії за особливі заслуги перед Україною, мінімальні розміри пенсій учасникам ліквідації аварії на ЧАЕС, військовослужбовцям та членам їх сімей, тобто всі види пенсій, які залежать від розміру прожиткового мінімуму.
Так, мінімальний розмір пенсії по втраті годувальника членам сімей військовослужбовців з 1 грудня становить 2494 грн., що на 234 грн. більше за розмір до перерахунку.
Мінімальні пенсійні виплати інвалідів, захворювання яких пов'язане з війною або виконанням робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, зокрема для 1-ї групи становлять 3553,95 грн (+ 333,45 грн), 2-ї групи - 3179,85 грн (+ 298,35 грн), 3-ї групи - 2805,75 грн (+ 263,25 грн), учасників бойових дій - 2057,55 грн (+ 193,05 грн).
Підвищено також величину, з якої тимчасово, до кінця року, обмежується виплата пенсії працюючим пенсіонерам: з 1695,00 грн до 1870,50 грн.
Проведені перерахунки не потребували звернень громадян до установ Пенсійного фонду України. Виплата підвищених пенсій здійснюватиметься у звичну для пенсіонера дату грудня, впродовж виплатного періоду.
ЗМІНА СОЦІАЛЬНИХ СТАНДАРТІВ У СФЕРІ ПЕНСІЙНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ З ГРУДНЯ 2016 РОКУ
У Державному бюджеті України заплановане збільшення розміру мінімальної пенсії у грудні 2016 року з 1130 до 1247 гривень, тобто на 117 гривень.
У зв’язку з цим управлінням Пенсійного фонду України в Кролевецькому районі проводиться підготовча робота по проведенню масового перерахунку пенсій, призначених відповідно до ст. 28 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.
Перерахунку підлягають мінімальний розмір пенсії та доплата за понаднормовий стаж.
Перерахунок проводиться автоматично і не потребує додаткового звернення пенсіонерів до управління Пенсійного фонду.
ПРИЗНАЧЕННЯ ПЕНСІЙ ПО ІНВАЛІДНОСТІ
За Законом України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” пенсії по інвалідності призначаються внаслідок:
- загального захворювання;
- каліцтва, не пов’язаного з роботою;
- інвалідності з дитинства.
Статтею 32 даного Закону передбачено, що особи, визнані інвалідами, мають право на пенсію по інвалідності за наявності необхідного на час настання інвалідності або на день звернення за пенсією страхового стажу. Вимоги щодо тривалості страхового стажу дещо різняться і залежать від того, інвалідом якої групи визнано особу.
Починаючи з 1 жовтня 2011 року змінилися вимоги щодо тривалості страхового стажу, наявність якого дає право на пенсію по інвалідності. Так, обов’язковою умовою для призначення таких пенсій є наявність стажу тривалістю від одного до 15 років – залежно від віку, в якому встановлено інвалідність (або дня звернення за пенсією), та групи інвалідності.
До 01.01.2017 року пенсії по інвалідності інвалідам I та II груп призначаються при умові наявності страхового стажу від одного до 10 років в залежності від віку, в якому особу визнано інвалідом.
З 01.01.2017 року умови наявності страхового стажу інвалідам I групи так і залишаються від одного до 10 років.
Для призначення пенсії по III групі інвалідності, а також починаючи з 01.01.2017 року для призначення пенсії по II групі інвалідності на день звернення за пенсією або в залежності від віку, в якому особу визнано інвалідом (чи в якому настала смерть годувальника), необхідно мати від одного року до 14 років страхового стажу.
Страховий стаж, необхідний для призначення пенсії по інвалідності
I групи, на час настання інвалідності або на день звернення за пенсією
- до досягнення особою 25 років – 1 рік;
- від 26 років до досягнення особою 28 років включно – 2 роки;
- від 29 років до досягнення особою 31 року включно – 3 роки;
- від 32 років до досягнення особою 34 років включно – 4 роки;
- від 35 років до досягнення особою 37 років включно – 5 років;
- від 38 років до досягнення особою 40 років включно – 6 років;
- від 41 року до досягнення особою 43 років включно – 7 років;
- від 44 років до досягнення особою 48 років включно – 8 років;
- від 48 років до досягнення особою 53 років включно – 9 років;
- від 54 років до досягнення особою 59 років включно – 10 років;
Страховий стаж, необхідний для призначення пенсії по інвалідності
II та III груп, на час настання інвалідності або на день звернення за пенсією
- до досягнення особою 23 років – 1 рік;
- від 24 років до досягнення особою 26 років включно – 2 роки;
- від 27 років до досягнення особою 28 років включно – 3 роки;
- від 29 років до досягнення особою 31 року включно – 4 роки;
- від 32 років до досягнення особою 33 років включно – 5 років;
- від 34 років до досягнення особою 35 років включно – 6 років;
- від 36 року до досягнення особою 37 років включно – 7 років;
- від 38 років до досягнення особою 39 років включно – 8 років;
- від 40 років до досягнення особою 42 років включно – 9 років;
- від 43 років до досягнення особою 45 років включно – 10 років;
- від 46 років до досягнення особою 48 років включно – 11 років;
- від 49 років до досягнення особою 51 року включно – 12 років;
- від 52 років до досягнення особою 55 років включно – 13 років;
- від 56 років до досягнення особою 59 років включно – 14 років;
Особи, визнані інвалідами після досягнення загальновстановленого пенсійного віку, мають право на пенсію по інвалідності (незалежно від групи інвалідності) за наявності срахового стажу не менше 15 років.
Пенсія по інвалідності інваліду (будь якої групи) призначається не залежно від тривалості стажу, якщо:
- інвалідність настала в період проходження строкової військової служби;
- інвалідність настала внаслідок поранення, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров’я, одержаного під час участі у масових акціях громадського протесту в Україні з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року (Революція Гідності), у особи, яка звернулася за медичною допомогою у період з 21 листопада 2013 року по 30 квітня 2014 року.
ЕЛЕКТРОННИЙ ІНФОРМАЦІЙНИЙ СЕРВІС ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ
Класичні методи та форми інформаційно-роз’яснювальної роботи спеціалісти управління Пенсійного фонду України в Кролевецькому районі поєднують із запровадженням новітніх технологій. Наприклад, користування веб-порталом електронних послуг Пенсійного фонду України. Це серйозний ресурс, який дає можливість ознайомитись з новим законодавством, дозволяє застрахованим особам контролювати дані щодо заробітної плати, з якими про неї відзвітовано до Пенсійного фонду роботодавцем, стан сплати страхових внесків до Фонду, а також знайти відповідь практично на будь-яке запитання стосовно пенсійної сфери.
З початку роботи веб-порталу фахівцями управління залучено 2990 користувачів, з них 84 юридичних осіб та 2906 фізичних осіб, які тепер мають можливість без зайвих черг та витрат здійснювати постійний контроль за даними, що впливають на їхні соціальні права.
Управління Пенсійного фонду України в Кролевецькому районі запрошує роботодавців та громадян скористатися можливістю отримання сучасного інформаційного сервісу, звернувшись за адресою: м. Кролевець, вул. Спортивна, 9.
ПЕНСІЙНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЖИТЕЛІВ РАЙОНУ
Одним із ключових завдань органів Пенсійного фонду є забезпечення сталого і своєчасного фінансування пенсійних виплат пенсіонерам усіх категорій.
Пенсії і грошові допомоги 12256 громадянам, що стоять на обліку в управлінні, одержані у визначений термін. Питома вага пенсіонерів у загальній чисельності населення складає 32%.
Протягом останніх років спостерігається тенденція до зменшення кількості пенсіонерів у результаті природного і міграційного скорочення. Так, з початку року їх чисельність скоротилась на 287 чоловік, у порівнянні з аналогічним періодом минулого року - зменшилась на 366 осіб, а з 2014 роком – на 556 осіб.
Найбільше одержувачів пенсійних виплат мешкає у місті – 6999 громадян, Алтинівській сільській раді – 465 чоловік, Обтівській сільській раді – 475 осіб, Тулиголовській сільській раді – 390 чоловік, Ленінській сільській раді – 391 пенсіонер. Найменше пенсіонерів перебуває на обліку в селах Любитове – 64 чоловіки, Білогриве- 130 чоловік.
У відповідності до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” пенсійні виплати отримують 11387 чоловік, що становить 95,4% від загальної чисельності, згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення військовослужбовців строкової служби та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ” пенсію одержують 91 особа (0,8% від загальної кількості пенсіонерів).
Відповідно до Закону України “Про державну службу” та інших спеціальних законів отримують пенсію 143 особи, що становить 1,2% від загальної кількості, Закон України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (ст.54,55) поширюється на 110 громадян, або 0,9 % загальної кількості пенсіонерів.
Згідно Закону України “Про пенсії за особливі заслуги перед Україною” отримують пенсійні виплати 549 чоловік, що на 46 осіб менше у порівнянні з аналогічною датою минулого року.
Кількість пенсіонерів, які одержують пенсію згідно з Законом України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, складає 1222 чоловіки або на 224 особи менше ніж торік, що пояснюється природним скороченням населення.
Пенсіонерів, що мають пенсію, розмір якої нижче прожиткового мінімуму, обліковується 907 чоловік, у розмірі прожиткового мінімуму пенсія виплачується 307 громадянам, вище прожиткового мінімуму пенсійні виплати отримують 10829 чоловік.
На початок жовтня поточного року 4,5% загальної кількості пенсіонерів, або 540 чоловік мали пенсії в розмірі меншому за 1000,0 гривень.
Середній розмір призначених пенсій, цільової грошової допомоги, з урахуванням індексації зріс на 49,34 гривні і становить 1471,53 гривень, що перевищує прожитковий мінімум, визначений для осіб, які втратили працездатність, на 341,53 гривень.
СПЛАТА ЗАБОРГОВАНОСТІ ДО ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ - ЗАПОРУКА ВПЕВНЕНОСТІ ГРОМАДЯН В ЗАБЕЗПЕЧЕНЕ ДЕРЖАВОЮ МАЙБУТНЄ
З виходом на пенсію людина втрачає поточні джерела прибутку і розраховує на державну систему пенсійного забезпечення. Пенсіонери становлять значну частину населення, і держава особливо звертає увагу на таку чисельну категорію громадян. Управління Пенсійного фонду України в Кролевецькому районі докладає максимум зусиль для своєчасної виплати пенсій громадянам, яку на сьогоднішній день, вони так особливо потребують. Для цього необхідно, щоб у повному обсязі працював механізм наповнення бюджету Фонду з різних джерел фінансування. Одним із таких джерел надходжень є погашення фізичними та юридичними особами заборгованості до Пенсійного фонду.
Як показує практика, окремі платники ставляться безвідповідально до своїх зобов’язань, тому доводиться стягувати кошти у примусовому порядку через органи державної виконавчої служби.Так, станом на 01.10.2016 заборгованість по страхових внесках на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до управління Пенсійного фонду України в Кролевецькому районі рахується за ДП ДАК “Хліб України” ”Кролевецький комбінат хлібопродуктів” у сумі 593,6 тис. грн.., по відшкодуванню пільгових пенсій у сумі 175,0 тис.грн., заборгованість по відшкодуванню пільгових пенсій також рахується за ДП “Кролевецька ПМК-15” у сумі 128,7 тис.грн.. Борг семи фізичних осіб-підприємців складає 39,6 тис.грн.
Необхідно зазначити, що ухилення роботодавців від зобов’язання зі сплати заборгованості до Пенсійного фонду призводить не лише до порушення платіжної системи, а й позбавляє осіб, які у них працюють, прав на соціальні гарантії.
НА ПОРЯДКУ ДЕННОМУ – ОСУЧАСНЕННЯ ПЕНСІЙ
Про те, що це питання стоїть на порядку денному держави зазначають міністр соціальної політики Андрій Рева і віце-прем’єр-міністр Павло Розенко, підкреслюючи, що Міністерство соцполітики разом з Мінекономіки і Мінфіном, шукають додаткові резерви, щоб отримати ресурс для осучаснення пенсій.
За словами Павла Розенка, весь додатковий ресурс, який дає економіка, уряд спрямовує на підвищення соціальних стандартів. Так, розмір мінімальної пенсії у 2016 році підвищується двічі - з 1 травня та з 1 грудня. Навіть більше, з 1 грудня підвищення відбудеться не на 5%, як було заплановано, а на 10%, тоді як за попередні два роки соцстандарти підвищували тільки один раз.
Відповідно до Закону України “Про Державний бюджет України на 2016 рік” та на виконання частини третьої ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” з 01.05.2016 року управлінням Пенсійного фонду України в Кролевецькому районі проведений перерахунок пенсій 10966 громадянам, за результатами якого у 9108 осіб збільшився розмір пенсії. Середнє підвищення склало 54,2 гривень. Місячні додаткові видатки на виплату пенсій зросли на 0,5 млн. грн.
Без радикального підвищення заробітної плати отримати додаткові кошти для проведення осучаснення пенсій неможливо. Тому уряд шукає інструментарій, щоб отримати легалізовану частину заробітної плати, сплата єдиного соціального внеску з якої зробила б можливим перерахунок пенсій тим, у кого вони залишаються на рівні до 2012 року.
ПЕНСІЙНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПЕРЕСЕЛЕНЦІВ
В окремих районах Донецької та Луганської областей, які тимчасово не контолюються української владою, органи Пенсійного фонду не здійснюють свою діяльність.
При цьому пенсії призначаються, виплачуються територіальними органами Пенсійного фонду України за місцем фактичного проживання/перебування внутрішньо переміщених осіб на підконтрольних українській владі територіях.
Отже, у разі переселення в інший регіон України:
- для продовження виплати пенсії після переїзду необхідно звернутися в управління Пенсійного фонду України в районі, де пенсіонер зареєстрований та фактично перебуває (проживає);
- надати заяву про запит пенсійної справи та довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, видану відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014р. №509. Довідка видається структурним підрозділом з питань соціального захисту населення;
- до заяви додаються копії документів, що посвідчують особу пенсіонера (паспорт, пенсійне посвідчення), а також копія довідки про присвоєння ідентифікаційного номера (за наявності) та заява про перерахування пенсії на рахунок в АТ “Ощадбанку”.
Кабінет Міністрів України 08.06.2016 року прийняв постанову за №365, якою затверджено:
- Порядок призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам;
- Порядок здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування.
Управління Пенсійного фонду України призначають (відновлюють) виплату пенсій на підставі рішення комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, які створені при районних державних адміністраціях .
Починаючи з 1 липня 2016 року соціальні виплати, що призначені внутрішньо переміщеним особам, здійснюються через рахунки та мережу установ і пристроїв Публічного акціонерного товариства “Державний ощадний банк України”. Всього до управління Пенсійного фонду України в Кролевецькому районі звернулося 187 внутрішньо переміщених осіб, які переїхали з тимчасово окупованої території, з них 44 особи виявили бажання повернутися на постійне місце проживання або вибули в інший регіон.
Для ідентифікації одержувачів соціальних виплат, які є внутрішньо переміщеними особами, та забезпечення їх соціальними виплатами здійснюється емісія платіжних карток із зазначенням на них графічної та електронної інформації про власника та його електронного цифрового підпису. Для одержувачів пенсії така картка одночасно є пенсійним посвідченням.
Для отримання платіжної картки, яка одночасно є пенсійним посвідченням, внутрішньо переміщеній особі потрібно звернутися в управління Пенсійного фонду України, де вона знаходиться на обліку. Видача платіжної картки, яка одночасно є пенсійним посвідченням, здійснюється установою АТ “Ощадбанк”. На сьогодні до управління звернулося 85,87% внутрішньо переміщених осіб для отримання платіжної картки, яка одночасно є пенсійним посвідченням.
ЯК ОПОДАТКОВУЮТЬСЯ ПЕНСІЇ?
Серед законодавчих новацій у пенсійній сфері останнього часу – оподаткування пенсій, що було запроваджено як один із заходів, спрямованих на запобігання фінансовій катастрофі та створення передумов для економічного зростання в Україні.
Із 01.01.2015 р. податок на доходи фізичних осіб справлявся із суми пенсій (включаючи їх індексацію), якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, - у частині такого перевищення.
Ставка податку на доходи фізичних осіб становили?
- 15 відсотків, якщо база оподаткування місячного оподатковуваного доходу не перевищувала десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законодавством на 1 січня звітного податкового року;
- 20 відсотків, якщо база оподаткування в календарному місяці перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати.
Таким чином, базою оподаткування два останні роки були суми пенсій, яка не перевищує: в 2015 році – 3654 грн.; в 2016 році - 4134 грн.
Отже, з пенсії в частині, яка перевищує 3654 грн. на місяць протягом 2015 року, в 2016 році – 4134 грн., справлявся податок за ставкою 15 або 20 відсотків (залежно від розміру пенсії) та 1,5 відсотка - військового збору від об”єкта оподаткування.
У червні цього року було внесено зміни до Податкового кодексу щодо оподаткування пенсій, який набув чинності з першого липня.
Тепер до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються суми пенсій, якщо їх розмір перевищує десять розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (у розрахунку на місяць), встановленого на 1 січня звітного податкового року (1074 грн. х 10 = 10740грн.), - у частині такого перевищення.
Ставка податку становить 18 відсотків од бази оподаткування щодо перевищення суми пенсії.
Положення Податкового кодексу України не застосовуються до пенсій, призначених учасникам бойових дій, інвалідам війни та особам, на яких поширюється чинність статті 10 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.
Крім того, статтею 47 Закону України “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування” передбачено, що в період із 1 квітня 2015-го по 31 грудня 2016 року під час роботи особи (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”), пенсія, розмір якої перевищує 150 відсотків од прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачується в розмірі 85 відсотків од призначеного розміру, але не менше як 150 відсотків од прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність (1695грн).
Загалом від оподаткування пенсій у Кролевецькому районі у відповідні бюджети надійшло понад 2 млн.грн. податку на доходи фізичних осіб.
ЗАПРОВАДЖЕННЯ ЦЕНТРАЛІЗОВАНОЇ СИСТЕМИ ПРИЗНАЧЕННЯ ТА ВИПЛАТИ ПЕРНСІЙ
Систему централізованого призначення та виплати пенсій в Україні запущено з 1 січня поточного року, Сумська область до новацій приєдналася з 1 серпня.
Завдяки новітнім технологіям майбутній пенсіонер незалежно від місця реєстарції та місця проживання може звернутися в будь-яке управління Пенсійного фонду України для призначення пенсії.
Безперечними перевагами централізованої системи є:
- надання послуг громадянам незалежно від місця їхньої реєстрації;
- можливість дистанційного обслуговування;
- автоматичний розрахунок оптимального виду та розміру пенсії;
- зменшення часу обслуговування;
- відмова від величезного паперового документообігу за рахунок упровадження електронного документообігу;
- забезпечення надійного захисту даних.
Невдовзі у зв’язку з переходом на електронний формат документообігу, для призначення пенсії не треба буде нести в Пенсійний фонд багато паперів: людина приходить у територіальне управління Фонду з трудовою книжкою та паспортом, щоб відсканувати документи. У свою чергу спеціалісти управління оцифровує їх, заповнює в електронній формі заяву про призначення пенсії й роздруковує її, а людина, якій призначають пенсію, лише посвідчує цю заяву своїм підписом.
Електронні пенсійні справи, які міститимуть скановані пенсійні документи, а також усі розрахунки під час призначення та перерахунку пенсії й становитимуть основний пенсійний архів.
Отже, переваги електронної системи призначення пенсій дозволяють економити час, ресурси, сприяють якісному обслуговуванню громадян.
Передбачено також, що пенсіонери зможуть у будь-який час через мережу Інтернет ознайомитись з даними своєї пенсійної справи за допомогою електронного цифрового підпису.
Уже тепер громадяни можуть звертатися до працівників управління Пенсійного фонду через веб-портал Фонду, отримуючи консультації чи відповіді на свої звернення. Отримати інформацію з Фонду через його веб-портал можуть громадяни, які на ньому зареєстровані (на сьогодні в управлінні зареєстровано більше 2,5 тис.осіб). Для реєстрації потрібно написати заяву в управлінні Пенсійного фонду, додати паспортні дані й ідентифікаційний код. Реєстрація триває п’ять-сім хвилин і може відбуватися в будь-якому управлінні Фонду. Після звернення громадянина в управління на його електронну пошту надходить підтвердження реєстрації та персональний код доступу на веб-портал. За допомогою цього коду людина сама реєструється на порталі. Крім самого зареєстрованого, ніхто не знає його індивідуального коду, отже ніхто не може втрутитися в його електронне спілкування з Пенсійним фондом.
БЮДЖЕТНИЙ КОШИК УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ В КРОЛЕВЕЦЬКОМУ РАЙОНІ У 2016 РОЦІ
До бюджету Фонду з усіх джерел доходів у січні-липні поточного року надійшло 116,1 млн. грн. За рахунок зазначених ресурсів у повному обсязі забезпечено фінансування пенсій та грошової допомоги 12340 пенсіонерам району. Середньомісячна потреба на пенсійні виплати досягла 17955,3 тис. грн.
Забезпеченість власними коштами для фінансування фактичних видатків за звітний період становить 22,7%. Залучення банківських установ до виплати пенсій дозволило скоротити видатки Пенсійного фонду на оплату послуг підприємств поштового зв’язку та спрямувати на пенсійні виплати 709,9 тис. грн. Наразі витрати на доставку пенсій поштою за 7 місяців 2016 року склали 802,6 тис.грн.
Управлінням в районі забезпечено виконання доведених показників бюджету.
ДО УВАГИ СТРАХУВАЛЬНИКІВ: НОВА ФОРМА ЗВІТУ З ЄСВ!
З 1 червня 2016 р. діє нова редакція Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування № 435, затвердженого наказом Мінфіну № 411. Звітувати за новою формою слід зі звітного періоду за червень 2016 року, яка подається в липні. Звіт за формою № Д4, як і раніше, включає титульний аркуш і дев’ять таблиць, які власне і є звітними формами. Проте зміни зачепили лише титульний аркуш та таблицю 1.
Форма титульного аркушу дещо змінилася. Тепер замість інформації про кількість аркушів і рядків таблиць, що подаються, в новій колонці «Відмітка про подання» необхідно ставити відмітку навпроти тих таблиць, які заповнені та будуть подаватися. У разі неподання однієї з таблиць в рядку з назвою «непотрібної» таблиці поле «Відмітка про подання» залишається незаповненим.
У шапці таблиці 1 нового Звіту за формою № Д4 більше немає рядків для проставляння класу професійного ризику і для інформації про понижуючий коефіцієнт. Це є логічним, адже форма Звіту приведена у відповідність до Закону про ЄСВ та Інструкції про порядок нарахування та сплати ЄСВ. Відтепер таблиця 1 нового Звіту містить 6 розділів, а не 8, як це було у старому Звіті. Пов’язано це з тим, що відтепер ні суми доходів (рядок 2), на які нараховують ЄСВ, ні суми нарахованого ЄСВ (рядок 3) не потрібно відображати за видами виплат і залежно від категорій роботодавців-страхувальників. Адже з 01.01.2016 р. встановлена єдина ставка нарахування ЄСВ на всі види доходів і для усіх роботодавців. У оновленій таблиці 1 зник рядок 1.4.1, в якому раніше вказували суму лікарняних, нарахованих за рахунок коштів ФСС НВВ. Тому не потрібно виділяти окремо суми таких лікарняних, вони будуть відображені у складі загальної суми допомоги по тимчасовій непрацездатності за рахунок коштів ФСС. З таблиці зникли рядки, в яких раніше відображали утриману суму ЄСВ (рядок 5 попередньої форми звіту), а також суму виплат, з яких він утримувався (рядок 4).
Крім того, зник додаток 1 до таблиці 1. Нагадаємо, що в ньому відображали інформацію про заборгованість і виплату зарплати; про суми страхових внесків, нарахованих за період до 01.01.2004 р. і до 01.01.2011 р., що підлягають сплаті; про встановлені строки виплати зарплати.
За більш детальною інформацією звертатися за телефоном 5-25-34.
ПОРЯДОК ПРИЗНАЧЕННЯ (ВІДНОВЛЕННЯ) СОЦІАЛЬНИХ ВИПЛАТ ВНУТРІШНЬО ПЕРЕМІЩЕНИМ ОСОБАМ
З метою запровадження єдиних підходів щодо організації роботи з питань соціального захисту внутрішньо переміщених осіб Кабінетом Міністрів України 8 червня 2016 року прийнято постанови № 352 «Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014р. №509» та №365 «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам».
Таким чином з 14 червня 2016року (дата набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 №365) рішення щодо призначення (відновлення) пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) органами Пенсійного фонду України можуть прийматися на підставі копії рішення Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, утворених районними держадміністраціями.
Для призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеній особі, а у визначених чинним законодавством випадках її законному представнику необхідно надати відповідну заяву до управління Пенсійного фонду України на території, де зазначена особа перебуває на обліку за місцем її фактичного проживання або перебування, незалежно від факту реєстрації місця проживання/перебування.
До заяви щодо призначення (відновлення) соціальної виплати додається копія про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та пред’являється оригінал цієї довідки.
Достовірність зазначеної в заяві інформації про фактичне місце проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи протягом 15 днів з дати отримання заяви перевіряється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення. За результатами перевірки складається акт обстеження матеріально – побутових умов сім’ї за формою, встановленою Міністерством соціальної політики України, який підписується всіма повнолітніми внутрішньо переміщеними особами та у визначених законодавством випадках – їх законними представниками, а також представником структурного підрозділу з питань соціального захисту населення.
Комісія розглядає подання про призначення (відновлення) або про відмову у призначенні (відновленні) відповідної соціальної виплати протягом 5 робочих днів з дня отримання такого подання.
За результатами розгляду подання з врахуванням акта обстеження матеріально-побутових умов сім’ї Комісія приймає відповідне рішення беручи до уваги інформацію про стан фінансування та виплати, що оприлюднюється на офіційному веб-сайті Мінсоцполітики або інших органів, що здійснюють соціальні виплати.
Не пізніше наступного робочого дня з дня прийняття рішення Комісія надсилає копію рішення органові, що здійснює соціальні виплати та структурному підрозділу з питань соціального захисту населення.
Орган, що здійснює соціальні виплати на підставі рішення Комісії призначає (відновлює) соціальну виплату з місяця, в якому надійшла заява внутрішньо переміщеної особи та здійснює повернення всіх недоотриманих соціальних виплат за минулий період відповідно до законодавства.
Рішення Комісії про відмову у призначенні (відновленні) соціальної виплати може бути оскаржене у судовому порядку.
Крім прийняття рішень щодо призначення (відновлення) або відмови в призначенні (відновленні) соціальних виплат Комісія за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення протягом 5 календарних днів приймає відповідне рішення щодо припинення соціальних виплат у разі: наявності підстав, передбачених законодавством щодо умов призначення відповідного виду соціальної виплати; встановлення факту відсутності внутрішньо переміщеної особи за фактичним місцем проживання/перебування за результатом обстеження матеріально-побутових умов сім’ї; отримання рекомендацій Мінфіну щодо фактів, виявлених під час здійснення верифікації соціальних виплат; скасування довідки внутрішньо переміщеної особи з підстав, визначених статтею 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб»; отримання інформації від Держприкордонної служби про виїзд внутрішньо переміщеної особи за кордон, на тимчасово окуповану територію України або до населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Комісія не пізніше ніж протягом наступного робочого дня після прийняття рішення щодо припинення соціальної виплати надсилає копію такого рішення органам, що здійснюють соціальні виплати та структурному підрозділу з питань соціального захисту населення.
Орган, що здійснює соціальні виплати на підставі рішення Комісії припиняє соціальні виплати з місяця, що настає за тим у якому прийнято відповідне рішення, а у випадках отримання повідомлення від ПАТ «Державний ощадний банк України» про зупинення видаткових операцій за поточним рахунком внаслідок відсутності проходження фізичної ідентифікації внутрішньо переміщеною особою, скасування довідки внутрішньо переміщеної особи з підстав, визначених статтею 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» – з дня припинення виплати ПАТ «Державний ощадний банк України» або з дня скасування довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Відповідно до змін внесених до постанови Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014р. №509, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 8 червня 2016р. №352 довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи видана до 20 червня 2016р., яка не скасована і строк дії якої не закінчився незважаючи на відсутність відповідної відмітки ДМС, є дійсною та діє безстроково, крім випадків передбачених ст.12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб».
Довідка, видана до 20 червня 2016р., у якій адресою фактичного місця проживання вказано адресу місцезнаходження органів державної влади, місцевого самоврядування, юридичної особи публічного права її підрозділу, будь-якого іншого приміщення, за якою внутрішньо переміщена особа фактично не проживає, підлягає перереєстрації до 20 липня 2016р. Для цього внутрішньо переміщена особа особисто або через законного представника звертається за видачею довідки до уповноваженого органу, а раніше видана їй довідка вилучається, про що вносяться відповідні записи до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.
Вищезазначені рішення Уряду спростили порядок обліку внутрішньо переміщених осіб та забезпечили дієвий контроль в системі проведення соціальних виплат всіх видів внутрішньо переміщеним особам.
ХТО ДАСТЬ ПЕНСІЮ В “КОНВЕРТІ”?
Реформування пенсійної системи в Україні набирає прискорених темпів, проте, незважаючи на підвищення рівня соціальних стандартів, реальні розміри пенсійних виплат громадян і надалі залишаються незначними. Зусилля працівників управління Пенсійного фонду в Кролевецькому районі зосереджені на забезпеченні наповнення бюджету, на якому безпосередньо позначається приховування доходів, що в свою чергу впливає на розмір пенсії, що в середньому по району становить лише 1446,18 гривень. Фахівцями установи для покращення ситуації проводяться заходи в межах чинного законодавства та своїх повноважень. Зокрема, спільними зусиллями районної робочої групи з питань легалізації виплати заробітної плати та зайнятості населення працевлаштовано 9 найманих працівників. Роз’яснювальна робота фахівців управління акцентує увагу платників на оформленні трудових відносин з найманими працівниками, на недопущенні виплати заробітної плати у розмірі, меншому за встановлений законодавством мінімум.
Днями проведено спільний з районним центром зайнятості та управлінням соціального захисту населення райдержадміністрації семінар-навчання для фізичних осіб-підприємців, в якому взяла участь начальник відділу платежів до пенсійної системи Тетяна Оболонська. За її словами: “Багато хто веде розмови про справедливі зарплати та пенсії, виплачуючи при цьому робітникам зарплатню у “конвертах”. А хто ж тоді надасть їм пенсію у “конверті”?”
На зустрічі, проаналізувавши стан ринку праці, фахівці спільно зі слухачами дійшли висновку, що тільки разом, об’єднавши зусилля роботодавців та найманих осіб, можна отримати значний обсяг доходів від легалізації зайнятості населення.
ОБОВ’ЯЗКОВІ УМОВИ ПРИЗНАЧЕННЯ ПЕНСІЙНИХ ВИПЛАТ
Якість життя суспільства залежить від пенсійного забезпечення людей похилого віку та впевненості у майбутньому тих, хто працює. У пенсійному законодавстві України чітко визначено умови призначення пенсії. Основною з них є тривалість страхового стажу та сплачені протягом трудової діяльності внески.
До управління Пенсійного фонду України в Кролевецькому районі з початку поточного року подано 187 заяв про призначення пенсії, по 21 з них прийнято рішення про відмову у призначенні. Причина відмови обумовлена відсутністю у заявників необхідного страхового та пільгового стажу. Таким чином питома вага відмовних справ склала 11,2%. У порівнянні з аналогічним періодом минулого року, коли з 181 прийнятої заяви відмовних лише 8 або 4,4%, зростання становить 6,8 відсоткових пунктів. Актуальність даної проблеми зумовлена станом ринку праці, тінізацією зайнятості, виплатою заробітної плати “в конвертах”. Відповідно до статті 28 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Саме з метою роз’яснення негативних та руйнівних наслідків цього явища фахівці відділу розгляду звернень громадян намагаються донести до кожного громадянина суть пенсійної реформи, зміни в законодавстві, показати зворотній зв’язок між неофіційною заробітною платою, наповненням бюджетної скарбниці та страховим стажем і, як наслідок, розміром майбутньої пенсії.
ЗАПРОВАДЖЕННЯ НАКОПИЧУВАЛЬНОЇ СИСТЕМИ ЗАГАЛЬНООБОВ’ЯЗКОВОГО ДЕРЖАВНОГО ПЕНСІЙНОГО СТРАХУВАННЯ ТА ЄДИНИХ ПРИНЦИПІВ НАРАХУВАННЯ ПЕНСІЙ
Проект Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження накопичувальної системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування та єдиних принципів нарахування пенсій” розроблено у рамках виконання плану дій Кабінету Міністрів України на 2016 рік, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від16 березня 2016 р. № 184-р. та на виконання абзацу другого пункту 4 Розділу ІІІ Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення” № 213 від 02.03.2015.
Метою проекту акта є створення справедливої системи пенсійного забезпечення шляхом переходу на єдиний принцип нарахування пенсій. Проект Закону систематизує умови пенсійного забезпечення, які на сьогодні розпорошені в понад 20 законах. Збережено умови пенсійного забезпеченні згідно із Законом України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
У рамках реалізації проекту Закону передбачається удосконалити солідарну систему шляхом звільнення її від невластивих для виплат, зокрема, пов’язаних із фінансуванням пенсій, призначених на пільгових умовах та за вислугу років. Також пропонується законодавчо врегулювати питання виплати пенсій за кордон та пенсій по інвалідності від нещасного випадку на виробництві.
Пропонується запровадити з 1 липня 2017 року накопичувальну систему пенсійного страхування за накопичувальними професійними пенсійними програмами для окремих категорій осіб віком молодше 35 років, з числа зайнятих на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, а також незалежно від віку - для державних службовців. З 1 липня 2018 року розпочнеться сплата роботодавцем страхових внесків до накопичувальну систему пенсійного страхування за накопичувальними професійними пенсійними програмами, на користь для працівників, що мають право на призначення пенсії за вислугу років.
Джерелом фінансування пенсійних виплат із накопичувальної системи пенсійного страхування за відповідними професійними пенсійними програмами для вказаних категорій працівників стануть страхові внески до накопичувальної системи пенсійного страхування, які сплачуватимуться роботодавцем.
Запровадження професійної пенсійної системи дозволить формувати заощадження, якими особа зможе скористатися до досягнення загального пенсійного віку у разі наявності необхідної тривалості спеціального та страхового стажу роботи і досягнення певного віку, наявності необхідної вислуги років, а також скористатися після досягнення пенсійного віку, незалежно від умов виплати пенсії із солідарної системи (працює особа чи ні). Особам, які не стануть учасниками цієї системи та працюють (працювали) на роботах і посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років така пенсія призначатиметься на умовах, які визначені законодавством.
З 1 липня 2017 року запроваджується сплата застрахованими особами, які не досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, страхових внесків до другого рівня пенсійної системи.
Розмір страхового внеску у перший рік становитиме 2 відсотка та щороку збільшуватиметься на один відсоток до досягнення в 2020 році 5 відсотків.
НОВІ ПЕНСІЙНІ ПОСВІДЧЕННЯ ДЛЯ ПЕРЕСЕЛЕНЦІВ
Починаючи з 1 липня 2016 року виплата пенсій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, довічних грошових стипендій за рахунок державного та місцевих бюджетів, коштів Пенсійного фонду України, фондів загальнообов»язкового державного соціального страхування, що призначені внутрішньо переміщеним особам, здійснюється через рахунки та мережу установ і пристроїв публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України».
Кабінет Міністрів України ухвалив рішення, що для ідентифікації одержувачів пенсій, які є внутрішньо переміщеними особами, та забезпечення їм пенсій здійснюється емісія (виготовлення) платіжних карток, які одночасно є пенсійними посвідченнями. При цьому якщо особа одержить таке підвищення, то пенсійне посвідчення загальновстановленого зразка їй не видаватиметься. Електронне пенсійне посвідчення виготовлятиметься на ім’я особи, якій призначено пенсію.
У новому документі зазначатиметься графічна та електронна інформація про власника та його електронний цифровий підпис. Крім того, вказуватимуться відомості про вид пенсії, групу, причину інвалідності й строк, на який установлено інвалідність.
У разі продовження строку призначення пенсії, установлення інвалідності або продовження її на новий строк відбуватиметься емісія нового посвідчення.
Виготовлення електронного посвідчення здійснюватиметься на підставі заяви пенсіонера, поданої до територіального органу Пенсійного фонду України, протягом 30 робочих днів із дня прийняття такої заяви.
Такий документ видаватиметься у вказаному в заяві відділенні банку особисто пенсіонерові. Разом з електронним посвідченням видаватиметься інструкція про його використання.
Нове пенсійне посвідчення як платіжна картка діятиме до трьох років за умови, що фізична ідентифікація одержувача пенсії у відділеннях банку відбуватиметься перші два рази кожні шість місяців, а надалі – кожні дванадцять місяців. Загалом таке пенсійне посвідчення використовуватиметься як платіжна картка до закінчення строку її дії, або в разі закінчення строку призначення пенсії.
ДО ВІДОМА ВНУТРІШНЬО ПЕРЕМІЩЕНИХ ОСІБ
З 1 липня 2016 року виплата пенсій внутрішньо переміщеним особам буде здійснюватися виключно через рахунки та мережу установ ПАТ "Державний ощадний банк України".
Для забезпечення своєчасної виплати пенсії Вам необхідно звернутися за місцем перебування до установ ПАТ "Державний ощадний банк України" для відкриття поточного рахунка та до установ Пенсійного фонду - для заміни пенсійного посвідчення на платіжну картку, яка одночасно є пенсійним посвідченням.
НА ЧАСІ – ВПРОВАДЖЕННЯ ЕФЕКТИВНИХ ТЕХНОЛОГІЙ АДМІНІСТРУВАННЯ ПЕНСІЙНОЇ СИСТЕМИ
З метою підготовки до впровадження єдиної централізованої електронної системи призначення та виплати пенсій в управлінні Пенсійного фонду України в Кролевецькому районі проведена звірка даних пенсійних справ та даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, а також електронних баз даних обліку сплати страхових внесків з даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування.
Забезпечено проведення документальної перевірки даних електронних реєстрів та пенсійних справ щодо 3617 особових рахунків, відібраних за результатами співставлення даних про заробітну плату, та використаних для призначення (перерахунку) пенсій з наявними даними реєстру застрахованих осіб. На даний час завершено роботу по впорядкуванню пенсійних справ за результатами співставлення даних електронних баз.
Під час звірки електронних баз спеціалістами управління опрацьовано 815 записів, по яких виявлені розбіжності щодо сум нарахованої заробітної плати.
Наразі в управлінні продовжується робота по проведенню перевірок платників страхових внесків. У результаті виявлення недостовірних даних вносяться відповідні коригування до індивідуальних відомостей застрахованих осіб.
ВИПЛАТА ПЕНСІЇ ЧЕРЕЗ БАНК
Виплата пенсії через банківські установи здійснюється відповідно до Порядку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1596 від 30.08.1999 року. Список банків, уповноважених обслуговувати поточні рахунки пенсіонерів і одержувачів допомоги, затверджується щороку на конкурсній основі.
У Кролевецькому районі пенсіонери отримують пенсію через відділення трьох банківських установ: ПАТ “Державний ощадний банк України”, ПАТ “Райффайзен Банк Аваль”, ПАТ КБ “Приватбанк”. Громадянин самостійно зі списку банків обирає фінансову установу, в якій буде отримувати пенсію, враховуючи умови обслуговування і розташування. Між банком та клієнтом укладається договір згідно з Порядком. Відкриття і обслуговування пенсійних рахунків безкоштовне. При обранні банківської установи, пенсіонеру потрібно дізнаватися про умови обслуговування. Під час відкриття пенсійного рахунку слід поцікавитися, чи обмежує банк пересування коштів на рахунку, чи можна, окрім пенсії, класти на рахунок інші кошти, які відсотки нараховуються на залишок і на яких умовах. Щоб одержувати виплату через пенсійний рахунок у банку, необхідно написати відповідну заяву до управління Пенсійного фонду.
Банк видає пластикову картку для отримання пенсії. Якщо громадянин подорожує, може отримати пенсію в іншому місті. Також зможе розрахуватися пластиковою карткою у торгівельній мережі, сплачувати комунальні та інші послуги.
Додаткова послуга sms-банкінг дає можливість завжди стежити за станом рахунку. Також пенсіонер зможе оформити додаткову картку до своєї пенсійної на ім’я будь-якої довіреної особи. Тоді це буде спільний рахунок для обох.
Банки надають багато цікавих пропозицій, які можуть допомогти літнім людям.
За період з 2002 року по травень 2016 року чисельність одержувачів зросла з 1567 чоловік по 5633 чоловік, тобто в 3,6 рази. На даний час майже половина пенсіонерів району віддають перевагу отриманню пенсії в банківських установах.
Нове покоління пенсіонерів обирає даний спосіб отримання пенсії як найкращій. З початку поточного року 97% з кількості новопризначених пенсіонерів почали отримувати виплати, користуючись послугами відділень банків. Залучення банків дозволило скоротити видатки Фонду на оплату послуг підприємств поштового зв’язку та спрямувати на пенсійні виплати 403,2 тисячі гривень.
КРОКИ У НАПРЯМКУ ЛЕГАЛІЗАЦІЇ ТРУДОВИХ ВІДНОСИН
Заробітну плату в “конвертах”, без перебільшення, можна назвати однією з найбільших на сьогодні проблем в економічному та соціальному розвитку нашої держави. Ні для кого не секрет, що частина заробітку суб’єктами господарювання виплачується нелегально. Біда ж у тому, що й самі наймані працівники погоджуються одержувати або всю заробітну плату, або її частину «у конвертах». Трапляється, що працівники навіть не знають про те, що їхня «прозора» зарплата відрізняється від тої, яка записана у відомості нарахування заробітної плати. Ця різниця з’ясовується згодом, коли працівнику потрібна довідка про доходи, наприклад, для отримання кредиту чи для пред’явлення у Пенсійний фонд при оформленні пенсії. Порушення чинного законодавства тягне за собою негативні наслідки, такі як соціальна незахищеність найманого працівника, а саме вiдсутнiсть трудового стажу, відпустки, неможливість скористатися лікарняними під час хвороби та інше. Насьогодні громадяни мусять самі вирішувати, що для них є найголовнішим – жити одним днем чи мати впевненість у завтрашньому дні та отримувати певні соцiальнi гарантії.
Враховуючи, що значна частина населення у працездатному віці залишається офіційно не задіяними на ринку праці, основним резервом відновлення балансу трудових ресурсів є легалізація трудових відносин. Управлінням Пенсійного фонду України в Кролевецькому районі проаналізовано ефективність балансу трудових ресурсів району. За аналітичними розрахунками кількість працездатного населення, зайнятість яких не визначена, складає близько 30 відсотків трудових ресурсів району. З метою ознайомлення цієї категорії населення, фахівцями управління, підготовлено 1142 листівки жителям сільської місцевості щодо законодавчих норм набуття страхового стажу (укладання договору добровільної участі в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, здійснення доплати до мінімального страхового внеску та інше).
Сподіваємось, що завдяки проведеній роботі, важливість питання легалізації трудових відносин знайде розуміння як серед населення, так і серед тих роботодавців, які не поспішають офіційно оформлювати трудові відносини з найманими працівниками.
У ТРАВНІ ЧЕРГОВЕ ПІДВИЩЕННЯ ПЕНСІЙ
Однією з головних функцій пенсійної системи є забезпечення стабільної та своєчасної виплати пенсій. Незважаючи на постійні коливання показників економічного розвитку, пенсії виплачуються своєчасно, в повному обсязі і їхні розміри постійно збільшуються.
Так, з 1 травня поточного року передбачено збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, відповідно до Закону України “Про Державний бюджет України на 2016 рік” з 1074 до 1130 гривень, тобто на 56 гривень.
У зв’язку з цим управлінням Пенсійного фонду України в Кролевецькому районі проводиться робота по перерахунку пенсій, призначених відповідно до ст. 28 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.
Перерахунку підлягають мінімальний розмір пенсії та доплата за понаднормовий стаж.
Перерахунок проводиться автоматично і не потребує додаткового звернення пенсіонерів до управління Пенсійного фонду.
ЗАПРАЦЮВАЛИ НОВІ "СТАРІ" ПРАВИЛА НАРАХУВАННЯ ПЕНСІЙ
З 15 квітня 2016 року набув чинності Закон України від 26.03.2016 № 1043-VІІІ "Про внесення змін до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" щодо порядку визначення заробітку для обчислення пенсії".
З урахуванням внесених змін для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Враховуючи вищевикладене, починаючи з 15.04.2016 за бажанням пенсіонера, у разі доцільності, обчислення пенсії може здійснюватись в тому числі з урахуванням заробітку за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд незалежно від перерв по 30.06.2000 року - за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами.
Перерахунок призначеної пенсії буде проведено на підставі поданих заяв з урахуванням термінів, визначених статтею 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а саме, у разі звернення за перерахунком пенсії до 15 числа включно, перерахунок пенсії проводиться з першого числа місяця у якому звернулися за перерахунком, якщо заяву з усіма необхідними документами подано після 15 числа то перерахунок пенсії проводиться з першого числа наступного місяця.
Враховуючи вищевикладене, особам яким пенсії призначені у період з 01.01.2016 по 14.04.2016 мають можливості обчислення розміру пенсій з урахуванням заробітку за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
НА КРОЛЕВЕЧЧИНІ ОБГОВОРИЛИ ЕФЕКТИВНІСТЬ ВИКОРИСТАННЯ ТРУДОВИХ РЕСУРСІВ
На сьогоднішній день ситуація з виплатою (нарахуванням) пенсій є стабільною і керованою. Водночас існує необхідність здійснення комплексних та системних заходів по наповненню бюджетів усіх рівнів, у тому числі і Пенсійного фонду, враховуючи законодавчі зміни щодо збільшення платниками рівня доходів в умовах зниження ставки єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
З метою дослідження ефективності використання трудових ресурсів району, виявлення незайнятого працездатного населення, викриття тіньової зайнятості управління Пенсійного фонду України в Кролевецькому районі здійснило розгляд цього питання на зустрічі з сільськими головами та засіданні «круглого столу». Спільно з представниками управління економічного розвитку і торгівлі, управління соціального захисту населення районної державної адміністрації, районного центру зайнятості та секретарем міської ради обговорено питання ефективності використання трудових ресурсів та аналіз розробленого балансу.
Начальник управління Фонду Наталія Срібранець підкреслила, що для досягнення позитивного результату у цій роботі необхідні спільні дії зацікавлених органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, які дозволять забезпечити ефективний розвиток громади, виконання органами Фонду покладених на них функцій щодо пенсійного захисту громадян.
АКЦІЯ “МИ ЗА ЛЕГАЛЬНУ ЗАРОБІТНУ ПЛАТУ”
За допомогою акції під таким гаслом фахівці управління привертали увагу до легалізації трудових відносин присутніх на території залізничного вокзалу. Місце проведення вибране неспроста: Кролевець перетинає транспорт, який прямує як до столиці нашої держави, так і до великих міст країн ближнього зарубіжжя, куди на заробітки їздить багато наших співвітчизників. Учасники тримали плакати з надписами: “Ми за легальну заробітну плату”, “Скажи НІ! зарплаті в “конверті”, а також роздавали від’їжджаючим та прибулим пасажирам інформаційні буклети.
Нечесні роботодавці часто практикують неофіційне працевлаштування, пояснюючи своїм працівникам, що цим вони зберігають їхню заробітну плату від обкладання податками. І багато хто наважується на такі умови працевлаштування, при цьому не замислюючись над тим, що в такий спосіб страхувальник обкрадає не тільки самих робітників, а й працівників соціальних установ, пенсіонерів.
Тому ми хочемо привернути акцією увагу всіх людей, які сьогодні працюють, до того, аби легалізувати свої трудові відносини і отримували заробітну плату належним чином зі сплатою страхових внесків. Це дасть можливість у подальшому отримати належну їм пенсію, – говорить начальник управління Пенсійного фонду України в Кролевецькому районі Наталія Срібранець.
ДЛЯ ПОКРАЩЕННЯ ОБСЛУГОВУВАННЯ ГРОМАДЯН
Робота по обслуговуванню громадян в управлінні Пенсійного фонду в Кролевецькому районі спрямована на пошуки нових форм і методів спілкування з мешканцями району задля досягнення поставлених перед колективом завдань.
З метою якісного, прозорого, якомога зручного для людей здійснення прийому громадян проводиться щомісячне опитування відвідувачів управління Фонду шляхом заповнення анкет за новою формою.
Протягом березня поточного року здійснено анкетне опитування основної категорій відвідувачів – пенсіонерів. Цікавими виявилися результати проведених досліджень пріоритетів у роботі системи доставки пенсій. З’ясувалося, що більшість все ж таки віддають перевагу отриманню пенсійних виплат через банківські установи (71%). При цьому 76% респондентів цілком задоволені роботою як банківських установ, так і підприємств поштового зв’язку з точки зору своєчасності виплати пенсійних коштів. Позитивним виявився і той факт, що 92% опитаних засвідчили, що під час отримання пенсій у зазначених установах їм не нав’язували додаткові послуги або товари.
Спеціалістами управління вивчається громадська думка щодо якості надання послуг у залі обслуговування громадян, де розміщено журнал скарг та пропозицій, якій містить позитивні відгуки про роботу відділу. Приймаються до уваги і усні побажання та зауваження громадян.
НЕДООТРИМАНА ПЕНСІЯ У ЗВ’ЯЗКУ ЗІ СМЕРТЮ ПЕНСІОНЕРА
З метою надання вірних документів при зверненні до управління Пенсійного фонду України за отриманням недоотриманої пенсії у зв”язку зі смертю пенсіонера, повідомляємо наступне:
Пенсія, яка належала пенсіонеру і залишилася недоотриманою у зв’язку з його смертю, виплачується по місяць смерті пенсіонера, незалежно від дати смерті.
Протягом шести місяців від дня смерті пенсіонера недоотримана пенсія виплачується членам його сім’ї, які проживали разом з померлим на день його смерті.
До органу Пенсійного фонду України, де померлий пенсіонер перебував на обліку, надаються: відповідна заява, паспорт заявника, свідоцтво про смерть, документи, що підтверджують родинні стосунки, та документи про спільне проживання з померлим.
Документи, що підтверджують родинні стосунки: паспорт, свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб, довідки про склад сім'ї або рішення суду.
Документи, що підтверджують проживання з пенсіонером на день його смерті: паспорт, довідки уповноважених органів з місця проживання, у тому числі органів місцевого самоврядування або інші документи.
Непрацездатні члени сім’ї, які знаходились на утриманні померлого пенсіонера, надають документи, які засвідчують, що вони перебували на утриманні померлого пенсіонера. Такій категорії недоотримана пенсія виплачується незалежно від факту спільного проживання з померлим пенсіонером.
Якщо одночасно звертається декілька членів сім’ї, належна сума недоотриманої пенсії ділиться між заявниками порівну.
Після шести місяців від дня смерті пенсіонера до органу Пенсійного фонду України, де померлий пенсіонер перебував на обліку, надаються заява, паспорт заявника, свідоцтво про смерть та свідоцтво про право на спадщину.
Свідоцтво про право на спадщину оформлюється нотаріусами відповідно до закону.
Недоотримана пенсія виплачується через відділення поштового зв’язку.
ВИПЛАЧУВАТИ ОФІЦІЙНО ЗАРОБІТНУ ПЛАТУ СТАЛО ВИГІДНО
Виплачувати офіційно заробітну плату стало вигідно: на сьогодні суттєво зменшено ставку зі сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
Заробітна плата – одна з головних економічних категорій, що поєднує інтереси працівників, роботодавців, держави і безпосередньо впливає на рівень життя населення. На жаль, в умовах сьогодення часто доводиться зустрічатися з таким явищем, як виплата заробітної плати “в конвертах“.
Варто зазначити, що з метою виведення заробітних плат працівників із “тіні“ з 1 січня 2016 року значно зменшено ставку ЄСВ. Якщо у 2015 році середня ставка єдиного соціального внеску складала 41%, то з прийняттям Закону України від 24.12.2015 року № 909-VІІІ “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році“, яким внесено зміни до Закону України від 08.07.2010 року № 2464-VI “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування“ ставка ЄСВ складатиме 22%, а отже видатки суб'єктів господарювання зменшаться в середньому на 16-20%. Відтепер, по-перше, працюватиме єдина ставка ЄСВ у розмірі 22% (диференційованих ставок залежно від класу професійного ризику виробництва немає); по-друге, максимальну величину бази нарахування єдиного внеску підвищено із 17 до 25 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; і останнє, із заробітної плати (доходу) застрахованих осіб більше не утримується ЄСВ (3,6%); Отже, Закон зменшуючи навантаження на роботодавців, має стимулювати вивід заробітної плати з тіні та нарахування її в більших розмірах. Це прямий сигнал для детінізації зарплат і стимул для наших підприємців.
Водночас не слід забувати, що для обчислення розміру пенсії враховується лише той період, протягом якого особа підлягала загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню, та за який щомісяця сплачені страхові внески, в сумі не меншій від мінімального. Загальний стаж для призначення пенсії складає 15 років.
Враховуючи вищенаведене, управління Пенсійного фонду України в Кролевецькому районі закликає всіх роботодавців утворену економію власних коштів спрямувати на погашення існуючих боргів зі сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та збільшення фонду оплати праці найманим працівникам, що забезпечить їм в майбутньому гідну пенсію.
ПОРЯДОК ВИПЛАТИ ПЕНСІЙ З 01.01.2016 РОКУ ВЕТЕРАНАМ ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ
З 1 січня 2016 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 № 911 (далі – Закон 911), яким врегульовано питання пенсійного забезпечення у 2016 році. Тому виникає питання щодо виплати пенсій особам, які проходять військову службу або перебувають на посадах в Національній поліції.
Відповідно до п.3 Прикінцевих положень Закону 911 обмеження щодо виплати пенсії, щомісячного довічного грошового утримання, передбачені цим Законом, не застосовуються протягом особливого періоду до пенсій, що призначені особам, які проходять військову службу або перебувають на посадах, зокрема, у Міністерстві внутрішніх справ України, не включено Національну поліцію. Тому виплата пенсій цій категорії пенсіонерів здійснюється як працюючим особам.
Пенсії ветеранам військової служби, призначені відповідно до законів України “Про державну службу” та “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, відтепер виплачуються в повному обсязі. Для поновлення пенсійної виплати слід звернутись до органу Пенсійного фонду за місцем проживання. Належність до ветеранів військової служби підтверджується відповідним посвідченням.
Статтю 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі-Закон) доповнено такими частинами.
- Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
- Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв’язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. №45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України“Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” та п. 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України“Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 30.01.2007 №3-1, передбачено проведення перерахунку пенсій лише після надходження від відповідних міністерств та відомств повідомлення про підстави проведення перерахунку.
Статтню 51 вищевказаного Закону, передбачено, що такий перерахунок проводиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком. Ці зміни набрали чинності з 01.01.2016 року і стосуються тих перерахунків, які не будуть проведені з вини відповідних органів після зазначеної дати.
ПОРЯДОК ОФОРМЛЕННЯ ТА ВИПЛАТИ ДОПОМОГИ НА ПОХОВАННЯ
З метою надання роз”яснень жителям району, які звертаються за отриманням допомоги на поховання до управління Пенсійного фонду України, де померлий пенсіонер перебував на обліку, повідомляємо, що для отримання допомоги надаються:
- заява про виплату допомоги на поховання;
- витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання (або довідка для отримання допомоги на поховання).
Витяг видається після державної реєстрації смерті відділом державної реєстрації актів цивільного стану.
У разі державної реєстрації смерті виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) ради може видаватись довідка для отримання допомоги на поховання.
Розмір допомоги на поховання пенсіонерів, які одержували пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» - тримісячна пенсія, але не менше п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати.
Розмір допомоги на поховання пенсіонерів, які одержували пенсію згідно з іншими законами – розмір двомісячної пенсії, яку отримував пенсіонер на момент смерті.
Якщо пенсіонер перебував на повному державному утриманні (крім випадків, коли поховання здійснюється членами сім'ї або іншою особою), допомога на поховання не виплачується.
Допомога на поховання виплачується через відділення поштового зв’язку за разовими дорученнями, які оформлюються органом Пенсійного фонду України у день звернення за допомогою на поховання.
Разові доручення дійсні до кінця місця, у якому вони були виписані.
ІНФОРМАЦІЙНО-РОЗ’ЯСНЮВАЛЬНА РОБОТА СЕРЕД ГРОМАДЯН
На обліку в Кролевецькому районі перебуває понад 12500 пенсіонерів.
Для реалізації обслуговування громадян в управлінні з березня 2014 року працює громадська приймальня за принципом "єдиного вікна". Щоденно забезпечується безперебійна робота "гарячої" телефонної лінії, проводяться особисті прийоми громадян.
Піклування про людей похилого віку, їхнє матеріальне благополуччя в старості – важливе завдання пенсійної реформи. В управлінні створені усі умови для організації належного виконання поставлених завдань у наданні кролевечанам пенсійних послуг. За 2015 рік через приймальню “єдиного вікна” опрацьовано 7234 звернень, тоді як у минулому році, починаючи з 03 березня – 6848 звернень.
Напрацьовані упродовж багатьох років класичні методи та форми інформаційно – роз’яснювальної роботи спеціалісти управління поєднують із запровадженням новітніх технологій. А саме: користування веб-порталом електронних послуг Пенсійного фонду України. Це серйозний ресурс, який дає можливість ознайомитись з новим законодавством, дозволяє всім бажаючим отримувати відомості про себе, які накопичені в інформаційних базах даних Пенсійного фонду України, знайти відповідь практично на будь-яке запитання стосовно пенсійної сфери. У районі проведено належну роз'яснювальну роботу стосовно реєстрації громадян на Веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України, завдяки чому 2142 користувачів району, з них 55 юридичних осіб, 2087 фізичних осіб, в тому числі 484 пенсіонерів скористалися можливістю отримання такого сервісу. Рівень залучення користувачів склав 28%.
У приміщенні управління на інформаційних стендах розміщено необхідну для відвідувачів інформацію по пенсійному законодавству, нормативно-правові акти, форми і зразки документів, що необхідні для призначення пенсії та її перерахунку. Громадяни, переглядаючи інформацію на інформаційних стендах, мають також можливість переглянути актуальні консультації та роз`яснення фахівців Пенсійного фонду України, які надруковано у відомчих виданнях.
З метою якісного, прозорого, якомога зручного для людей здійснення прийому громадян проводиться опитування відвідувачів управління Фонду шляхом заповнення анкет. Вивчено громадську думку щодо якості надання послуг в залі обслуговування громадян, де розміщено журнал скарг та пропозицій. Усні побажання та зауваження громадян теж приймаються до уваги. Практика засвідчує, що завдяки широкій інформаційно - роз'яснювальній роботі під час масових перерахунків пенсій вдається уникати великих черг пенсіонерів в наслідок підвищеної цікавості людей щодо перерахованих розмірів виплат.
Робота управління щоденно спрямовується на пошуки нових форм і методів задля досягнення поставлених перед колективом завдань.
В управлінні докладається чимало зусиль, щоб зберегти стабільну, спокійну доброзичливу атмосферу прийому десятків пенсіонерів за день. Відділ обслуговування громадян нагороджено грамотою голови Кролевецької районної державної адміністрації за значний внесок у реалізацію державної політики у сфері пенсійного забезпечення населення, вирішення питань соціального захисту жителів району. Фахівці завжди готові прийти на допомогу кожному відвідувачеві: не лише нинішнім, але й майбутнім пенсіонерам, усім працюючим громадянам. Головне – щоб усі бажаючі звертались в управління за допомогою. Основна мета – максимальне наближення послуги, відтак – досягнення простоти і зручності отримання пенсіонером важливої для нього інформації. Інструмент для її досягнення – цілий комплекс форм інформаційної та іншої присутності у найрізноманітніших сферах.
ПЕНСІЙНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ РАЙОНУ
Станом на 01.02.2016 року на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Кролевецькому районі перебуває 12503 одержувачів пенсійних виплат. Більшість з них- 7225 чоловік проживає і отримує виплати в районному центрі. Середній розмір пенсійної виплати на одного пенсіонера в цілому по району становить 1424,38 гривень, що на 109,16 гривень більше у порівнянні з аналогічним періодом минулого року (1315,22 гривень).
Протягом січня поточного року спеціалісти управління призначили виплати 42 новим одержувачам пенсій, здійснили 57 перерахунків пенсій за особистими заявами, продовжили 19 виплат пенсій особам у зв”язку з втратою годувальника та по інвалідності, здійснено 1 перерахунок з одного виду пенсії на інший, на облік взято 4 пенсійні справи.
У зв’язку з набранням чинності з 1 січня 2016 року Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 24.12.2015 № 911 на лютий:
- 17 чоловікам, які працюють на спец.посадах, призупинена виплата пенсії. Сума призначеного розміру пенсії, виплату якого призупинено, складає 27,79 тис.грн.;
- 226 пенсіонерам обмежено виплату пенсії до 85% сума обмеження складає 73751,91 грн.
З 1 січня 2016 року набрав чинності Закону України від 24.12.2015 № 909 “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році”. Всього на лютий 2016 року пенсії оподатковано 46 особам на суму 9207,78 грн. за січень-лютий сума оподаткування складає 17363,14грн., військовий збір утримано 46 особам на суму 920,81грн. сума військового збору за січень-лютий складає 1736,37грн.
З метою ефективного використання державних коштів проводиться певна робота по залученню пенсіонерів до отримання пенсій через особові рахунки в установах банків. Так, із 42 новопризначених пенсійних справ 41 чоловік користуються послугами банківських установ (97,62%).
БЮДЖЕТНИЙ КОШИК УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ В РАЙОНІ ЗА 2015 РІК
Рівень життя найуразливішої категорії громадян нашої держави – пенсіонерів великою мірою залежить від наповнення бюджету Фонду.
З усіх джерел доходів у 2015 році до бюджету управління Пенсійного фонду України в Кролевецькому районі надійшло 205,9 млн. грн. За рахунок зазначених ресурсів у повному обсязі забезпечено фінансування пенсій та грошової допомоги більше ніж 12,5 тисяч пенсіонерам району. Загальна сума видатків склала 207,7 млн. грн., що на 3,2% більше аналогічного періоду минулого року. Середньомісячна потреба на пенсійні виплати – 17305 тис. грн.
Потреба в коштах на січень 2016 року становила 18,0 млн. грн. Забезпеченість власними коштами для фінансування фактичних видатків за звітний період склала 37,0%, що на 4,8% більше, ніж у попередньому році.
ПЕНСІЙНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ГРОМАДЯН РАЙОНУ У 2015 РОЦІ
На 01 січня 2016 року на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Кролевецькому районі перебувало 12543 одержувачів пенсійних виплат. За рік чисельність пенсіонерів скоротилась на 256 чоловік. У районному центрі пенсію отримують 7230 осіб, у сільській місцевості – 5313 громадян.
Протягом року прийнято 385 заяв для призначення пенсій, з них від чоловіків – 263, від жінок – 122. У порівнянні з аналогічним періодом минулого року подано заяв на 306 менше. За рік оформлено 365 нових пенсійних справ, призначена грошова допомога за вислугу років 7 пенсіонерам, проведено 846 перерахунків пенсій по заяві пенсіонера, продовжено виплати пенсій 279 громадянам, взято на облік 93 пенсійні справи; здійснено 108 переходів пенсійних виплат з виду на вид, прийнято на особистому прийомі 7603 чоловік, оформлено 650 допомог на поховання та 176 разових доручень на виплату недоотриманої пенсії.
Середній розмір пенсійної виплати на одного пенсіонера в цілому по району становить 1424,67 гривень, що на 109,45 гривень більше у порівнянні з аналогічним періодом минулого року.
Із загальної кількості пенсіонерів, яким призначено пенсію, а це 12333 чоловік одержують пенсійні виплати: за віком – 10207 особи або 82,76%; по інвалідності – 1033 чоловік (8,38%); у разі втрати годувальника - 575 осіб (4,66%); за вислугу років – 448 осіб (3,63%); соціальні пенсії отримують 70 громадян або 0,57%.
Із загального числа пенсіонерів, яким призначено пенсію, працюють 1272 чоловік, середній розмір пенсії яких складає 1438,73 гривень.
ОРГАНІЗАЦІЯ РОБОТИ ЩОДО ЗВЕРНЕНЬ ГРОМАДЯН З ПЕНСІЙНИХ ПИТАНЬ
З метою реалізації заходів Програми економічного і соціального розвитку Кролевецького району на 2015 рік, упровадження соціально справедливої системи пенсійного забезпечення; стабілізації та покращення стану державних фінансів управлінням Пенсійного фонду України в районі вживались заходи по організації роботи із забезпечення всебічного та своєчасного розгляду звернень громадян з пенсійних питань.
Протягом звітного періоду на особистому прийомі в управлінні побувало 6066 відвідувачів. У порівнянні з минулим роком зменшення звернень громадян на 372 відбулось за рахунок активізації інформаційно - роз’яснювальних заходів, скорочення кількості призначених пенсій, зумовлених змінами у законодавчих актах, зокрема, в частині дострокового виходу на пенсію жінок у 55 років (за 9 місяців 2014 року – на дострокову пенсію вийшли 122 жінки).
Всі звернення розглядаються об'єктивно і вчасно, перевіряються викладені в них факти, за результатами розгляду приймаються рішення відповідно до чинного законодавства, про наслідки розгляду заявникам надаються ґрунтовні відповіді. Повторних звернень не надходило.
Через приймальню “єдиного вікна” опрацьовано 5497 звернень, тоді як у минулому році, починаючи з 03 березня, – 4630.
Інформаційно-роз'яснювальна робота проводиться відповідно до затверджених пріоритетів, метою яких є забезпечення відкритості діяльності органів Фонду, підвищення рівня обізнаності жителів району з основами законодавства з питань пенсійного забезпечення, наповнення бюджету Фонду, пенсійного реформування.
Для упередження збільшення кількості письмових звернень громадян забезпечено виїзні прийоми на підприємства, в установи, організації та за місцем проживання громадян. Під час виїздів прийнято 2943 громадянина, у тому числі 111 осіб з обмеженими фізичними можливостями. Крім того, проведено 133 виїзних особистих прийомів громадян, на яких послугами управління скористалось 532 жителів району.
Робота управління Пенсійного фонду України в Кролевецькому районі у поточному році спрямована на забезпечення соціальних гарантій захисту вразливих верств населення, фінансової стабільності пенсійної системи, удосконалення соціального захисту громадян.
З ВЕРЕСНЯ 2015 РОКУ ПІДВИЩЕНО ПЕНСІЇ
На виконання Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік", яким з 1 вересня 2015 року встановлено новий прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність в розмірі 1074.00 грн. проведено перерахунки пенсій пенсіонерам району.
Перерахунки пенсій проведено за матеріалами пенсійних справ. Всього пенсії перераховані 11914 чол., розмір пенсії збільшився у 9337 чол., середній розмір підвищення склав 126,82грн. Додаткова потреба для виплати перерахованих пенсій становить 1184,165 тис.грн. в місяць. Отже, починаючи з 4 жовтня 2015 року пенсіонери отримають уже перераховані пенсії. При цьому, у відомості жовтня включена сума боргу за вересень поточного року.
Відповідно до даного Закону проведено перерахунок з урахуванням нового розміру прожиткового мінімуму;
- мінімальних розмірів пенсій, призначених відповідно до статті 28 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.
- мінімальних розмірів пенсій за віком при наявності у чоловіків 25, у жінок –20 років страхового стажу (якщо пенсія призначена до 01.10.2011 р.), та мінімальний розмір пенсії при наявності у чоловіків 35, у жінок – 30 років страхового стажу (якщо пенсія призначена після 01.10.2011 р.) встановлюється на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність- з 01.09.2015року - 1074 грн. Перерахунок проведено незалежно від факту роботи, тобто як працюючим, так і непрацюючим пенсіонерам.
- доплати за понаднормативний стаж (за кожний повний рік понад 25 (35) років для чоловіків та понад 20 (30) років для жінок розмір пенсії збільшується на 1% від розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 Закону, але не більше 1% від прожиткового мінімуму.
Виходячи із розміру прожиткового мінімум для осіб, які втратили працездатність також перераховано:
• підвищення, передбачені Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту" "Про жертви нацистських переслідувань",
• мінімальні розміри пенсій та надбавки на утриманців військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб ”;
• мінімальні розміри пенсій по інвалідності внаслідок аварії на ЧАЕС;
• щомісячна державна адресна допомога інвалідам з числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС;
• державна соціальна допомога на догляд інвалідам війни з числа військовослужбовців та іншим інвалідам війни;
• щомісячна державна адресна допомога інвалідам війни та учасникам бойових дій;
• мінімальний розмір пенсії відповідно до Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" та щомісячна доплата до пенсій по втраті годувальника членам сім"ї шахтарів, смерть яких настала внаслідок нещасного випадку на виробництві;
• пенсії за особливі заслуги відповідно до Закону України "Про пенсії за особливі заслуги";
• державна соціальна допомога до прожиткового мінімуму особам, яким виповнилося 100 років і більше ;
• підвищення особам, яким виповнилось 100 років і більше відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.09.2012 №908.
Виходячи з прожиткового мінімуму в розрахунку на одну особу – 1330,00 грн. з 01.09.2015 року перераховано надбавку, передбачену Законом України “Про донорство крові та її компонентів” і її розмір складає 133,00 грн.
Перераховано пенсії у зв’язку із втратою годувальника відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”. З 01.09.2015 р. мінімальний розмір пенсії на одного утриманця не може бути менший за 1074 грн.; на двох утриманців – 1288,80 грн. (1074 грн. х 120%); на трьох і більше утриманців – 1611,00 грн. (1074 грн. х 150%).
Не проводиться перерахунок з 01.09.2015 р.:
1) підвищень дітям війни (до 01.09.2015 р. розмір підвищення дітям війни складав 66,43 грн., з 01.09.2015 р. – також 66,43 грн.);
2) додаткової пенсії чорнобильцям 1-ї, 2-ї, 3-ї та 4-ї категорій та компенсації за втрату годувальника вдовам чорнобильців;
3) пенсії інвалідів ІІІ групи;
4) одержувачів соціальних пенсій;
5) одержувачів пенсій при неповному стажі.
Розмір пенсії з 01.09.2015 р. не зміниться і складатиме 949 грн.
ДО УВАГИ ОТРИМУВАЧІВ ПЕНСІЙ
На розгляд Верховної Ради вноситься закон, яким будуть підвищені розміри соціальних стандартів. Даний законопроект передбачає зростання мінімальної заробітної платні та пенсії у зв’язку зі зміною прожиткового мінімуму з 1 вересня 2015 року. Насьогодні (8 вересня ) законодавчий акт не прийнято, пенсії на вересень місяць нараховані з урахуванням норм діючого законодавства (прожитковий мінімум для непрацездатного населення становить 949 гривень).
У разі прийняття відповідних законодавчих змін управлінням Пенсійного фонду України в Кролевецькому районі буде проведений перерахунок, відомості передані на виплату установам банків та поштовому відділенню, де обслуговуються пенсіонери. Розгляд законопроекту очікується з 15 вересня.
ПРО РОБОТУ УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ В КРОЛЕВЕЦЬКОМУ РАЙОНІ ПО РЕАЛІЗАЦІЇ ДЕРЖАВНОЇ ПОЛІТИКИ У СФЕРІ ПЕНСІЙНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ
Одним із ключових завдань органів Пенсійного фонду є забезпечення сталого і своєчасного фінансування пенсійних виплат пенсіонерам усіх категорій. Пенсії і грошові допомоги 12677 громадянам, що стояли на обліку в управлінні станом на 1 серпня поточного року, одержані у законодавчо визначений термін.
Зобов’язання щодо виплати пенсій і грошової допомоги виконуються за рахунок законодавчо визначених джерел доходів, зокрема власних надходжень Фонду, планових асигнувань із державного бюджету, коштів фонду соціального страхування на відповідні виплати.
Власні доходи до бюджету управління склали 233,39 тисяч гривень при плановому показнику 218,18 тис. грн. страхових внесків або 107,0 відсотків запланованої суми. Темп зростання до минулого року становить 178,2%.
За додатковими ставками надійшло 41,3 тисячі гривень, у порівнянні з минулим роком зменшення відбулося на 29.5 тисяч гривень, що обумовлено загальним спадом в економіці країни та зниженням купівельної активності на ринку нерухомості.
За даними Міністерства доходів і зборів фонд оплати праці по району за січень-липень цього року складає 83,8 млн. грн., з них більша половина припадає на бюджетні установи – 42,0 млн. грн. У порівнянні з минулим роком показник зріс на 7,9 %.
За звітами платників податків за серпень поточного року загальна чисельність найманих робітників скоротилась у порівнянні з відповідним періодом минулого року на 297 осіб (з 6064 до 5767). Основними причинами такої тенденції стали зменшення обсягів реалізації продукції, припинення підприємницької діяльності фізичних осіб.
Наше завдання – максимально спрогнозувати і, за можливості, запобігти, тим негативним явищам, які можуть вплинути на стан фінансування пенсійних виплат.
З початку року спеціалістами управління призначено пенсії 236 особам;
- проведено 555 перерахунків пенсій з урахуванням страхового стажу або стажу і зарплати, набутих після призначення чи попереднього перерахунку пенсій,
-124 продовжень виплати пенсій;
- призначено грошову допомогу за вислугу років -4;
-72 пенсійні справи взято на облік;
-116 переходів пенсійних виплат з виду на вид;
- оформлено 386 допомог на поховання,
-108 разових доручень на виплату недоотриманої пенсії,
- прийнято на особистому прийомі 4694 громадян.
Індексацією охоплено 2132 пенсіонерів, у середньому зростання виплат склало 176 гривень.
Середній розмір пенсії на 01 серпня становить 1322,6 гривень, що на 25,6 гривень більше у порівнянні з аналогічним періодом минулого року (1297 гривень). Із загального числа пенсіонерів, яким призначено пенсію, працюючих 1345 чоловік або 10,81%, середній розмір пенсії яких складає 1300,10 гривень, що на 22,25 гривень менше загального середнього розміру пенсійних виплат в районі.
Пенсіонерів, що отримують пенсію, розмір якої нижче прожиткового мінімуму – 92 особи, у розмірі прожиткового мінімуму – 689 чоловік, вище прожиткового мінімуму – 11792 громадян. Понад 93% пенсіонерів району одержують виплати, що перевищують прожитковий мінімум. На початок жовтня цього року лише 8,5% від загальної кількості пенсіонерів (або 1072 чоловік) отримували пенсії в розмірі, меншому за 1000 гривень. Кількість таких осіб зменшилась в 2 рази у порівнянні з за минулим періодом.
До управління звернулося 171 громадянин, які переїхали з Донецької та Луганської областей для виплати пенсії за тимчасовим місцем проживання, в тому числі 106 осіб з Донецької області, 65 - з Луганської області. Пенсії виплачені 169 особам. Разом з тим, 13 пенсіонерів виявили бажання повернутися назад у місця постійного проживання та 7 осіб вибули в інші регіони. Пенсії виплачуються по мірі надходження електронних пенсійних справ.
Загальна сума видатків семи місяців на пенсійні виплати та інші заплановані витрати склала 119,0 млн. грн. У порівнянні з відповідним періодом минулого року видатки зросли 2,3%. Середньомісячна потреба в коштах на виплату пенсій 17001,90 тисяч гривень.
Перед працівниками Фонду постають нові пріоритетні завдання. І перше з поміж них – підвищення якості обслуговування пенсіонерів, яке потребує значного людського ресурсу. Через приймальню “єдиного вікна”, яка почала працювати з березня поточного року, опрацьовано 4424 звернень громадян. У просторому залі обслуговування, що розміщений на першому поверсі, пенсіонери й платники внесків мають змогу швидко та без проблем отримати кваліфіковану відповідь, консультацію і роз’яснення щодо будь-яких питань пенсійного забезпечення, подати заяву та необхідні документи для призначення та перерахунку пенсії, взяти необхідну довідку чи вислухати пораду спеціаліста.
Робота управління спрямована на забезпечення конституційних прав громадян на звернення та створення належних умов для реалізації цього права. Протягом звітного періоду розглянуто звернень та надано консультацій 4935 відвідувачам. Забезпечено виїзні прийоми на підприємства, в установи, організації та за місцем проживання громадян.
Головним завданням діяльності управління Фонду в районі і надалі залишається реалізація державної політики у сфері пенсійного забезпечення, своєчасність виплати пенсій жителям району.
ПЕНСІЙНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЖИТЕЛІВ КРОЛЕВЕЦЬКОГО РАЙОНУ
Станом на 01 липня 2015 року в управлінні Пенсійного фонду України в Кролевецькому районі обліковується 12691 пенсіонер. Більшість з них: 7284 чоловік проживає і отримує виплати в районному центрі.
Протягом 1 півріччя 2015 року спеціалісти управління призначили виплати 203 новим одержувачам, здійснили 497 перерахунків пенсій за особистими заявами, продовжили їх 108 особам у зв”язку з втратою годувальника та по інвалідності, 104 громадянам проведено перерахунок з одного виду пенсії на інший, на облік взято 65 пенсійних справ. Індексацією пенсійних виплат охоплено понад 2 тисячі пенсіонерів. Загальна сума видатків на пенсійні виплати за 1 півріччя 2015 року становить 102038,9 тис. грн., що перевищує минулорічний показник на 2403,5 тис. грн.
Середній розмір призначених пенсій, цільової грошової допомоги, з урахуванням індексації зріс на 25,62 гривні і становить 1322,65 гривень, що перевищує прожитковий мінімум, визначений для осіб, які втратили працездатність на 373,65 гривень, та, відповідно, зріс на 25,62 грн. у порівнянні з аналогічним періодом минулого року.
ЛІКВІДАЦІЯ ЗАБОРГОВАНОСТІ НА ПОСТІЙНОМУ КОНТРОЛІ
Рівень життя найвразливішої категорії громадян нашої держави – пенсіонерів великою мірою залежить від наповнення бюджету Пенсійного фонду. Запорукою цього є своєчасна і в повному обсязі сплата обов’язкових внесків до скарбниці Фонду. Несплачені єдиний чи страхові соціальні внески – це зведені нанівець роки багаторічної праці, не зараховані до страхового стажу для обчислення пенсії.
Після передачі адміністрування єдиного соціального внеску до фіскальних органів пройшло вже більш ніж півтора роки, але деякі страхувальники до сих пір не розрахувались з боргами, які накопичились на момент передачі повноважень. До бюджету управління Пенсійного фонду України в Кролевецькому районі насьогодні цей борг становить 52,3 тис.грн. Більшість приватних підприємців провели розрахунки по сплаті єдиного соціального внеску за виконавчими документами Фонду на суму 64,7 тис. грн., але є категорія підприємців, які не розуміють, або не хочуть розуміти важливість своєчасної сплати. У списку боржників управління залишаються 10 фізичних осіб - підприємців.
З метою стягнення боргів у поточному році здійснено 6 спільних виїздів з відділом Державної виконавчої служби за місцем проживання та знаходження боржників по виявленню та опису майна для погашення боргів до Фонду. За результатами спільної роботи погашено заборгованості у розмірі 1,5 тис. грн. Всього надійшло коштів від заходів державної виконавчої служби протягом січня-травня 7,3 тис.грн.
Аналіз структури заборгованості засвідчує, що скоротити заборгованість дозволить проведення процедур банкрутства боржників, які мають прогресуючі борги. Серед них: ДП ДАК "Хліб України" "Кролевецький комбінат хлібопродуктів" із боргами в сумі 725,7 тис. грн. (в т.ч: борг по страхових внесках – 593,6 тис.грн., по відшкодуванню виплати та доставки пільгових пенсій – 132,1 тис.грн), ДП "Кролевецька ПМК–15" ВАТ “Конотопагропромбуд" – 87,1 тис. грн. (борг по відшкодуванню виплати та доставки пільгових пенсій).
Сподіваємось, що боржники проявлять громадянську свідомість та розрахуються з боргами, оскільки насьогодні важлива кожна гривня, кожна копійка для своєчасної виплати пенсій мешканцям району.
КОМПЛЕКСНА РЕФОРМА ПЕНСІЙНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ В УКРАЇНІ
Кабінет Міністрів України подав на розгляд до Верховної Ради України проект Закону України №2767 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та єдиних принципів нарахування пенсій».
Метою законопроекту є створення справедливої системи пенсійного забезпечення шляхом переходу на єдиний принцип нарахування пенсій. Законопроект передбачає призначення всіх видів пенсій за нормами єдиного закону, а також скасування спецпенсій, крім спеціальних пенсій для військовослужбовців.
Кожна людина повинна формувати своє пенсійне майбутнє і розуміти, що від того, як вона працює – офіційно чи неофіційно, отримує заробітну плату – легально чи в конверті, напряму залежить розмір її пенсійної виплати. Необхідність реформування нинішньої пенсійної системи назріла вже давно, тож кроки, направлені на урізноманітнення джерел одержання пенсії та забезпечення прийнятного рівня її розміру в залежності від трудового вкладу кожної особи, є виваженими та покликаними покращити нинішню ситуацію в пенсійному забезпеченні пересічних українців.
Завдяки зміні та вдосконаленню функціонування наявної пенсійної системи планується, що пенсійне забезпечення громадян здійснюватиметься за єдиними для всіх принципами та буде скасовано спеціальні пенсії. Солідарну систему буде звільнено від невластивих для неї виплат, тобто вдосконалено та побудовано багаторівневу систему, що дасть змогу виплачувати пенсії з трьох різних джерел: солідарної, накопичувальної та системи недержавного пенсійного забезпечення.
Гарантом збереження коштів в накопичувальній системі виступатиме держава – для цього буде створено Накопичувальний Пенсійний фонд, який формуватиметься Урядом та здійснюватиме адміністрування страхових внесків. Накопичувальна система передбачатиме два вікових рівні залучених до неї людей: обов’язковому страхуванню підлягатимуть особи до 35 років (щоб у них було достатньо часу для накопичення пенсійних активів як відчутної доплати до солідарної пенсії), також у накопичувальній системі на добровільних засадах зможуть взяти участь особи віком від 36 до 55 років. Розмір внеску у перший рік становитиме 2 відсотка та щороку збільшуватиметься на один відсоток до досягнення 7 відсотків.
Документом також пропонується запровадити накопичувальну професійну пенсійну програму накопичувальної системи пенсійного страхування для осіб, яким виповнилося не більше 35 років, та які зайняті на:
- роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах;
- посадах, що дають право на призначення пенсії за вислугу років (освіта, охорона здоров»я та інші);
- незалежно від віку для державних службовців, працівників органів місцевого самоврядування, податківців, митників, прокурорів, суддів та наукових і науково-технічних працівників.
Нарахування пенсій за єдиним принципом та функціонування накопичувальної професійної системи для окремих категорій професій, які нині мають пільгові статуси, пропонується запровадити вже з 1 січня 2016 року, а запровадження накопичувальної системи пенсійного страхування - з 1 січня 2017 року.
ПРО РОБОТУ УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ В КРОЛЕВЕЦЬКОМУ РАЙОНІ ЩОДО НАПОВНЕННЯ БЮДЖЕТУ ФОНДУ ТА РЕАЛІЗАЦІЇ ДЕРЖАВНОЇ ПОЛІТИКИ З ПИТАНЬ ПЕНСІЙНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ
Робота управління спрямовувалась на реалізацію державної політики у сфері пенсійного забезпечення, мобілізацію всіх належних до сплати коштів, скорочення обсягів заборгованості зі сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а також інформування широких верств населення щодо діяльності органів Фонду.
До бюджету Фонду з усіх джерел доходів за І квартал надійшло 49490,27 тисяч гривень (в грудні 2014 року було профінансовано січень 2015 року в розмірі 1704,68 тис.грн.). За рахунок зазначених ресурсів у повному обсязі забезпечено фінансування пенсій та грошової допомоги пенсіонерам району. Загальна сума видатків склала 51194,32 тисяч гривень, що на 2,6% більше аналогічного періоду минулого року.
З 1 жовтня 2013 року відбулася передача функції контролю за надходженням єдиного соціального внеску органам фіскальної служби. Проте й на сьогодні управління спільно з Державною фіскальною службою проводить планування та щоденний аналіз очікуваних надходжень єдиного внеску .
За даними органу Державної фіскальної служби з початку року надійшло 15368,51 тисяч гривень єдиного соціального внеску при плані 14268,50 тисяч гривень. Виконання склало 107,7%. Темп росту надходжень – 109,6%.
Розподілено на пенсійне страхування 13691,38 тисяч гривень або 107,7% до планового показника. Темп росту складає 112,9%.
На рівень виконання плану з ЄСВ вплинув достатній темп росту фонду оплати праці у лютому місяці поточного року (109,4%). Надходження по єдиному соціальному внеску збільшено завдяки прийнятим законодавчим нововведенням щодо розрахунку єдиного внеску, виходячи з мінімальної заробітної плати.
Темп росту фонду оплати праці платників, що є базою для нарахування єдиного внеску, має тенденцію до збільшення і за підсумками січня-лютого складає 25003,1 тисяч гривень, з них ФОП бюджетних установ – 12706,7 тисяч гривень (50,8%). У порівнянні з аналогічним періодом минулого року загальний обсяг заробітної плати збільшився на 1755,9 тисяч гривень або на 7,0%. Водночас, по окремих бюджетоутворюючих платниках та галузях економіки фонд недостатній через скорочення чисельності працівників, відпустки без збереження заробітної плати, припинення підприємницької діяльності фізичних осіб тощо.
Так, у зв’язку зі скороченням штатних працівників по районній лікарні зменшено обсяги зарплатні на 60,6 тисяч гривень, а зменшення чисельності найманих працівників ТОВ “Кролевець-Агро” привело до скорочення ФОП у сумі 38,4 тисяч гривень.
Наразі збільшення фонду оплати праці відбулось на підприємствах сільськогосподарської галузі, наприклад, у філії ПАТ “ДПЗКУ”Кролевецький КХП”- на 158,0 тисяч гривень, ТОВ “Кролевецький комбікормовий завод” - на 160,3 тисяч гривень, ТОВ “Десна” – на 32,0 тисяч гривень, СТОВ “Ранок”-58,3 тисяч гривень, СТОВ “Полісся”-на 52,6 тисяч гривень за рахунок зростання обсягів виробництва. По лісопереробній галузі зростання ФОП на 324,1 тисяч гривень прослідковується в ДП “Кролевецьке ЛМГ та ДП “Кролевецький агролісгосп” на 98,5 тисяч гривень. ФОП збільшився на 61,1 тисяч гривень у виконкомі міської ради завдяки збільшенню суми нарахованої індексації. Зростання заробітної плати по ВКП ТОВ “Торгсервіс” на 143,3 тисяч гривень зумовлено переведенням працівників зі скороченим режимом роботи (0,5 ставки) на повний робочий день.
На рівень оплати праці та надходжень від єдиного внеску впливає скорочення чисельності працюючих. За звітами платників (лютий поточного року) загальна чисельність робітників скоротилась у порівнянні з початком року на 212 осіб (з 6005 до 5793) без врахування кількості осіб, які виконували роботи за договорами цивільно - правового характеру.
Основними причинами такої тенденції стали зменшення обсягів виробництва, реалізації продукції, припинення підприємницької діяльності фізичних осіб.
У зв’язку з проведеними заходами по оптимізації установ бюджетної сфери у Кролевецькій ЦРЛ кількість персоналу зменшилась на 47 осіб.
Результатом припинення підприємницької діяльності фізичних осіб – підприємців стало звільнення 40 найманих працівників.
Власні доходи до бюджету управління склали 115,34 тисяч гривень страхових внесків або 103,1 відсотки запланованої суми. Темп зростання становить 176,1%. (Збільшення надходжень в сумі 3,44 тисяч гривень відбулось за рахунок росту надходжень по відсотках банку).
Надходження коштів за додатковими ставками становлять 7,8 тисяч гривень або 106,8% до запланованого завдання. У порівнянні з відповідним періодом минулого року відбулось зменшення на 15,9 тисяч гривень, що пояснюється зниженням активності та купівельної спроможності на ринку нерухомості та заміною сплати збору від продажу ювелірних виробів із золота (крім обручок), платини і дорогоцінного каміння на збір за клеймування державним пробірним клеймом.
Не зважаючи на відсутність повноважень у питаннях контролю за дотриманням трудового законодавства, управління вживає всі можливі заходи, що сприяють викриттю тіньової зайнятості і заробітної плати.
З початку року по 251 суб’єкту господарювання, звітність по яких свідчить про ймовірне недотримання роботодавцями вимог в оплаті праці, матеріали направлялись до управління соціального захисту населення райдержадміністрації, правоохоронних органів, Кролевецького відділення Глухівської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління фіскальної служби в Сумській області, територіального органу Державного департаменту нагляду за додержанням законодавства про працю, профспілкових комітетів освіти, охорони здоров’я,агропромислового розвитку.
У січні поточного року 195 страхувальників (у грудні - 237) виплачували заробітну плату 1003 робітникам (у грудні 1198) на рівні або менше мінімальної, скорочення відповідно з груднем складає 42 страхувальника і 195 працівників. З такими ж порушеннями заробітна плата нараховувалась 26 керівникам підприємств та установ району проти 28 осіб у попередньому місяці.
Одним із пріоритетних напрямків діяльності управління є недопущення поточної заборгованості та стягнення існуючих боргів.
Станом на 01 квітня до бюджету Пенсійного фонду залишаються не сплаченими 857,7 тисяч гривень загальної заборгованості, з якої у статусі безнадійного боргу обліковується 828,9 тисяч гривень (96,6%), в тому числі ДП ДАК "Хліб України" "Кролевецький комбінат хлібопродуктів" має 720,5 тисяч гривень боргу (84%).
З початку року борг по страхових внесках зменшено на 1,4 тисяч гривень, залишається заборгованість комбінату хлібопродуктів в сумі 593,6 тисяч гривень.
Борги з відшкодування виплати і доставки пільгових пенсій досягли 208,0 тисяч гривень, і складаються з 126,9 тисяч гривень боргу ДП ДАК "Хліб України" "Кролевецький комбінат хлібопродуктів" та 81,1 тисячі гривень Дочірнього підприємства "Кролевецька ПМК–15". З початку року заборгованість по відшкодуванню виплати і доставки пільгових пенсій зросла на 16,8 тисяч гривень.
Заборгованость з єдиного соціального внеску за виконавчими документами, з якими працює управління Пенсійного фонду України в Кролевецькому районі, складається з недоїмки, фінансових санкцій та пені 10 фізичних осіб – підприємців в сумі 56,1 тисяч гривень, у тому числі у чотирьох з них заборгованість визнано безнадійною на 27,4 тисяч гривень.
Борг з початку року зменшено на 3,3 тисяч гривень по двох підприємцях, в тому числі по 1 фізичній особі ліквідовано повністю. Робота по погашенню заборгованості проводиться постійно.
На 1 квітня поточного року на обліку в управлінні перебуває 12768 отримувачів пенсій. З початку року чисельність пенсіонерів скоротилась на 31 чоловік, а у порівнянні з аналогічним періодом минулого року зменшилась лише на 18 осіб.
У районному центрі пенсію отримують 7319 осіб, у сільській місцевості – 5449 громадян (43%).
За звітний період:
– прийнято 108 заяв для призначення пенсій, у порівнянні з аналогічним періодом минулого року на 38 заяв менше за рахунок відсутності підстав для виходу на пенсію жінок у 55 років (у І кварталі минулого року 35 жінок пішли на пенсію достроково);
оформлено 102 нові пенсійні справи, з них чоловіків – 80, від жінок – 22;
– проведено 187 перерахунків пенсій (по заяві);
– продовжено виплати пенсій 64 громадянам;
– взято на облік 42 пенсійні справи;
– здійснено 84 переходів пенсійних виплат з виду на вид;
– оформлено 172 допомоги на поховання;
– оформлено 43 разових доручень на виплату недоотриманої пенсії;
Із 108 поданих заяв про призначення пенсії по 6 заявах прийнято рішення про відмову у призначенні, причина відмови обумовлена відсутністю у заявників необхідного страхового та пільгового стажу, або наявність документів, які підтверджують правові підстави для призначення пенсії.
Відповідно до пункту 11 частини 2 статті 64 Закону України “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування” з метою більш швидкого отримання пенсій, оформлено 10 підготовчих пенсійних справ майбутнім пенсіонерам (9,8% від загальної кількості призначених пенсійних справ).
Середній розмір пенсії жителів Кролевецького району на 1 квітня склав 1319,35 гривень, що на 38,81 гривень більше у порівнянні з аналогічним періодом минулого року (1280,54 гривень).
Із загальної кількості пенсіонерів, яким призначено пенсію, одержують пенсійні виплати:
- за віком – 10436 особи або 83,0%;
- по інвалідності – 1029 чоловік – 8,18%;
- у разі втрати годувальника – 592 осіб – 4,71%;
- за вислугу років – 442 осіб – 3,51%;
- соціальні пенсії – 75 осіб – 0,60%.
До управління звернулося 163 громадянина, які переїхали з Донецької та Луганської областей для забезпечення їм виплати пенсії за тимчасовим місцем проживання, в тому числі 102 чоловіки з Донецької області, 61 чоловік з Луганської області. Пенсії виплачені 155 особам. Разом з тим, 6 пенсіонерів виявили бажання повернутися назад, у місця постійного проживання та 6 осіб вибули в інші регіони. 16 особам, які не зареєструвалися відповідно до постанови КМУ від 01.10.2014р. №509, що передбачено постановою КМУ від 05.11.2014 №637 (зі змінами відповідно до постанови КМУ від 12.12.2014 №715), з 1 лютого призупинено виплату пенсії.
З Автономної Республіки Крим та міста Севастополя звернулися 5 громадян, з них 3 громадянам забезпечена виплата пенсії за новим місцем проживання, стосовно двох осіб відправлено запити до попереднього місця отримання пенсійних виплат (м. Керч).
Щомісячно відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078, проводиться індексація пенсій.
За результатами нарахування пенсій на квітень 2157 пенсіонерам нарахована індексація, сума якої склала 380,0 тис. грн., середній розмір індексації становить 176,18 гривень.
У зв’язку з внесенням з 1 січня 2015 року змін до ст.36 та 37 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” проведено масовий перерахунок пенсій 5 вдовам, додаткові видатки склали 3,2 тис.грн. Переглянуті матеріали 148 пенсійних справ осіб, які отримують пенсію за іншими Законами, та мають підвищення до пенсії дружини померлих інвалідів війни. Визначено доцільність отримання пенсії у разі втрати годувальника за Законом України ““Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” 85 особам. Насьогодні звернулося до управління та надали заяви на переведення пенсії 50 осіб. Середній розмір пенсїї даної категорії після проведеного перерахунку складає 2511,74 грн..
Відповідно до положень Закону України “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи” (№71 від 28.12.2014) в поточному році запроваджено оподаткування пенсій та довічного грошового утримання (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до Закону), які перевищують 3 мінімальні заробітні плати (1218 х 3 = 3654 грн.). Всього у квітні оподатковано пенсії 80 пенсіонерам. Сума утриманого військового збору (1,5%) за лютий - квітень склала – 4,7 тисяч гривень, в т.ч. за квітень – 1,5 тис грн., сума утриманого прибуткового податку (15%) за лютий - квітень - 46,7 тис. грн. в т.ч. за квітень – 14,9 тис. грн..
На квітень проведено перерахунок пенсії у зв’язку з уточненням показників середньої заробітної плати у галузях економіки України за три календарні роки (2012, 2013, 2014 – 2960,62грн.), відповідно до статті 40 ЗУ «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування». Всього пенсії перераховані 88 громадянам, додаткові видатки після перерахунку склали 5,6 тисяч гривень.
З 1 квітня 2015 року вступив у дію Закон України від 02.03.2015 № 213-УІІІ «Про внесення змін до деяків законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення».
Зокрема зміни стосуються державних службовців, прокурорів, суддів, народних депутатів, деяких інших категорій працівників. Зміни передбачають, що у період роботи на зазначених посадах призначені пенсії не виплачуються до звільнення з роботи. При цьому не має значення вид пенсії та закон, згідно з яким вона призначена. Зазначена норма не поширюється на інвалідів І та ІІ груп, інвалідів війни ІІІ групи, учасників бойових дій, членів сімей військовослужбовців, учасників Антитерористичної операції. Всі вони на будь - якій роботі будуть отримувати призначену пенсію в повному обсязі. Пенсіонери–"науковці", які працюють на "спецпосадах, зможуть одержувати 85 відсотків належної їм пенсії, обчисленої за загальними правилами.
Іншим категоріям працюючих пенсіонерів змінено порядок виплати, а саме для них передбачено, що у період роботи виплачується 85 % призначеного розміру пенсії. Це стосується лише пенсіонерів, розмір пенсії яких перевищує 1,5 розміру прожиткового мінімуму встановленого для осіб, які втратили працездатність, (1423,50 грн.). Пенсії, що призначені в розмірі менше за 1423,50 грн., працюючим пенсіонерам виплачуються у повному обсязі. У працюючих пенсіонерів, в яких розмір пенсії більше 1423,50 грн. і яким пенсія буде виплачуватися на рівні 85%, у будь-якому випадку розмір пенсії до виплати становитиме не менше 1423,50 грн. Працюючим пенсіонерам з числа інвалідів І та ІІ груп, інвалідів війни ІІІ групи, учасників бойових дій, членів сімей військовослужбовців та пенсіонерів, пенсії яким призначені відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, пенсія виплачується у повному обсязі незалежно від розміру. У всіх випадках після звільнення з роботи, в тому числі зі "спецпосад", виплата пенсії поновлюється в повному обсязі.
Статус пенсіонера – працюючий чи непрацюючий і, відповідно, розмір пенсії до виплати органи Пенсійного фонду України визначать за матеріалами пенсійних справ та даними системи персоніфікованого обліку. Якщо документів про працевлаштування, в тому числі на "спецпосаду", пенсіонер не надасть, факт роботи все одно обов’язково буде встановлено пізніше за даними системи персоніфікованого обліку. У цьому випадку пенсіонер має повернути надміру виплачену суму пенсії.
Зміна умов призначення пільговихпенсій та за пенсій за вислугу років. По-перше, з 01.04.2015 поетапно змінюється вік жінок, необхідний для призначення пенсій на пільгових умовах.
Положення Закону |
Особи, на яких поширюється дія Закону |
Вік виходу на пенсію жінок змінюється |
|
з 45 років до 50 років
|
- жінки, які народилися після 01.04.1970. - за списком № 1 (перелік особливо шкідливих та особливо важких професій та робіт затверджено Кабінетом Міністрів України ) |
з 50 років до 55 років |
жінки, які народилися після 01.04.1965 - за списком № 2 (перелік шкідливих та важких професій та робіт затверджено Кабінетом Міністрів України ); -трактористи-машиністи; доярки, свинарки; робітниці текстильного виробництва; деякі інші категорії |
Цей процес відбуватиметься поступово протягом 10 років – щороку вік збільшуватиметься на 6 місяців. Зазначена зміна є необхідністю узгодити пільговий пенсійний вік жінок із загальним пенсійним віком для жінок, який поетапно змінюється, починаючи з 1 жовтня 2011 року.
Також поетапно на 6 місяців за рік змінюється загальний стаж роботи для призначення пенсій на пільгових умовах. При цьому необхідна тривалість пільгового стажу залишається без змін.
По-друге, на 5 років поетапно протягом 10 років на 6 місяців за рік змінюється тривалість загального стажу роботи, необхідного для призначення пенсії за вислугу років, а для окремих категорій працівників – необхідної вислуги років. Це стосується, зокрема, робітників локомотивних бригад, працівників на польових геологорозвідувальних роботах, робітників на лісозаготівлях і лісосплаві, плавскладу флоту, працівників освіти та охорони здоров’я, артистів та інших. При цьому, умови призначення пенсій за вислугу років в частині тривалості раніше набутого спеціального стажу залишаються незмінним.
Наприклад: учитель, лікар, які на 1 квітня 2015 року відпрацювали по 25 років, зможуть у будь-який час після звільнення з роботи скористатись своїм правом та призначити пенсію за вислугу років.
Із загального числа пенсіонерів жителів Кролевецького району, яким призначено пенсію, працюючих - 1485 чоловік, або майже 12% від загальної кількості. Середній розмір їх пенсії складає 1312,24 гривень, що на 7,11 гривень менше загального середнього розміру. Працюючі пенсіонери отримують пенсію:
- за віком – 986 чоловік (66,4%);
- по інвалідності – 322 чоловік (21,7%);
- у разі втрати годувальника – 58 чоловік (3,9%);
- за вислугу років – 97 чоловік (6,5%);
- соціальні пенсії – 22 чоловіки (1,5%).
У зв’язку з прийняттям змін в законодавстві по Кролевецькому району
- 321 особі обмежено виплату пенсії до 85%. Місячна сума обмеження складає 81,1 тисяч гривень;
- по пенсіях, призначених відповідно до Закону України “Про наукову і науково-технічну діяльність” – 1 особі забезпечено виплату пенсії на загальних підставах (1,9 тис грн);
- 21 пенсіонеру, що працюють на спеціальних посадах з 1 квітня призупинена виплата пенсії. Сума призначеного розміру пенсії, виплату якої призупинено – 36,5 тисяч гривень.
Дані обмеження діятимуть до 31 грудня 2015 року.
Потреба в коштах на виплату пенсій на квітень 2015 року становить 16959 тисяч гривень.
Зменшення потреби на пенсійні виплати на 119,5 тисяч гривень відбулося в зв’язку з введенням в дію ЗУ від 02.03.2015 року №213-VIII “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення”.
Забезпеченість власними коштами за звітний період становить 30,8%. У порівнянні з відповідним періодом минулого року відсоток забезпеченості зріс на 2,8 %. Витрати на доставку поштою пенсійних виплат склали 320,43 тис.грн.
Відповідно до постанови правління Пенсійного фонду України від 27.02.2012 №4-3 «Деякі питання удосконалення прийому та обслуговування осіб, що звертаються до органів Пенсійного фонду України», та з метою підвищення ефективності обслуговування, з 01.03.2014 року в управлінні введено в дію зал обслуговування громадян за принципом “єдиного вікна”.
Керівництвом та спеціалістами управління проводиться системна інформаційно-роз»яснювальна робота.
Давно започатковані виїзні прийоми громадян за місцем проживання, в трудових колективах підприємств, організацій та установ поєднані з особистими прийомами громадян. Під час виїзду до людей похилого віку фахівці пенсійної служби, використовуючи ноутбук, надають конкретну інформацію кожній особі, яка звернулася. У весняно-осінній період спільні виїзні прийоми з районним центром зайнятості проводяться у центральних садибах сільськіх рад в місцях найбільшого скупчення людей: торгівельних зонах, центральних площах села. Фахівці управління приймають участь у проведенні навчань зі слухачами «Університету третього віку».
Нещодавно в практику управління увійшли такі форми роботи, як проведення Днів Пенсійного фонду, прес-конференцій та брифінгів з послідуючою публікацією розглянутих питань в засобах масової інформації (газета, сайти).
Із нововведень практикуються непомітні в роботі пенсійників, але дуже приємні, для тих, кому виповнилося 80 і більше років, «дзвінки ввічливості та турботи», виїзні вітальні прийоми з Днем народження, розсилка вітальних листівок.
Головним завданням діяльності управління Фонду в районі і надалі залишається наповнення бюджету, своєчасна та в повному обсязі виплата пенсій.
ОБЧИСЛЕННЯ ПЕНСІЇ У РАЗІ ВТРАТИ ГОДУВАЛЬНИКА
З 1 січня 2015 року набули чинності зміни до статей 36, 37 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо обчислення пенсії у разі втраті годувальника. Відтепер членам сімей військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу, які загинули (померли) при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов’язаного з виконанням обов’язків військової служби, пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається в розмірі 70 % грошового забезпечення (заробітної плати) загиблого (померлого) годувальника на одного непрацездатного члена сім’ї (до 01.01.2015 пенсію призначали у розмірі по 40 % на кожного (утриманця).
Якщо на утриманні загиблого (померлого) годувальника перебували двоє і більше членів сім’ї, пенсія призначається в розмірі 90 % грошового забезпечення (заробітної плати) загиблого (померлого) годувальника, що розподіляється між ними рівними частками, але не менше ніж 40 % на кожного непрацездатного члена сім’ї.
У таких самих розмірах, незалежно від причини смерті годувальника, обчислюється пенсія членам сімей померлих інвалідів війни та членам сімей, до складу яких входять діти, які втратили обох батьків.
При цьому, пенсія в разі втрати годувальника, яка призначається за військовим законом, на кожного непрацездатного члена сім’ї не може бути нижче двох визначених законом розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (з 01.01.2015-1898грн.).
Пунктом 2.11 Порядку подання та оформленя документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005р. за № 1566/11, передбачено, що за документ, що засвідчує факт перебування на утриманні непрацездатних членів сім»ї, приймаються довідки житлово-експлуатаційної або інших організацій з місця проживання (реєстрації), або довідки органів місцевого самоврядування, або довідки про реєстрацію місця проживання (разом з годувальником за однією адресою). У разі неможливості надати такі документи факт перебування на утримання померлого годувальника встановлюється у судовому порядку.
Одночасно зазначаємо, що відповідно до п.3 ст.45 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подачі заяви.
Особам, яким раніше призначено пенсію в разі втрати годувальника відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», пенсію перераховано з 1 січня 2015 року з урахуванням змін цього Закону.
ДО ВІДОМА ПЛАТНИКІВ ЄДИНОГО СОЦІАЛЬНОГО ВНЕСКУ!
Щодо заповнення звітності
З 1 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року №77-VIIІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообов’язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці» (далі - Закон № 77), яким внесено зміни, зокрема, до Закону України від 08 липня 2010 року № 2464 «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 2464) та Кодексу законів про працю України.
Відповідно до частини першої статті 7 Закону № 2464 для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), 2, 3, 6, 7 і 8 частини першої статті 4 Закону № 2464, єдиний внесок нараховується на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці» та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.
Крім того, для платників зазначених, у пункті 1 частини першої статті 4 Закону № 2464, визначено, що у разі якщо база нарахування єдиного внеску (крім винагороди за цивільно-правовими договорами) не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), сума єдиного внеску розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та ставки єдиного внеску, встановленої для відповідної категорії платника.
Враховуючи, що на сьогодні не внесено відповідних змін до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013 р. № 454 (далі - Порядок), надаємо приклад формування показників звіту у таблиці 6 додатку 4 за січень 2015 року.
У програмному забезпеченні, за допомогою якого формується звіт, обов’язково необхідно відключити функцію «автоматичний розрахунок».
Наприклад: особа перебувала у трудових відносинах повний календарний місяць (січень 2015 року) і їй нарахували заробітну плату 609,00 грн, тобто менше мінімального розміру (працював на умовах неповного робочого часу). Сума, на яку платник у такому випадку нараховує єдиний внесок становить, 1218 грн. При цьому в таблиці 6 додатку 4 відображаємо:
- реквізит 15 «Кількість календарних днів перебування у трудових/ЦП відносинах протягом звітного місяця» – 31 день;
- реквізит 17 «Загальна сума нарахованої заробітної плати/доходу (усього з початку звітного місяця)» – 609,00 грн;
- реквізит 18 «Сума нарахованої заробітної плати/доходу у межах максимальної величини, на яку нараховується єдиний внесок» – 609,00 грн;
- реквізит 19 «Сума утриманого єдиного внеску за звітний місяць (із заробітної плати/доходу)» – 21,92 грн.
Усі інші реквізити заповнюються відповідно до Порядку.
У разі якщо особа у звітному місяці пропрацювала два тижні, а решту часу перебувала на лікарняному, то в таблиці 6 додатку 4 відображаємо фактично нараховану заробітну плату за відпрацьований час. За умови, що заробітна плата за відпрацьований час менше мінімальної, питання необхідності донарахування сум єдиного внеску має розглядатися одночасно з нарахуванням сум допомоги з тимчасової втрати працездатності.
ПЕНСІЙНА ГАЛУЗЬ КРОЛЕВЕЧЧИНИ ПРАЦЮЄ ОРГАНІЗОВАНО ТА ЗЛАГОДЖЕНО
Одним із ключових завдань управління Пенсійного фонду України в Кролевецькому районі є забезпечення сталого і своєчасного фінансування пенсійних виплат пенсіонерам усіх категорій. Пенсії і грошові допомоги 12799 громадянам, що стоять на обліку станом на 1 січня 2015 року, одержані у законодавчо визначений термін і в повному обсязі.
Зобов’язання щодо виплати пенсій і грошової допомоги виконувались за рахунок визначених джерел доходів, зокрема власних надходжень, планових асигнувань із державного бюджету, коштів фонду соціального страхування на відповідні виплати.
Загальна сума видатків склала 201,1 млн. гривень, що перевищує показник попереднього року на 5,7 млн. гривень або майже на 3%. Середньомісячна потреба в коштах на виплату пенсій та допомог становила 16,7 млн. гривень.
До бюджету управління надійшло 259,4 тис. гривень власних доходів, або 110,8% до запланованої суми. Наповнення бюджету Пенсійного фонду власними коштами вдалося збільшити на 21,5%.
З початку року спеціалістами управління призначено пенсії 668 особам, що на 162 пенсійні справи більше ніж у попередньому році та проведено 706 перерахунків з урахуванням страхового стажу або стажу і зарплати, набутих після призначення чи попереднього перерахунку пенсій. Індексацією пенсійних виплат охоплено понад дві тисячі пенсіонерів, у середньому зростання виплат склало 175 гривень.
Середній розмір пенсії зріс до 1315,22 гривень, що перевищує прожитковий мінімум, визначений для осіб, які втратили працездатність на 366,22 гривні. У структурі одержувачів пенсій зросла питома вага пенсіонерів, які отримують пенсію за вислугу років на 0,5%, по інвалідності - на 0,24%. Пенсіонерів, що мають пенсію, розмір якої нижче прожиткового мінімуму, обліковується 107 чоловік; пенсія на рівні прожиткового мінімуму виплачується 780 громадянам, вище прожиткового мінімуму отримують 11755 чоловік. На початок 2015 року лише 9,3% пенсіонерів мали виплати в розмірі, меншому за 1000 гривень. Кількість таких осіб за минулий рік зменшилась у 2 рази.
Минулого року до управління звернулося 147 громадян, які переїхали з Донецької та Луганської областей для виплати пенсії за тимчасовим місцем проживання, в тому числі 92 - з Донецької, 37 - з Луганської областей.
Перед працівниками Фонду постають нові пріоритетні завдання. І перше з поміж них – підвищення якості обслуговування пенсіонерів, яке потребує значного людського ресурсу. На прийом до спеціалістів “єдиного вікна” звернулося 6916 громадян для отримання консультацій і роз’яснень, подачі заяв та документів для призначення та перерахунку пенсій. Всього протягом звітного періоду розглянуто 8925 звернень громадян.
Головним завданням діяльності управління Фонду в районі і надалі залишається реалізація державної політики у сфері пенсійного забезпечення, своєчасність виплати пенсій жителям району.
ПЕНСІЙНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ РАЙОНУ
Станом на 01 січня 2015 року в управлінні Пенсійного фонду України в Кролевецькому районі обліковується 12799 пенсіонерів. Більшість з них: 7327 чоловік проживає і отримує виплати в районному центрі.
На протязі 2014 року спеціалісти управління призначили виплати 668 новим одержувачам, здійснили 706 перерахунків пенсій за особистими заявами, продовжили їх 306 особам у зв”язку з втратою годувальника та по інвалідності, 37 громадянам проведено перерахунок з одного виду пенсії на інший, на облік взято 166 пенсійних справ. Індексацією пенсійних виплат охоплено понад 2 тисячі пенсіонерів. Загальна сума видатків на пенсійні виплати за 2014 рік становить 201129,6 тис. грн., що перевищує минулорічний показник на 5694,5 тис. грн.
Середній розмір призначених пенсій збільшився до 1315,22 грн, що перевищує на 366,22 грн. прожитковий мінімум, визначений для осіб, які втратили працездатність, та, відповідно, зріс на 34,64 грн. у порівнянні з аналогічним періодом минулого року.
До управління з приводу переведення виплати пенсії за місцем фактичного проживання звернулося 150 громадян, які виїхали з території Донецької та Луганської областей та АР Крим. Взятя на облік та виплату пенсій здійснюється невідкладно за матеріалами електронних пенсійних справ.
ІНДЕКСАЦІЯ ПЕНСІЙ
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення країни визначає Закон України “Про індексацію грошових доходів населення” від 03.07.1991 року №1282. З метою часткового відшкодування подорожчання споживчих товарів і послуг він передбачає проведення індексації грошових доходів населення в Порядку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078.
Відповідно до цього Порядку індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 відсотка. Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і публікується в офіційних періодичних виданнях.
Індексація проводиться автоматизованим способом за наявною інформацією, що міститься у матеріалах пенсійних справ та електронній базі даних одержувачів пенсій. Водночас, слід зазначити, що підстави для проведення індексації визначаються для кожного пенсіонера індивідуально, залежно від складових пенсійної виплати, місяця підвищення пенсії внаслідок проведених перерахунків, розміру такого підвищення та інших обставин. Місяць, в якому відбулося підвищення пенсії, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для проведення індексації.
Так, за повідомленням Державної служби статистики України індекс інфляції за останні місяці перевищує поріг індексації. Отже, у листопаді поточного року органами Пенсійного фонду разом з пенсією за листопад забезпечено виплату поточної індексації, а також доплати індексації за вересень та жовтень 2014 року.
За повідомленням Державної служби статистики України індекс інфляції у жовтні 2014 року становив 102,4 відсотка порівняно з попереднім місяцем.
Тому при проведенні індексації пенсій у грудні 2014 року будуть застосовуватися нові коефіцієнти ніж ті, які застосовувалися у листопаді. Максимальний приріст індексу споживчих цін для проведення індексації становитиме 38,8 % (при базовому місяці – жовтень 2009 року), що складатиме 368,21 грн. (949,00 х 0,388), мінімальний – 2,4 % (при базовому місяці – вересень 2014 року), що складатиме 22,78 грн. (949,00 х 0,024).
Проте, слід зазначити, що не всі пенсії підлягають індексації.
Згідно із зазначеним Порядком, зокрема, не підлягають індексації пенсії, у складі яких є доплата до прожиткового мінімуму. Така доплата, зокрема, встановлюється відповідно до абзацу першого частини першої
статті 28 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” тоді, коли розмір пенсії, обчислений з урахуванням стажу та заробітної плати, є меншим від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Наприклад:
Загальний розмір пенсії складає 1164,79 грн., де: 578,70 грн. – основний розмір пенсії, обчислений з урахуванням стажу та заробітної плати;
370,30 грн. – доплата до прожиткового мінімуму (949,00 грн. – 578,70 грн.); 63,66 грн. – доплата за понаднормативний стаж; 66,43 грн. – підвищення дитині війни; 85,70 грн. – доплата до 100,00 грн., встановлена з 01.05.2012 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 327.
Отже, у випадках, коли у складі пенсійної виплати є доплата до прожиткового мінімуму, пенсія індексації не підлягає.
Інформацію про складові пенсійної виплати та порядок її індексації можна дізнатися звернувшись особисто або через законного представника до управління Пенсійного фонду в Кролевецькому районі (за місцем перебування пенсіонера на обліку).
ПЕНСІЙНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ОСІБ, ЯКІ ПЕРЕМІЩУЮТЬСЯ З РАЙОНІВ ПРОВЕДЕННЯ АНТИТЕРОРИСТИЧНОЇ ОПЕРАЦІЇ
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 р. № 637 “Про здійснення соціальних виплат особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції” призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 509.
Зазначені виплати, що призначені або продовжені відповідним особам до набрання чинності цією постановою, здійснюються за фактичним місцем їх проживання (перебування) у разі видачі їм до 31 грудня 2014 р. такої довідки.
ПРО РОБОТУ УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ В КРОЛЕВЕЦЬКОМУ РАЙОНІ ПО РЕАЛІЗАЦІЇ ДЕРЖАВНОЇ ПОЛІТИКИ У СФЕРІ ПЕНСІЙНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ
Одним із ключових завдань органів Пенсійного фонду є забезпечення сталого і своєчасного фінансування пенсійних виплат пенсіонерам усіх категорій. Пенсії і грошові допомоги 12812 громадян, що стояли на обліку в управлінні станом на 1 жовтня поточного року, одержані у законодавчо визначений термін.
Зобов’язання щодо виплати пенсій і грошової допомоги виконуються за рахунок законодавчо визначених джерел доходів, зокрема власних надходжень Фонду, планових асигнувань із державного бюджету, коштів фонду соціального страхування на відповідні виплати.
Власні доходи до бюджету управління склали 196,43 тисяч гривень при плановому показнику 170,30 тис. грн. страхових внесків або 115,3 відсотків запланованої суми. Зростання до минулого року становить 38,5%.
За додатковими ставками надійшло 99,1 тисяч гривень, що майже на 26% більше у порівнянні з відповідним періодом минулого року.
За даними Міністерства доходів і зборів фонд оплати праці по району за січень-серпень цього року складає 101,1 млн. грн., з них більша половина припадає на бюджетні установи – 52,8 млн. грн. У порівнянні з минулим роком показник зріс лише на 2,0 %.
За звітами платників податків за серпень поточного року загальна чисельність найманих робітників скоротилась у порівнянні з відповідним періодом минулого року на 179 осіб (з 6392 до 6213). Основними причинами такої тенденції стали реорганізація та скорочення штатної чисельності внаслідок зменшення обсягів реалізації.
Наше завдання – максимально спрогнозувати і, за можливості, запобігти, тим негативним явищам, які можуть вплинути на стан фінансування пенсійних виплат.
З початку року спеціалістами управління призначено пенсії 501 особі, у тому числі достроково жінкам при досягненні 55 років – 122 (що майже на 100 новопризначених більше ніж за віжповідний період минулого року);
- проведено 550 перерахунків пенсій з урахуванням страхового стажу або стажу і зарплати, набутих після призначення чи попереднього перерахунку пенсій,
- 249 продовжень виплати пенсій;
- призначено грошову допомогу за вислугу років - 5;
- 99 пенсійних справ взято на облік;
- 28 переходів пенсійних виплат з виду на вид;
- 494 оформлено допомог на поховання,
- 116 разових доручень на виплату недоотриманої пенсії,
- прийнято на особистому прийомі 6158 громадян.
З брезня проведено перерахунок пенсій у зв’язку з уточненням показників середньої заробітної плати у галузях економіки України за листопад, грудень та 2013 рік в цілому. Всього пенсії перераховані 90 громадянам, додаткові видатки становлять 6,5 тисяч гривень.
Індексацією охоплено 2087 пенсіонерів, у середньому зростання виплат склало 103 гривні.
Середній розмір пенсії на 01 жовтня становить 1298,6 гривень, що на 63,7 гривень більше у порівнянні з аналогічним періодом минулого року (1234,9 гривень). Із загального числа пенсіонерів, яким призначено пенсію, працюючих 1483 чоловік або 11,80%, середній розмір пенсії яких вищий на 63,7 гривень і складає 1316,74 гривень.
Пенсіонерів, що отримують пенсію, розмір якої нижче прожиткового мінімуму – 92 особи, у розмірі прожиткового мінімуму – 689 чоловік, вище прожиткового мінімуму – 11792 громадян. Понад 93% пенсіонерів району одержують виплати, що перевищують прожитковий мінімум. На початок жовтня цього року лише 8,5% від загальної кількості пенсіонерів (або 1072 чоловік) отримували пенсії в розмірі, меншому за 1000 гривень. Кількість таких осіб зменшилась в 2 рази у порівнянні з за минулим періодом.
З початку року (станом на 15.10.2014 р.) до управління звернулося 92 громадян, які переїхали з Донецької та Луганської областей для виплати пенсії за тимчасовим місцем проживання, в тому числі 55 осіб з Донецької області, 37 - з Луганської області. Разом з тим, 6 пенсіонерів виявили бажання повернутися назад у місця постійного проживання. Пенсії виплачуються по мірі надходження електронних пенсійних справ.
Загальна сума видатків дев’яти місяців на пенсійні виплати та інші заплановані витрати склала 149,8 млн. грн. У порівнянні з відповідним періодом минулого року видатки зросли 2,4%. Середньомісячна потреба в коштах на виплату пенсій 16641 тисячу гривень
Перед працівниками Фонду постають нові пріоритетні завдання. І перше з поміж них – підвищення якості обслуговування пенсіонерів, яке потребує значного людського ресурсу. Через приймальню “єдиного вікна”, яка почала працювати з березня поточного року, опрацьовано 4630 звернень громадян. У просторому залі обслуговування, що розміщений на першому поверсі, пенсіонери й платники внесків мають змогу швидко та без проблем отримати кваліфіковану відповідь, консультацію і роз’яснення щодо будь-яких питань пенсійного забезпечення, подати заяву та необхідні документи для призначення та перерахунку пенсії, взяти необхідну довідку чи вислухати пораду спеціаліста.
Робота управління спрямована на забезпечення конституційних прав громадян на звернення та створення належних умов для реалізації цього права. Протягом звітного періоду розглянуто звернень та надано консультацій 6518 відвідувачам. Забезпечено виїзні прийоми на підприємства, в установи, організації та за місцем проживання громадян.
Головним завданням діяльності управління Фонду в районі і надалі залишається реалізація державної політики у сфері пенсійного забезпечення, своєчасність виплати пенсій жителям району.
ВИПЛАТИ ПЕНСІЙ ПЕРЕСЕЛЕНЦЯМ
Громадянам, які переміщуються з тимчасово окупованої території та районів, де відбувається антитерористична операція, діє спрощений порядок переведення пенсій. Ім варто звернутися в управління Пенсійного фонду України в Кролевецькому районі і звернення буде терміново розглянуто.
За період з 01.06.2014 року по 14.08.2014 року до управління з заявами звернулося 26 осіб на переведення пенсій за новим місцем проживання з них 12 громадянам забезпечено виплату пенсії по електронним пенсійним справам, які надійшли до управління.
ПРО ПІДСУМКИ РОБОТИ УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ В КРОЛЕВЕЦЬКОМУ РАЙОНІ ЗА СІЧЕНЬ-ЛИПЕНЬ 2014 РОКУ
Робота управління упродовж звітного періоду була спрямована на реалізацію завдань і функцій, визначених законодавством, рішеннями Президента України, Кабінету Міністрів України, Міністерством соціальної політики України.
Виконання бюджету
До бюджету Фонду з усіх джерел доходів надійшло 113951,49 тисяч гривень. За рахунок зазначених ресурсів у повному обсязі забезпечено фінансування пенсій та грошової допомоги пенсіонерам району. Загальна сума видатків склала 116316,29 тисяч гривень, що на 1,94% більше аналогічного періоду минулого року.
Середньомісячна потреба в коштах на виплату пенсій за 7 місяців становить 16616,61 тисяч гривень, що на 316,63 тисяч гривень або 1,9% більше ніж за аналогічний період минулого року.
Надходження власних коштів до Пенсійного фонду
Власні доходи до бюджету управління склали 152,67 тисяч гривень при плановому показнику 126,84 тисяч гривень страхових внесків або 120,4 відсотків запланованої суми. Темп зростання становить 144,5%.
Надходження коштів за додатковими ставками становлять 70,8 тисяч гривень. Наразі, у порівнянні з відповідним періодом минулого року доходи за додатковими ставками збільшились на 6,6 тисяч гривень або на 10,3%.
За даними Міністерства доходів і зборів фонд оплати праці по району за січень-червень 2014 року складає 77 345,0 тис. грн., з них ФОП бюджетних установ – 41 998,1 тис. грн. або 54,3% . У порівнянні з аналогічним періодом минулого року ФОП збільшився на 3790,6 тисяч гривень (77 345,0 тис.грн. проти 73 554,4 тис.грн.) або на 5,2 %.
За звітами платників за червень поточного року загальна чисельність найманих робітників скоротилась у порівнянні з відповідним періодом минулого року на 164 особи (з 6387 до 6223). Основними причинами такої тенденції стали реорганізація платників та скорочення штатної чисельності внаслідок зменшення обсягів реалізації.
Заборгованість до бюджету Фонду та примусове стягнення
Одним із пріоритетних напрямків діяльності управління є недопущення поточної заборгованості та стягнення існуючих боргів.
Разом з тим, на 01.08.2014 року до бюджету Пенсійного фонду залишаються не сплаченими 827,1 тисяч гривень заборгованості за всіма видами платежів, з якої у статусі кредиторських вимог у справах про банкрутство боржників Фонду обліковується 699,7 тисяч гривень (84,6%) по ДП ДАК "Хліб України" "Кролевецький комбінат хлібопродуктів".
Загальне збільшення боргів з початку року склало 5,2 тисяч гривень. Наразі зменшено борг по страхових внесках на 2,1 тисяч гривень та по єдиному соціальному внеску на 30,7 тисяч гривень. Проте зросли борги з відшкодування виплати і доставки пільгових пенсій на 38,1 тисяч гривень.
У відділах Державної виконавчої служби станом на 01.08.2014 на примусовому стягненні знаходиться 9 вимог про сплату боргу у розмірі 11,7 тисяч гривень, 23 судових рішення на суму 54,4 тисяч гривень, направлено до суду 15 позовних заяв на 39,7 тисяч гривень про стягнення заборгованості з відшкодування витрат по пільгових пенсіях.
Надійшло коштів від заходів державної виконавчої служби у січні-липні поточного року 23,6 тисяч гривень (у порівнянні з аналогічним періодом минулого року менше на 85,1 тис. грн.), що пояснюється зменшенням в рази кількості виконавчих документів, які були пред’явлені на примусове виконання до органів Державної виконавчої служби (протягом семи місяців 2014 року до органу Державної виконавчої служби здебільшого були пред’явлені виконавчі документи про стягнення заборгованості по пільгових пенсіях, а протягом аналогічного періоду минулого року до органів ДВС також направлялися документи про стягнення заборгованості по страхових внесках на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування та по єдиному соціальному внеску).
Звернення до управління та інформаційно-роз'яснювальна робота
Протягом січня- липня 2014 року робота управління була спрямована на забезпечення конституційних прав громадян на звернення та створення належних умов для реалізації цього права відповідно до Закону України “Про звернення громадян”.
На особистому прийомі в управлінні побувало 5078 відвідувачів.
Майже у 99,5% звернень громадян порушувались питання пенсійного забезпечення, 0,4% - сплата внесків до Фонду.
Через приймальню “єдиного вікна” опрацьовано 3328 звернень, у тому числі: 2119 - з питань пенсійного забезпечення (63,7%); 5 - з питань обліку єдиного внеску (0,2%); 34 - з питань консультацій, щодо приймання звітності від платників єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (1,0%); 955 - з інших питань (35,2%).
Для упередження збільшення кількості письмових звернень громадян забезпечено виїзні прийоми на підприємства, в установи, організації та за місцем проживання громадян.
Спільно з соціальними партнерами здійснено 14 виїздів мобільних офісів, під час яких прийнято 223 громадян.
Усього проведено 180 заходів інформаційно-роз'яснювального спрямування, на якому побували 3689 мешканців району. Із загальної кількості заходів 25,6% проведено за участі представників місцевих органів виконавчої влади та депутатського корпусу різних рівнів.
У друкованих виданнях опубліковано 11 статтей, на сторінках веб-сайтів головного управління та органів влади району розміщено 88 повідомлень.
За участі представників громадськості, засобів масової інформації проведено 6 засідань “круглого столу”. Підготовлено та розповсюджено 929 пам”яток з питань пенсійного забезпечення.
Проводилась організаційна робота по залученню до веб – порталу щодо надання органами Пенсійного фонду України послуг в електронному вигляді.
У січні–липні 2014 року зареєстровано 648 користувачів (юридичних осіб - 7, фізичних - 641, в тому числі 107 пенсіонерів). З початку впровадження порталу скористалися можливістю отримання електронних послуг через веб – портал 887 осіб, з них 38 юридичних осіб, 849 фізичних осіб, в тому числі 127 пенсіонерів.
Робота управління Пенсійного фонду України в Кролевецькому районі упродовж звітного періоду була спрямована на реалізацію Програми економічних реформ “Заможне суспільство, конкурентноспроможна економіка, ефективна держава” у частині запровадження заходів ІІ етапу системи пенсійного страхування, законодавчих актів України, покликаних покращити стан розрахунків платників з бюджетом Пенсійного Фонду та відновити страхові права застрахованих осіб.
ПІДГОТОВКА ДОКУМЕНТІВ ДЛЯ ПРИЗНАЧЕННЯ ПЕНСІЙ МАЙБУТНІМ ПЕНСІОНЕРАМ
Пунктом 11 частини другої статті 64 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” передбачено письмове інформування застрахованих осіб про набуття права на призначення пенсії і порядок її призначення.
Управління Пенсійного фонду України в Кролевецькому районі повідомляє про можливість звертатись в зручний для заявника час до управління із документами, необхідними для призначення пенсії за віком, для їх опрацювання та проведення необхідних перевірок до настання пенсійного віку.
За даним зверненням про перевірку документів спеціалісти управління Пенсійного фонду України в Кролевецькому районі у разі необхідності, направлять додаткові запити, проведуть перевірки підстав видачі документів, в т.ч. довідок про заробітну плату, та повідомлять про доцільність або необхідність подання інших документів для їх попередньої перевірки.
До заяви додаються наступні документи:
а) паспорт та довідка податкової адміністрації про присвоєння ідентифікаційного номера або копія сторінки паспорта з відміткою про те, що особа має право здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера;
б) документи про стаж (трудова книжка, військовий квиток, диплом про навчання та інші);
в) довідка про заробітну плату особи за 60 місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000 року (за бажанням особи або обов’язково, якщо страховий стаж після 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців).
г) документи, які засвідчують особливий статус особи (посвідчення ветерана війни, учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, донора та ін.)
Про результати проведеної роботи управління Пенсійного фонду України в Кролевецькому районі письмово інформує заявника, зокрема, про можливість врахувати надані документи, тривалість страхового стажу, про право на пенсію, строки для звернення за її призначенням та ін.
Завчасне звернення до управління Пенсійного фонду України з документами для призначення пенсій допоможе забезпечити її призначення і виплату у найкоротший строк після досягнення пенсійного віку.
МОЯ МАМА - КРАСУНЯ
Безумовно, що День матері - це одне з самих зворушливих свят, тому що кожен з дитинства несе в своїй душі єдиний і неповторний образ - образ своєї мами, яка все зрозуміє, простить, завжди пожаліє і буде самовіддано любити незважаючи ні на що.
Щастя й краса материнства в усі століття оспівувалися кращими художниками і поетами. Тому напередодні цього надзвичайного свята до управління Пенсійного фонду України в Кролевецькому районі були запрошені діти працівників установи зі своїми малюнками про маму. Гучними аплодисментами присутні підтримали тих дітлахів, які виявили бажання продекламувати віршики про свою рідну неньку.
Було помітно, що майже на кожному малюнку мама зігріта лагідним промінням сонця, тому начальник управління Наталія Срібранець наголосила, що щасливі діти ростуть в дружній родині й під опікою щасливої мами.
Від усієї душі перший заступник начальника Тетяна Лисенко та голова профспілкового комітету Оксана Прокопенко подякували діткам за участь у святі та нагородили їх солодощами.
На закінчення прозвучали слова вітання в адресу дорогих мам - нехай світлом і добром відгукуються в душах дітей ваші нескінченні турботи, терпіння, любов та відданість.
ПРАЦЮЄМО ДЛЯ ЛЮДЕЙ
Станом на 1 травня 2014 року на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Кролевецькому районі перебуває 12736 отримувачів пенсійних виплат, в тому числі, в місті 7218 чол., в сільській місцевості пенсійні виплати отримує 5518 чол. В порівнянні з аналогічним періодом минулого року чисельність пенсіонерів зменшилася на 200 осіб. Середній розмір пенсії становить 1280,54 грн., що на 45,18 грн. більше у порівнянні з 01.05.2013 року.
Потреба в коштахна виплату пенсійу травні 2014 року складає 16722,36 тис. грн, в тому числі:
перерахування на вузол поштового зв’язку – 9047,40 тис. грн;
на установи банків – 7674,96 тис. грн.
У порівнянні з потребою на травень 2013 року (16287,5 тис. грн), сума коштів на виплату пенсій збільшилась на 434,86 тис. грн.
З початку року до управління з заявою про призначення пенсії звернулося 199 осіб, 106 з яких – чоловіки, 93 – жінки. Проведено перерахунків пенсій по заяві – 257 особам, зроблено продовжень виплати пенсії по втраті годувальника та по інвалідності – 82 особам, взято на облік 17 пенсійних справ, що надійшли з інших управлінь. Призначено 45 дострокових пенсій відповідно до п.7(2) розділу ІV Закону України “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування” та 2 грошові допомоги відповідно до п.7(1) розділу ІV Закону України “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування”.
Протягом квітня оформлено 54 допомоги на поховання на суму 156,4 тис. грн, та 16 разових доручень недоотриманої пенсії в зв”язку зі смертю на суму 18,6 тис. грн.
З початку року виплачено 238 допомог на поховання на суму 671,8 тис. грн, 64 разових доручень недоотриманої пенсії на суму 80,9 тис.грн. та 1 разове доручення в зв’язку з виїздом на суму 6,5 тис. грн.
РОБОТА З БОРЖНИКАМИ НА ПОСТІЙНОМУ КОНТРОЛІ
Відтоді, як функції адміністрування єдиного внеску перейшли до Міністерства доходів і зборів України, проблем з боржниками у працівників Пенсійного фонду не поменшало.
Єдиний внесок передали, а борги з його сплати залишилися. Продовжується робота по ліквідації заборгованості єдиного соціального внеску приватних підприємців, стягнення якої проводять органи Фонду. До управління Пенсійного фонду України в Кролевецькому районі станом на 01.04.2014 року залишаються несплаченими 80,6 тисяч гривень. Цей борг складається з недоїмки, фінансових санкцій та пені 17 фізичних осіб – підприємців.
Для успішного виконання завдання по ліквідації заборгованості та з метою прискорення погашення боргів зі сплати єдиного соціального внеску, страхових внесків та інших платежів управління тісно співпрацює з сектором доходів і зборів фізичних осіб Кролевецького відділення Глухівської об'єднаної державної податкової інспекції, державною виконавчою службою. На початку квітня поточного року здійснено спільний вихід на місцевий ринок до окремих боржників, що ухиляються від сплати боргів, за місцем їх реєстрації. Працівники Фонду в районі звернулися до боржників з вимогою в найкоротший термін сплатити наявну заборгованість та виконати свій обов’язок перед пенсіонерами. В свою чергу представники виконавчої служби попередили боржників про застосування більш жорстких заходів, передбачених Законом України «Про виконавче провадження», при зволіканні у сплаті боргів. За результатами спільних виходів очікуються надходження коштів у рахунок погашення заборгованості на суму 2,8 тис.грн.
ДО УВАГИ
ГРОМАДЯН, ЯКІ ПРИЇХАЛИ З АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ ТА М. СЕВАСТОПОЛЬ!
З питань отримання всіх видів державної соціальної допомоги, маючи при собі: паспорт, посвідчення отримувача пенсії (допомоги, пільговика), довідку про присвоєння ідентифікаційного коду, Вам необхідно звернутися до управління праці та соціального захисту населення (вул.Комуністична, 3) або управління Пенсійного фонду (вул. Спортивна, 9).
ТЕЛЕФОНИ «ГАРЯЧИХ ЛІНІЙ»
Пенсійного фонду України Управління ПФУ в Кролевецькому районі |
0 800 503 753 5-16-97 |
Державного центру зайнятості України
Кролевецького районного центру зайнятості |
0 800 505 060 730 – з мобільного телефону 9-56-76 |
Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності України Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності по м. Кролевець |
0 800 501 892
9-13-97 |
Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворюваньУкраїни Відділення Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в Кролевецькому районі |
0 800 501 383
9-19-37 |
З ТІНІЗАЦІЄЮ ДОХОДІВ НЕОБХІДНО БОРОТИСЯ
Зусилля працівників пенсійної системи зосереджені на забезпеченні наповнення бюджету Пенсійного фонду України. З - поміж чинників, які стоять на заваді поліпшення ситуації щодо сплати внесків, слід виокремити тінізацію ринку праці, що призводить до виплати заробітної плати “в конвертах”. Приховування доходів безпосередньо позначається на наповненні пенсійної скарбниці, а отже, впливає на отримання пенсій.
За даними звітності платників Кролевецького району у грудні минулого року зарплату, яка не відповідає державним стандартам, отримали 1523 найманих працівника, або майже чверть від загальної їх кількості. Обрахувавши тільки мінімальний рівень заробітної плати цих застрахованих осіб, ми виходимо на втрати фонду оплати праці в сумі 0,8 млн. гривень за місяць, а відтак, відповідно, втрачають надходження і місцеві бюджети та бюджети державних Фондів.
Управління Пенсійного фонду України в Кролевецькому районі у межах своїх повноважень відстежує проблеми, які виникають у тій чи іншій сфері діяльності. Якщо господарник починає декларувати мінімальний рівень зарплати всіх працівників, це – свідчення приховування доходів, в отже сигнал до відповідних дій.
Головне завдання інформаційно-роз”яснювальної роботи, яку проводять спеціалісти управління, змусити громадян замислитись над тим, що від офіційного розміру заробітної плати напряму залежить соціальний захист і, в першу чергу, пенсійне страхування.
Треба пам"ятати, що мінімально необхідний стаж для отримання пенсії складає не менше 15 років. Відсутність ринку праці змушує людей погоджуватись на будь – які умови роботодавців. І до тих пір, поки не станеться зрушення у свідомості роботодавців та тих, хто наймається на роботу, доти не здвинути з місця цю проблему. Люди мають знати, що таким чином втрачається страховий стаж і майбутня пенсія. Влаштовуючись на роботу, кожен самостійно повинен турбуватись про свій соціальний захист.
ЗДІЙСНЮЄМО ДОПЛАТУ, ЩОБ МАТИ ПРАВО НА ПЕНСІЮ
Уже майже 10 років пенсії в солідарній пенсійній системі призначаються за наявності страхового стажу та при умові сплати за ці періоди страхових внесків. Але чи можуть розраховувати на пенсію особи, які за будь-яких життєвих обставин не набули необхідного страхового стажу?
Це питання актуальне для багатьох громадян, які звертаються до управління Пенсійного фонду в Кролевецькому районі за призначенням різних видів пенсій.
Насьогодні для призначення пенсії за віком жінка повинна мати страховий стаж 30 років, чоловік - 35, при цьому мінімальний страховий стаж дорівнює не менше 15 років.
Для тих, хто за період з 1 січня 2004 року і по теперішній час мають прогалини у страховому стажі, тобто офіційно не працювали, пропонуємо укласти договір добровільної участі у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування і так би мовити «купити» необхідний страховий стаж (з 11 серпня 2013 року цю функцію виконують податкові служби).
Але є громадяни (наймані працівники, підприємці), які за період з 1 січня 2004 року працювали або і нині працюють на умовах неповного робочого часу. Такі особи мають право здійснити доплату до мінімального страхового внеску.
Докладніше про це. Відповідно до частини 3 статті 24 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа (найманий працівник) підлягала загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню, тобто офіційно працювала, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страховий внесків є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
Якщо сума сплачених за відповідний місяць страхових внесків є меншою, ніж мінімальний страховий внесок, цей період зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови здійснення доплати до суми страхових внесків.
Доплата за неповний місяць роботи здійснюється застрахованою особою за її бажанням за даними персоніфікованого обліку за підсумками року або при виході застрахованої особи на пенсію за місцем проживання. В інших випадках стаж обчислюється за формулою, визначеною пунктом 3 статті 24 Закону.
Отже, у випадку, коли особа працює неповний робочий час (неповний робочий день, неповний робочий тиждень), прийнята на робота не з першого дня календарного місяця або звільнена не останнім днем календарного місяця, знаходиться у відпустці без збереження заробітної плати ( стаття 25 та стаття 26 Закону України «Про відпустки») тощо (крім випадків коли сума сплачених внесків менша за мінімальний розмір у зв’язку з порушенням роботодавцем трудового законодавства), така застрахована особа може здійснити доплату до мінімального страхового внеску.
Ця норма також поширюється на фізичних осіб – підприємців спрощеної системи оподаткування, які у 2004-2008 роках не мали обов’язку щодо сплати мінімального розміру страхового внеску з урахуванням часток сплаченого єдиного (фіксованого) податків.
Для здійснення доплати до мінімального страхового внеску запрошуємо звертатись до відділу з обслуговування та розгляду звернень громадян управління Пенсійного фонду України в Кролевецькому районі (вулиця Спортивна, 9, І поверх). При собі потрібно мати паспорт та довідку з державної податкової інспекції про присвоєння ідентифікаційного коду.
БОРЖНИКИ – НА КОНТРОЛІ
Всім відомо, що збільшення пенсійних виплат неможливе без зростання економічного розвитку регіону, підвищення заробітних плат, легалізації зайнятості, а головне – без своєчасного та повного розрахунку з бюджетом Пенсійного фонду України.
На перший погляд територіальні управління Фонду мають менше клопоту з того часу, коли функції адміністрування єдиного соціального внеску передали органам Міністерства доходів та зборів. Наразі залишилась заборгованість зі сплати страхових внесків на загальнообов”язкове державне пенсійне страхування, з відшкодування виплати та доставки пільгових пенсій. Окрім того, залишок виконавчих документів про стягнення єдиного соціального внеску на користь управління Пенсійного фонду України в Кролевецькому районі станом на 01.03.2014 залишається в сумі 84,2 тис.грн. Завдяки проведеній роботі борг скорочено з жовтня минулого року на 32,8 тис.грн. Для успішного виконання завдань по ліквідації заборгованості управління тісно співпрацює з державною виконавчою службою. У поточному році здійснено 10 спільних виїздів за місцем проживання та знаходження боржників з метою виявлення та опису майна для погашення боргів до Фонду.
У семи відділах Державної виконавчої служби на примусовому стягненні знаходиться 12 вимог про сплату боргу у розмірі 21,2 тис.грн., 64 судових рішення на суму 158,6 тис. грн., направлено до суду 5 позовних заяв на 10,2 тис. грн. про стягнення заборгованості з відшкодування витрат по пільгових пенсіях.
З питань завершення процедури розпорядження майном та перспектив погашення боргу до Фонду на засіданнях тимчасової комісії з питань погашення заборгованості із заробітної плати (грошового забезпечення), пенсій, стипендій та інших соціальних виплат районної державної адміністрації заслухано голову ліквідаційної комісії ДП ДАК “Хліб України” “Кролевецький комбінат хлібопродуктів”, керівника ПП “Ленінське” За результатами роботи комісії в поточному році погашено боргів на суму 5,0 тисяч гривень.
З боржниками – підприємцями працівникі управління проводять індивідуальні бесіди, розроблені та погоджені графіки погашення заборгованості зі страхових та єдиного внесків у І кварталі цього року. Завдання по ліквідації боргів повністю виконано 6 платниками (85,7%) на 5,8 тисяч гривень, частково – 1 на 0,2 тисяч гривень, не виконаних зобов”язань немає. Стан дотримання графіків взято на контроль.
Завданням кожного дня для спеціалістів управління є наявний результат зменшення боргів до бюджету Пенсійного фонду.
ВШАНУВАЛИ 90-ЛІТНІХ ЮВІЛЯРІВ
Доброю традицією у працівників Пенсійного фонду України в Кролевецькому районі стало вшанування 90-літніх ювілярів - це знак особливої уваги і поваги до людей похилого віку.
У кожного з цих громадян своя непроста історія довжиною в ціле життя. Це пережиті складні роки голодомору, жахіття військових років та труднощі післявоєнного часу. У цьому році 18 громадян району перетнули 90-літню межу, серед них 12 представниць слабкої статі та 6 чоловіків. Дві іменинниці святкували ювілейну дату у Будинку інтернаті для громадян похилого віку та інвалідів.
Незвичайно хвилюючим для працівників Пенсійного фонду було вітання Міненко Парасковію Ігнатівну та Волошину Марію Лукінічну з ювілейним Днем народження, які перебувають саме в цій установі. «Милосердя не за наказом» - такий девіз ми почули з вуст керівника Будинку. Це дійсно відчувалося у стінах закладу.
Турботу і милосердя – саме цього найбільше чекають від кожного працівника та відвідувача самотні підопічні, тому що вони обділені заботою, повагою та любов”ю від своїх рідних і близьких.
На завершення зустрічі ювіляркам вручили квіти, подарунки, прозвучали щирі слова побажань та подяки персоналу за допомогу людям у подолання старості, а найголовніше - самотності.
Візит до цієї установи поєднав привітання з проведенням інформаційно-роз”яснювальної роботи серед працівників з питань пенсійного забезпечення.
ПРО ПІДСУМКИ РОБОТИ УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ
УКРАЇНИ В КРОЛЕВЕЦЬКОМУ РАЙОНІ
ЗА 2013 РІК
Робота управління Пенсійного фонду України в Кролевецькому районі впродовж 2013 року була спрямована на реалізацію соціальних ініціатив Президента України, забезпечення своєчасного фінансування пенсійних виплат та їх перерахунків, мобілізацію всіх належних до сплати коштів та скорочення заборгованості до бюджету Фонду.
До бюджету управління з усіх джерел фінансування надійшло 196,5 млн.грн. За дев’ять місяців 2013 року надходження від сплати єдиного соціального внеску склали 40,5 млн.грн. З 1 жовтня відбулась передача функції адміністрування внеску до органів Міністерства доходів та зборів. Від сплати страхових внесків надійшло 356,3 тисяч гривень при плановому показнику 285,6 тисяч гривень, що становить 124,8 відсотків запланованої суми.
Крім того, надходження коштів за додатковими ставками склали 115,1 тисяч гривень при плані 114,4 тисяч гривень, або 100,6%.
У порівнянні з відповідним періодом минулого року доходи за додатковими ставками збільшилися на 8,8 тисяч гривень, в тому числі зросли збір з торгівлі ювелірними виробами із золота (крім обручок), платини і дорогоцінного каміння на 9,9 тисяч гривень та збір з продажу нерухомого майна – на 13,1 тисяч гривень, проте збір від продажу автомобілів скоротився на 14,2 тисяч гривень. Темп надходжень по додаткових ставках становить 108,1%.
За останній звітний період (листопад 2013 року) кількість громадян, щодо яких не дотримано мінімальні гарантії в оплаті праці, досягла 25,5% до загальної чисельності застрахованих осіб, або на 3,2% більше, ніж за січень 2013 року (22,3%). Питома вага підприємств, керівникам яких нараховано зарплату меншу від мінімальної в загальній кількості звітуючих, скоротилась на 2 відсоткових пункти і склала 12,4%.
За звітний період прийнято участь у 13 засіданнях комісії з питань легалізації заробітної плати та зайнятості населення районної державної адміністрації, на яких заслухано 122 роботодавців, що недотримуються виплати заробітної плати найманим працівникам у законодавчо визначених розмірах. Результатом заслуховування стали легалізація 27 робочих місць.
З тими, хто виплачує заробітну плату на меншому рівні, ніж визначено законом, проводиться робота в межах наданих повноважень.
Одним із пріоритетних напрямків діяльності управління є недопущення поточної заборгованості та стягнення існуючих боргів.
Разом з тим, на 01.01.2014 року до бюджету Пенсійного фонду залишаються не сплаченими 821,9 тисяч гривень заборгованості за всіма видами платежів, з якої у статусі кредиторських вимог у справах про банкрутство боржників Фонду обліковується 685,2 тис. грн. (83,0%). Основну суму заборгованості – 679,8 тисяч гривень має ДП ДАК "Хліб України" "Кролевецький комбінат хлібопродуктів".
Загальне збільшення з початку року 64,3 тисяч гривень виникло за рахунок росту боргу по єдиному соціальному внеску (на 80,7 тис.грн). Наразі зменшено борг по страхових внесках на 14,2 тисяч гривень.
Борги зі сплати страхових внесків скоротились на 14,2 тисячі гривень з початку року і становлять 598,8 тисяч гривень. У дієвому статусі боргу рахуються несплачені 5,2 тисяч гривень внесків 1 ФОП.
Борги по відшкодуванню пільгових пенсій складають 125,7 тисяч гривень (заборгованість по списку №1 – 41,5 тисяч гривень, по списку № 2 – 84,2 тисяч гривень). За рік борг скорочено на 2,2 тисяч гривень.
Продовжувалась робота по стягненню заборгованості з приватних підприємців, за якими залишились несплаченими на 01.10.2013 року 117,0 тисяч гривень єдиного соціального внеску (36 ФОП, в т.ч. 3 банкрути). За ІУ квартал заборгованість зменшено на 25,0 тисяч гривень. Залишок боргу по єдиному соціальному внеску, що знаходиться на виконанні в органах ДВС – 92,0 тисячі гривень по 21 підприємцю.
З метою ліквідації існуючих боргів укладено 16 графіків погашення у 2013 році заборгованості зі страхових та єдиного внесків на загальну суму 22,3 тисяч гривень. Завдання по ліквідації боргів на звітну дату поточного року повністю виконано виконано 14 платниками (87,5%) на 14,6 тисяч гривень, частково – 2 на 4,2 тисяч гривень.
За звітний період здійснено 15 спільних виїздів з органами ДВС за місцем проживання та знаходження боржників з метою виявлення та опису майна для погашення боргів до Фонду. За результатами спільних виїздів на рахунок управління надійшло 11,9 тисяч гривень. У відділах Державної виконавчої служби станом на 01.01.2014 на примусовому стягненні знаходиться 11 вимог про сплату боргу у розмірі 20,0 тисяч гривень, 14 судових рішень на суму 33,7 тисяч гривень, направлено до суду 87 позовних заяв на 223,4 тисяч гривень за всіма категоріями боргу.
Надійшло коштів від заходів державної виконавчої служби у січні-грудні поточного року 156,2 тисяч гривень.
З метою забезпечення надходжень до бюджету Фонду, підвищення рівня соціальної захищенності населення управління ініціювало розгляд на засіданнях тимчасової комісії з питань погашення заборгованості із заробітної плати (грошового забезпечення), пенсій, стипендій та інших соціальних виплат районної державної адміністрації питань погашення заборгованості до Пенсійного фонду України. Направлено матеріали на 51 суб"єкта господарювання - боржників до управління Пенсійного фонду України в Кролевецькому районі, заслухано 41 порушника платіжної дисципліни. За результатами роботи комісії погашено боргів на суму 79,1 тисяч гривень.
До адміністративної відповідальності притягнуто 10 посадових осіб за порушення порядку та строків сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на 4,4 тисяч гривень. Середній розмір накладеного адміністаративного штрафу 438 гривень. Сплачено стягнень 4,9 тисяч гривень з урахуванням залишку минулого року.
Станом на 01.01.2014 на обліку в управлінні перебуває 12848 пенсіонерів, чисельність яких порівняно з 01.01.2013 зменшилась на 230 осіб.
Впродовж звітного року спеціалістами управління:
• призначено пенсії 506 громадянам;
• здійснено 508 індивідуальних перерахунків пенсій;
• 314 пенсіонерам продовжено виплату,
• 53 справи прийнято на облік з інших регіонів;
• 24 особи переведено з одного виду пенсії на інший.
За звітний період проведено 8 масових перерахунків пенсій.
Середній розмір пенсії з початку року в районі збільшився на 45,44 гривень і на 1 січня становить 1280,58 гривень. Чисельність пенсіонерів, розмір виплати яким не перевищує 1 тис.грн., протягом року зменшилась у 2,3 рази і станом на 01 січня склала 895 осіб або 7,05% від загальної кількості пенсіонерів.
За звітний період профінансовано на виплату пенсій та допомог 195437,89 тисяч гривень. У порівнянні з відповідним періодом минулого року видатки зросли на 10482,80 тисяч гривень або на 5,7%.
Проводиться певна робота по залученню пенсіонерів до отримання пенсій через особові рахунки в установах банків. Так, виплата пенсій через відділення банків у грудні проведена 5765 особам, що становить 45,4% від загальної кількості пенсіонерів. Це дозволило скоротити видатки Фонду на оплату послуг підприємств поштового зв’язку та спрямувати на виплату пенсій 1061,2 тисяч гривень. Поряд з цим управлінням сплачено за послуги з доставки пенсій вузлу поштового зв”язку 1296,9 тисяч гривень.
Упродовж звітного періоду проводилась системна інформаційно-роз’яснювальна робота з висвітлення актуальних питань державної політики в галузі соціального захисту населення, забезпечувалось оперативне, доступне і змістовне інформування громадян про розвиток пенсійної системи, новації вітчизняного пенсійного законодавства.
За 2013 рік організовано та проведено фахівцями управління:
• 93 зустрічі в трудових колективах (1329 чоловік),
• 23 - серед самозайнятого населення (583 чоловік),
• 75 зустрічей за місцем проживання (1400 чоловік),
• 16 семінарів, в яких задіяло 547 платників внесків;
• 63 виїзних особистих прийомів громадян (842 чоловік),
• 5 засідань «круглого столу»,
• надруковано 13 статей в районній газеті «Кролевецький вісник»,
• надано 74 повідомлення на ВЕБ-сайті ГУПФУ та органів влади району,
• 43 заходи спільно з органами виконавчої влади та місцевого самоврядування, якими охоплено 525 громадян,
• 2 – «Дні відкритих дверей».
Спільно з соціальними партнерами здійснено 43 виїзди “мобільних офісів”, під час яких послугами скористалося 527 осіб. Для підвищення поінформованості молоді з питань пенсійного законодавства фахівцями управління проведено 15 уроків для учнів 10-х, 11-х класів загальноосвітніх шкіл міста та району, 4 лекції в студентських аудиторіях.
В управлінні забезпечено роботу інформаційного кіоску, за допомогою якого громадяни ознайомлюються із інформацією стосовно заробітної плати та стажу, з яких їм призначено (або буде призначено в майбутньому), чи перераховано пенсію.
Проводиться робота по реєстрації користувачів веб – порталу щодо надання органами Пенсійного фонду послуг в електронному вигляді.
Станом на 01.01.2014 року з початку впровадження порталу зареєстровано 239 користувачів, з них 208 фізичних осіб та 31 юридична особа.
СТРУКТУРА ТА ЧИСЕЛЬНІСТЬ ОТРИМУВАЧІВ ПЕНСІЙ
В КРОЛЕВЕЦЬКОМУ РАЙОНІ У 2013 РОЦІ
На території Кролевецького району проживає 39447 чоловік, з них на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в районі на 01.01.2014 року знаходиться 12848 пенсіонерів, питома вага яких в загальній кількості населення складає 32,6%. Порівняно з аналогічним періодом 2012 року кількість пенсіонерів зменшилась на 230 чоловік.
Діаграма 1.
Із загальної кількості пенсіонерів отримує пенсію 12678 чоловік. Найбільше отримувачів пенсійних виплат мешкає в м. Кролевець – 8016 чоловік, Алтинівській сільській раді – 455 чоловік, Обтівській сільській раді – 462 чоловік, Тулиголовській сільській раді – 364 чоловік, Мутинській сільській раді – 373 чоловік. Найменше пенсіонерів перебуває на обліку в селах: Любитове – 75 чоловік, Піротчине – 76 осіб, Білогриве - 114 чоловік.
Зросла на 115 чоловік кількість пенсіонерів у місті. Зниження одержувачів пенсії спостерігається по відділенню поштового зв’язку Дубовичі – на 53 особи, Обтове – на 30 осіб, Мутин – на 29 осіб.
У відповідності до Закону України “Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування” пенсії отримують 12143 чоловік, що становить 95,8% кількості отримувачів пенсій.
Згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення військовослужбовців строкової служби та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ” пенсію одержують 36 осіб, це 0,3 % загальної кількості пенсіонерів. Порівняно з даними на 01.01.2013 року чисельність пенсіонерів цієї категорії зменшилась на 4 особи.
Відповідно до Закону України “Про державну службу” та інших спеціальних законів отримують пенсію 142 осіб, що становить 1,1 % від загальної кількості.
Діаграма 2.
Структура отримувачів пенсії, %
Закон України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” (ст.54,55) поширюється на 121 чоловік, або 1,0 % загальної кількості пенсіонерів, що на 7 пенсіонерів менше ніж за аналогічний період минулого року.
Згідно Закону України “Про пенсії за особливі заслуги перед Україною” отримує пенсійні виплати 698 особи, це на 65 осіб менше у порівнянні з минулим роком.
Кількість пенсіонерів, які одержують пенсію згідно з Законом України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” – 1906 чоловік, це на 290 чоловік менше, ніж у минулому році, що пояснюється природним скороченням населення.
ВДОСКОНАЛЕНО МЕХАНІЗМИ НАДАННЯ СОЦІАЛЬНИХ ПОСЛУГ
Органи Пенсійного фонду України постійно працюють над підвищенням якості обслуговування громадян. Не виключенням є і управління Пенсійного фонду України в Кролевецькому районі, яке повсякчас намагається максимально підвищити ефективність надання соціальних послуг у сфері загальнообов’язкового державного пенсійного страхування.
Так, з метою створення належних умов для обслуговування громадян в управлінні створена та діє громадська приймальня, яка розташована у зручному для громадян місці та забезпечена відповідним матеріально-технічним обладнанням. Прийом громадян в громадській приймальні проводиться спеціалістами управління згідно затвердженого графіку.
Для людей з обмеженими фізичними можливостями забезпечено вільний і безперешкодний доступ до приміщення управління, є кнопка виклику працівників Фонду.
З метою реалізації громадянами конституційного права на звернення, своєчасному та оперативному їх розгляді затверджено графік прийому громадян з особистих питань начальником управління, заступниками та керівниками структурних підрозділів управління. Станом на 01 грудня поточного року було прийнято 801 особу. Поряд з цим управлінням проводяться виїзні прийоми громадян, якими охоплено 620 осіб.
Задля підвищення рівня поінформованості людей, надання їм консультацій, соціальної підтримки ефективною є робота виїзних “мобільних соціальних офісів”, які здійснюють прийоми безпосередньо за місцем проживання людей за участію не лише спеціалістів Пенсійного фонду, а і управління соціального захисту населення районної державної адміністрації, центру зайнятості, територіального центру обслуговування громадян. Протягом поточного року спеціалістами нашого управління прийнято участь у 43 таких “офісах”. Насамперед, така форма роботи є зручною та корисною для віддалених сіл району.
В управлінні діє “гаряча телефонна лінія”, на яку за наданням роз’яснювальної чи консультативної інформації в цьому році звернулося 97 громадян.
Поряд з цим, спеціаліст нашого управління у жовтні приймав участь у такому правовому заході як “Тиждень правових знань”, проведення якого було організовано Кролевецьким районним управлінням юстиції з метою набуття широкими верствами населення правових знань та навичок у їх застосуванні, підвищення рівня правової культури громадян.
Хочемо зауважити, що з 1 жовтня минулого року запрацював веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України. Кожна застрахована особа, попередньо зареєструвавшись у базі даних веб-порталу, може отримувати щомісяця на свою електронну адресу виписку із системи персоніфікованого обліку. Там буде перелік страхувальників, які подавали щодо неї відомості в систему персоніфікації, вказано суму заробітку, з якої сплачено страхові внески, кількість днів для стажу, будуть відмітки про сплату пенсійного (єдиного) внеску; відомості про спеціальний (пільговий) стаж. Маючи на руках такі дані, працівник може легко контролювати, як його роботодавець сплачує за нього єдиний внесок, і в разі потреби звернутися до нього з претензіями. Пенсіонер матиме доступ до інформації, в якій станом на поточну дату зазначатиметься у відповідності до якого закону йому призначена пенсія, вид пенсії, сума призначеної пенсії з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством.
Кожен зареєстрований в управлінні Пенсійного фонду України в районі користувач зможе через портал подати запит до Фонду для підготовки йому довідок, інших документів у паперовому вигляді, домовитися про прийом керівника та, навіть, написати скаргу, на яку обов’язково в установлений законом строк йому прийде відповідь.
Веб-портал має дуже просту схему користування та розроблений для громадян з мінімальними знаннями роботи з комп’ютером. Насьогодні 228 респондентів отримують ці послуги.
Однією з інноваційних моделей надання соціальних послуг, яка буде запроваджена в управлінні протягом першого кварталу наступного року, є прийом громадян за принципом “єдиного вікна”. Ця форма роботи забезпечить швидке, зручне та якісне надання громадянам соціальних послуг, оперативне з’ясовування всіх питань.
ІНФОРМАЦІЙНИЙ КІОСК- ДОБРА НАГОДА ПЕРЕВІРИТИ СВОГО РОБОТОДАВЦЯ
Сучасна пенсійна система України покликана максимально відповідати потребам ринку праці і забезпечувати якісний соціальний захист громадян. Це означає, що кожен працюючий повинен мати можливість перевірити, чи своєчасно і в повному обсязі роботодавець сплачує за нього внески до Пенсійного фонду. Адже періоди сплати цих внесків і їх розмір безпосередньо впливають на величину пенсійної виплати громадянину. Іншими словами, дані, що містяться в системі персоніфікованого обліку повинні бути доступними застрахованим особам для ознайомлення.
«Нині кожен громадянин, котрий сплачує внески до Пенсійного фонду України, має особисту персоніфіковану облікову картку, до якої заносяться дані про сплату страхових внесків. До картки також заносяться дані про страховий стаж, розмір заробітної плати, відомості про спеціальний пільговий стаж роботи. Для спрощення доступу застрахованих осіб та пенсіонерів до їхніх персональних даних, що містяться в базі даних персоніфікованого обліку та пенсійних справах в управліні Пенсійного фонду в районі працює інформаційний кіоск», - повідомила перший заступник начальника управління Пенсійного фонду в Кролевецькому районі.
Призначення інформаційних кіосків – забезпечити інтерактивний доступ до інформаційних ресурсів, які знаходяться в базі даних персоніфікованого обліку Фонду. Вони дають можливість громадянам самостійно, не звертаючись до працівників Пенсійного фонду, за лічені секунди отримати відомості зі своєї облікової картки, тобто дані системи персоніфікованого обліку, зокрема помісячні суми зарплати, з якої сплачено страхові внески та яка врахована або буде врахована для розрахунку пенсії.
Для того, щоб користуватись інформаційним кіоском, не потрібно володіти спеціальними знаннями та вмінням користуватись комп’ютером. Завдяки встановленому на ньому зручному сенсорному екрану, всі операції здійснюються дотиком пальця до екрану. Людина підносить свій документ (страхове свідоцтво або пластикове пенсійне посвідчення) під вбудований в інформаційний кіоск сканер, який зчитує нанесений штрих-код, на екрані з’являється меню, в якому слід обрати необхідний пункт в залежності від того, яка саме інформація потрібна, та натиснути на екран, після чого на дисплеї з’являться потрібні дані.
Пенсіонер, скориставшись пластиковим пенсійним посвідченням, може переглянути відомості по своїй пенсійній справі, зокрема отримати інформацію щодо розміру своєї пенсії, індивідуального коефіцієнта заробітку, стажу, використаних для розрахунку пенсії.
Управління Пенсійного фонду в Кролевецькому районі запрошує застрахованих осіб та пенсіонерів району відвідати управління Пенсійного фонду по вулиці Спортивній, 9 та скористатися послугами Інформаційного кіоску, який знаходиться на другому поверсі приміщення установи.
ВИПЛАТА ПЕНСІЇ ЧЕРЕЗ БАНК
Виплата пенсії через банківські установи здійснюється відповідно до Порядку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1596 від 30.08.1999 року. Список банків, уповноважених обслуговувати поточні рахунки пенсіонерів і отримувачів допомоги, затверджується щороку на конкурсній основі. Пенсіонер самостійно зі списку банків обирає фінансову установу, в якій буде отримувати пенсію, враховуючи умови обслуговування і розташування. Між банком та клієнтом укладається договір згідно з Порядком.
Відкриття і обслуговування пенсійних рахунків безкоштовне. При обранні банківської установи, пенсіонеру потрібно дізнаватися про умови обслуговування. Під час відкриття пенсійного рахунку слід поцікавитися, чи обмежує банк пересування коштів на рахунку, чи можна, окрім пенсії, класти на рахунок інші кошти, чи списується відсоток за зняття “непенсійних” коштів, які відсотки нараховуються на залишок і на яких умовах. Щоб одержувати виплату через пенсійний рахунок у банку, необхідно написати відповідну заяву до Пенсійного фонду, в якій указуються дані банку.
Банк видає пенсіонеру ошадну книжку або пластикову картку. За допомогою пластикової картки пенсіонер може отримувати пенсію у найближчому банкоматі. Якщо подорожує, може отримати пенсію в іншому місті. Також може разраховуватися пластиковою карткою в торгівельній мережі (в крамницях, в аптеці).
Додаткова послуга sms-банкінг ( 3-7 грн. щомісяця) дає можливість завжди стежити за станом рахунку. Пенсіонер отримує інформацію про суму пенсії, час надходження її на рахунок, про надходження нарахованих відсотків. Якщо він користується послугами банку по оплаті комунальних платежів, розраховується карткою в крамницях, аптеках, пенсіонер буде знати про списання коштів з рахунку та їх залишок.
Також пенсіонер може оформити додаткову картку до своєї пенсійної на ім’я будь-якої довіреної особи. Тоді це буде спільний рахунок для обох.
За бажанням пенсіонер може не знімати кошти з рахунку, накопичуючи їх і отримуючи відсотки за це у порядку і розмірах, зазначених у договорі (від 3 до 10%). Але, якщо за рік пенсіонер не знімав жодного разу коштів, банк повідомляє про цей факт управлінню Пенсійного фонду України в районі, а пенсіонер зобов’язаний подати нову заяву до управління Фонду на отримання пенсії через банк. У разі невиконання цієї умови припиняється перерахування пенсії на поточний рахунок банку.
Відповідно до Порядку, банк зобов’язаний забезпечити за бажанням одержувача, видачу пенсії з доставкою додому, якщо ця умова прописана у договорі між банком і клієнтом.
Банківські установи надають багато цікавих пропозицій, які можуть допомогти літнім людям.
У Кролевецькому районі пенсіонери отримують пенсію через 4-и банківськи установи: ПАТ “Державний ощадний банк України”, ПАТ “Райффайзен Банк Аваль”, ПАТ КБ “Приватбанк”, ПАТ “Надра”. За період з 2002 року по липень 2013 року чисельність одержувачів зросла з 1567 чоловік по 5814 чоловік, тобто в 3,7 рази. На данний час 45,8% пенсіонерів району віддають перевагу на отримання пенсії в банківських установах. За 7 місяців 2013 року чисельність одержувачів пенсії через банківські установи збільшилась на 133 чоловіки. Це пов’язано з тим, що нове покоління пенсіонерів обирає даний спосіб отримання пенсії. Економія пенсійних коштів з початку року досягла 613,8 тис.грн.