Районна газета

ОДНІЄЮ ІЗ СТРАТЕГІЧНИХ ЦІЛЕЙ МОЗ ЗАЛИШАЄТЬСЯ БЕЗПЕРЕРВНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ГРОМАДЯН ЕФЕКТИВНИМИ І ЯКІСНИМИ ЛІКАМИ

Заступник Міністра охорони здоров'я України Роман ІЛИК в інтерв'ю для інтернет-порталу «Аптека» розповів про результати роботи та вдосконалення програми «Доступні ліки», Національного переліку лікарських засобів, впровадження 2D-кодування для контролю якості лікарських засобів, взаємодію з фармринком

На початку грудня 2018 року Уряд ухвалив Стратегію реалізації державної політики забезпечення населення України лікарськими засобами на період до 2025 року. Вже є чіткий план дій з реалізації цієї Стратегії для забезпечення ефективними лікарськими засобами та їхньої доступності, створення передумов для зниження вартості препаратів.

«Незмінними залишаються стратегічні цілі МОЗ України: підвищення економічної та фізичної доступності ліків, забезпечення громадян якісними лікарськими засобами з доведеною ефективністю, зниження рівня безвідповідального самолікування, організація належного контролю за обігом ліків», – зазначив Роман Ілик.

Впровадження програми «Доступні ліки» дало вже кілька позитивних змін: зменшення кількості викликів швидкої медичної допомоги на 17 тис. за рік; постійне зниження вартості ліків, включених до програми, зокрема, імпортних. За окремими позиціями ціна знизилася на 40–50% та навіть на 70%. Споживання цих ліків збільшилося на 70% – це означає, що ліки стали доступнішими для українців, пацієнти почали систематично лікуватися під наглядом лікаря.

Нині за програмою «Доступні ліки» пацієнти з серцево-судинними захворюваннями, бронхіальною астмою та діабетом 2 типу можуть отримати 261 препарат, з них 59 – безоплатно, а інші – з невеликою доплатою.

Впровадження електронного рецепта та електронного документообігу надасть можливість розширити програму на інші напрямки.

Ще один важливий напрям – вдосконалення Національного переліку лікарських засобів, до якого входять 427 безпечних та реально працюючих діючих речовин від поширених хвороб. Результат роботи оновленого Національного переліку – зменшення тягаря на кишеню пацієнта більше ніж на 1 млрд грн. Лікарні закупили ліків, що увійшли до переліку, в цьому році більше ніж на 1 млрд грн. Відповідно до аналізу фармринку на таку ж суму менше на ліки витратили пацієнти.

Наразі ведеться робота для впровадження 2D-кодування і маркування упаковок лікарських засобів та впровадження нових моделей державного регулювання цін. Це дасть змогу за допомогою електрон­них інструментів контролювати обіг препаратів від виробника чи імпортера до кінцевого споживача. Водночас це тривала, складна політика, що потребує часових і матеріальних затрат, яку необхідно впроваджувати поетапно.

«Міністерство прагне формувати нормотворче поле через повний цикл виробництва публічної політики. Ми відкриті для пропозицій, організовуємо дебати, круглі столи, публічні обговорення – намагаємося чути одне одного, щоб реально удосконалити правила, за якими живемо та працюємо», – зазначив заступник Міністра, наголошуючи на важливості взаємодії бізнесу та Міністерства.

За матеріалами сайту Міністерства охорони здоров’я України: https://www.kmu.gov.ua/ua/news/roman-ilik-odniyeyu-zi-strategichnih-cilej-ministerstva-zalishayetsya-bezperervne-zabezpechennya-gromadyan-efektivnimi-i-yakisnimi-likami