Районна газета

ОЛЕКСАНДР ТКАЧЕНКО: «ЯКЩО ГРОМАДИ ЗАКРИВАТИМУТЬ ОЧІ НА КУЛЬТУРУ, МИ БУДЕМО ПРОТИ…»

Міністр культури та інформаційної політики в інтерв’ю одному із ЗМІ розповів про трансформацію народних домів і бібліотек, яку мають провести громади

Зокрема, Олександр ТКАЧЕНКО назвав однією зі стратегічних цілей Міністерства культури та інформаційної політики запуск пілотних центрів культурних послуг та креативних хабів.

«Міністерство вже розробило Концепцію центрів культурних послуг, що має, так би мовити, парасольковий формат, розрахований на те, щоб в одному приміщенні були кілька закладів нашого напряму. Наприклад, концертна зала, танцювальна зала, бібліотека, гурткові приміщення тощо. За таких умов Центр культурних послуг, або ЦКП, стане місцем спілкування, зустрічей, цікавих розмов, навчання тощо. Культурні хаби мають ширший формат, розрахований переважно на міста, – говорив Міністр. – Однак і хаби, так само, як ЦКП, мають об’єднувати у собі багато активностей. Хаби можна порівняти з колишніми районними будинками культури, однак знак рівності між ними ставити не варто. Адже йдеться не просто про зміну вивіски. Наповнення хабу має бути набагато кращим, що дозволить жителям громад отримувати замовлені ними культурні послуги високої якості. Причому ініціювати створення ЦКП чи культурного хабу мають самі громади, адже вони управлятимуть цими хабами. А Міністерство культури та інформаційної політики надаватиме їм фінансову, консультаційну та методологічну підтримку».

За його словами, утримання Центрів культурних послуг і потенційних хабів повністю лягає на плечі громад. Міністерство культури та інформаційної політики тут, щоправда, може надавати певні субвенції, і ми зараз готуємо порядок використання коштів. Фінансування здійснюватиметься на конкурсній основі, всі області подаватимуть свої пакети документів. Згодом ми будемо аналізувати їх, вибудуємо певний рейтинг та розрахуємо квоти на кожну область. Місця у цьому рейтингу багато у чому залежатимуть від частки співфінансування, яку будуть готові забезпечити громади. Таким чином ми підтримуватимемо лише найбільш вмотивовані з них.

Також Міністр культури та інформаційної політики розповів про переформатування роботи бібліотек.

«Міністерство стоїть за те, що бібліотеки треба зберегти, переформатувавши їх, – говорив він. – Власне, культурний хаб має включати бібліотеку, й цю концепцію вже реалізовано у громадах, які я назвав вище. У сучасній бібліотеці має бути інтернет, комп’ютери тощо. З місць, де можна просто взяти книжку, бібліотеки мають перетворитися на місця для спілкування, для приємного проведення часу. Там кожен відвідувач повинен мати можливість випити каву, отримати нові знання, взяти участь у конференції, подивитися фільм – активності можна перелічувати дуже довго».

На запитання журналіста, чи це переформатування бібліотек має відбуватися коштом громади, Олександр Ткаченко відповів: «Не тільки. Певні державні субвенції на це існують. Крім того, до подібних проєктів можна залучати кошти Державного фонду регіонального розвитку, кошти обласних бюджетів, а також донорські кошти. Зрештою, у кожній громаді можна знайти волонтерів, які не відмовляться допомогти в оновленні місцевих бібліотек. Європа вже пройшла цей шлях, ми не є тут піонерами. Власне, у Європі не скорочували бібліотеки, бо розуміли, що вони є чи не найкращим засобом для прищеплення людям культури. Тільки ці бібліотеки, звісно ж, повинні мати сучасний формат і сучасний книжковий фонд».

Увесь текст інтерв’ю дивіться за посиланням: https://decentralization.gov.ua/news/13196